Szófia parlamentje brutálisan elsöpörte a kormányt

A várakozásoknak megfelelően a szófiai parlament csütörtökön megszavazta a Bojko Boriszov vezette egypárti bolgár kormány lemondását.

BuL
2013. 02. 21. 13:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A képviselők 209 igen és 5 nem szavazattal, egy tartózkodással fogadták el a lemondást, amelyet szerdán nyújtott be a törvényhozás elnökéhez Boriszov miniszterelnök.

A parlamentben képviselt 3 legnagyobb párt – Boriszovék Polgárok Bulgária Európai Fejlődéséért (GERB) elnevezésű pártja, az ellenzéki Bolgár Szocialista Párt (BSZP), valamint a török kisebbséget képviselő Mozgalom a Jogokért és a Szabadságért (DPSZ) – már a lemondás benyújtásakor közölte, hogy nem akar részt venni a jelenlegi parlamenti összetétel alapján alakítandó kormányban, így megnyitották az utat az előre hozott választások előtt.

A bolgár törvények szerint most Roszen Plevneliev köztársasági elnökön a sor, hogy kormányalakításra kérje fel a legtöbb mandátummal rendelkező pártot. Amennyiben az nem tud kormányt alakítani, az államfőnek a második, majd azt követően a harmadik legerősebb képviselettel rendelkező politikai erőt kell felkérnie kormányalakításra. Amennyiben egyik párt sem tud, vagy nem akar kormányt alakítani, az államfőnek fel kell oszlatnia a parlamentet, ügyvezető kormányt kell kineveznie, amelynek elő kell készítenie az előre hozott választásokat, és azokat két hónapon belül meg kell tartani. (Bulgáriában eredetileg július 7-én tartották volna a parlamenti választásokat.)

A kormány lemondása ellenére csütörtökön Bulgária-szerte folytatódtak a tüntetések. Hírügynökségi beszámolók szerint a tüntetők követeléseit a sokféleség jellemzi. Eredetileg a szegénység és a magas áramszámlák miatt szerveztek megmozdulásokat a tiltakozók, manapság viszont egyre hangosabbak azok a hangok, amelyek alkotmányreformot, illetve a pártrendszer megváltoztatását követelik azzal a céllal, hogy csökkentsék a parlamenti képviselők számát, valamint növeljék a civil társadalom képviselőinek az arányát valamennyi állami ellenőrző és szabályozó hatóságnál. Egy csütörtökön nyilvánosságra hozott felmérés szerint a megkérdezett bolgárok 92 százaléka támogatja a tüntetéseket, jóllehet 84 százalékuk nem vesz részt azokban.

A miniszterelnök azt megelőzően kért szót, hogy a képviselők szavaztak volna Szimeon Gyankov pénzügyminiszter hétfőn bejelentett távozásáról. Bojko Boriszov hangoztatta, hogy a kabinet négy éven át igyekezett a legjobban dolgozni. A tömegtüntetéseket, amelyek a lemondásig vezettek, eredetileg az év elejétől jelentősen megugrott áramdíjak váltották ki. Az utcai felvonulások azonban hamar a gazdasági szigor és a kormány elleni általános tiltakozásba fordultak át, és egyre több helyen zavargások is kísérték. Az elmúlt hétvégén több tucat helyszínen sok tízezren tüntettek, de az akciók – Gyankov pénzügyminiszter lemondása és az áramárak csökkentésének bejelentése ellenére – hétfőn és kedden is folytatódtak. Boriszov jobboldali pártja, a GERB 2009. július 5-én a szavazatok 39,72 százalékának megszerzésével jutott kormányalakítási mandátumhoz, de támogatottsága az elmúlt években a gazdasági szigor miatt folyamatosan csökkent. A kormány megbízatása idén nyáron mindenképpen lejárt volna.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.