A magyar tárcavezető a Cecilia Ayllón igazságügyi miniszternek és Carlos Romero Bonifaz kormányzási miniszternek címzett, az MTI rendelkezésére bocsátott leveleiben emlékeztet arra, hogy Tóásó Elődöt 2009. április 16. óta fogva tartják, holott a bolíviai büntető eljárásjogi törvény alapján az előzetes letartóztatás legfeljebb 36 hónapig tarthat. A törvény arról is rendelkezik, hogy az eljárás az első eljárási cselekménytől számított 36 hónapig tarthat, ezután a bíróság elévültnek nyilvánítja – idézi fel Navracsics Tibor.
Feleleveníti azt is, hogy az ENSZ Emberi Jogi Tanácsának az önkényes fogva tartást vizsgáló munkacsoportja a 63/2011 számú véleményében megállapította: Tóásó Előd elfogása és fogva tartása több ponton megsérti az Emberi jogok egyetemes nyilatkozatában és a Polgári és politikai jogok egyezségokmányában foglaltakat. Ezért a munkacsoport felkérte a bolíviai kormányt, hogy gondoskodjon a sérelmek orvoslásáról, és intézkedjen arról, hogy Tóásó Előd szabadlábon védekezhessen, illetve más, szabadságelvonással nem járó kényszerintézkedéssel biztosítsák jelenlétét az eljárási cselekményeknél.
Magyarország elítél minden terrorista jellegű cselekményt, és tiszteletben tartja Bolívia szuverén jogát arra, hogy a területén bűncselekményt elkövető külföldiek ellen büntetőeljárást folytasson – hangsúlyozza Navracsics Tibor.
Elengedhetetlennek tartja ugyanakkor, hogy a bajba jutott magyar állampolgár emberi jogai ne sérüljenek, büntetőjogi felelősségre vonására ésszerű időben, politikai befolyástól mentes, tisztességes eljárásban, a nemzetközi egyezményekben vállalt kötelezettségekkel összhangban kerüljön sor – teszi hozzá. Levelei zárásaként kéri a címzetteket, tegyenek meg mindent, „hogy Tóásó Előd bírósági tárgyalására sor kerüljön, védekezése a bolíviai jogszabályoknak megfelelően szabadlábon történhessen és az ügy mielőbb rendeződjön”.
Tóásó Elődnek már szabadlábon kellene lennie a bolíviai törvények szerint – erről Adrian Oliva Alcazar beszélt a Hír TV-nek. A bolíviai ellenzéki politikus jelezte, hogy ha átveszik a hatalmat, akkor az eddigi jogsértések miatt bíróság elé állítják Evo Morales jelenlegi államfőt. – Latin-amerikai országok politikusainak egy szervezetével is együttműködik a magyar kormány Tóásó Előd ügyében – közölte korábban Németh Zsolt külügyi államtitkár.
Tóásó Előd nővére, Tóásó Edit és Lukács Csaba újságíró augusztus elején arról számolt be: Magyarországra került a Tóásó-ügy több dokumentuma, ám azt a család vissza kívánja juttatni a bolíviai hatóságoknak. Tudjon meg többet a Tóásó-ügyről!