Uniós költségvetés: bejött Cameron tippje

David Cameron sikereként értékeli a sajtó az EU-csúcsot, de a kritika sem maradt el az uniós költségvetéssel kapcsolatban.

PR
2013. 02. 09. 14:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A The Daily Telegraph című tekintélyes konzervatív napilap elemzése szerint Cameron „arra fogadott”, hogy Németország ezúttal őt fogja támogatni Franciaország helyett az EU-költségvetés ügyében. Tekintettel Németország és Franciaország hosszú időkre visszanyúló, elmélyült nézetazonosságára EU-ügyekben, ez meglehetősen csekély esélyű tét volt – így Cameron győzelme jelentős.

Hasonlóan jelentős vereséget szenvedett viszont Francois Hollande francia elnök, aki a csúcs előtt arra fogadott, hogy Angela Merkel német kancellár – követve összes elődjének nyomdokait – ezúttal is hajlandó lesz német pénzt áldozni a francia politikai ígéretek megvalósítására – fogalmaz a The Daily Telegraph.

Magyar siker Brüsszelben

Magyarország egy főre jutó európai uniós nettó támogatása annak ellenére nő, hogy az EU költségvetésének összege csökken – jelentette be a miniszterelnök a 2014 és 2020 közötti uniós keretköltségvetésről döntő állam- és kormányfői csúcsot követő pénteki, brüsszeli sajtótájékoztatóján. Orbán Viktor elmondta: Magyarország Litvánia után a második az egy főre jutó támogatásokat tekintve.

Az elfogadott pénzügyi keret (MFF) végül 325,15 milliárd eurót szán a felzárkóztatást szolgáló kohéziós támogatásokra.

A lap szerint ugyanakkor lehetnek majd belpolitikai mellékhatásai is annak a hazai népszerűségnek, amelyet Cameron a megállapodással nyert. Sok konzervatív képviselő ugyanis az egyezséget úgy fogja értékelni, hogy eredményes lehet az EU-val szembeni kemény tárgyalási pozíció, és e képviselők azt fogják követelni, hogy Cameron hasonló keménységgel lépjen fel, amikor a Brüsszelnek átadott döntési jogkörök „hazatelepítéséről” tárgyal majd. Ez viszont már próbára teheti Németország türelmét.

Cameron és Merkel elérte, amit akart

A liberális irányzatú Financial Times szerint Cameron az első számú győztese annak „az ezermilliárd eurós téttel vívott küzdelemnek”, amely az elmúlt 18 hónapban lezajlott Brüsszelben és más európai fővárosokban. A brit kormányfő mindenekelőtt elmondhatja, hogy elérte az EU történetének első kiadáscsökkentését – ami trófea egy konzervatív brit miniszterelnök számára –, miközben megvédte a Nagy-Britanniának járó, „szent és sérthetetlen” uniós költségvetési visszatérítést.

A gazdasági napilap szerint Merkel is azáltal érte el csaknem pontosan azt a költségvetési egyezséget, amelyet akart, hogy hagyományos szövetségese, Hollande helyett ezúttal Cameron mellé állt.

A Financial Times szerkesztőségi kommentárja szerint biztató, hogy jóllehet Európa továbbra is a jövőjét meghatározó kérdések megoldásával küszködik, vezetői azonban továbbra is szóba állnak egymással, és az elmúlt hét eseményei megmutatták, hogy a legváratlanabb ügyekben is egyetértésre juthatnak.

Bebetonozott szerkezetről ír a Die Welt

Soha korábban nem volt példa az európai uniós keretköltségvetés megkurtítására – emelte ki a német sajtó az EU-tagországok állam-, illetve kormányfőinek tanácsában az EU 2014 és 2020 közötti büdzséjéről kötött pénteki megállapodással kapcsolatban.

A konzervatív Die Welt szombati kommentárja szerint a megállapodás „bebetonozza a kiadási szerkezetet és a közösségben kialakult viszonyokat”, hiszen a mezőgazdaság támogatására „továbbra is százmilliárdszámra költik az adófizetők pénzét”. Az újraelosztási gépezet működésén nem sikerült javítani, mert „az adófizetők lobbija sokkal gyengébb, mint a gazdáké”, holott „mindenki jól járna, ha több pénz maradna az emberek zsebében”. A kormány- és államfőket csak az érdekelte, hogy otthon ne kelljen túl nagy veszteségről beszámolni, ez pedig „túl kevés”.

A szintén konzervatív Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) szerint a közösségi költségvetési politika „jó irányba mozdult el”. A brüsszeli csúcs megmutatta, hogy az uniós kiadások visszafogását sürgető David Cameron brit kormányfő „még sincs annyira elszigetelt helyzetben, mint ahogy azt sokan mondják” – írta a FAZ.

„Lerobbant a francia-német motor”

Az európai uniós keretköltségvetés „történelmi csökkentését” a megszorításokat hirdető brit-német tengelynek Párizs feletti diplomáciai győzelmeként értékelte szombaton a francia sajtó, annak ellenére, hogy Francois Hollande francia elnöknek sikerült megmentenie a közös agrárpolitikát.

A konzervatív Le Figaro szerint David Cameron brit miniszterelnöknek a német kancellár támogatásával „sikerült ráerőszakolnia a megszorítási büdzsét” Európára. A Le Figaro szerint a számok mögött Európa két egymással ellentétes víziója csapott össze, s ez azt is nyilvánvalóvá tette, hogy a francia-német motor lerobbant. „A probléma lényege a Párizs és Berlin közötti politikai ellentét, amely megfertőzte az európai gépezetet” – írta a lap egy brüsszeli diplomatát idézve.

Kudarc Franciaországnak

A baloldali Libération szerint az Európai Unió megszorítási költségvetése diplomáciai kudarc Franciaország számára. Az európai ambíciókat a Cameron-Merkel páros Hollande „tehetetlen tekintete” előtt pénteken lehetetlenné tette. Legfőbb „áldozatok” a lap szerint „a növekedésre és a fejlesztésre fordítható pénzek és az európai bevándorlási, illetve külpolitika, miután Franciaország a közös agrárpolitika megtartásáért és a szegényebb régiók felzárkóztatására fordítható összegek megtartásáért küzdött”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.