A The Daily Telegraph című tekintélyes konzervatív napilap elemzése szerint Cameron „arra fogadott”, hogy Németország ezúttal őt fogja támogatni Franciaország helyett az EU-költségvetés ügyében. Tekintettel Németország és Franciaország hosszú időkre visszanyúló, elmélyült nézetazonosságára EU-ügyekben, ez meglehetősen csekély esélyű tét volt – így Cameron győzelme jelentős.
Hasonlóan jelentős vereséget szenvedett viszont Francois Hollande francia elnök, aki a csúcs előtt arra fogadott, hogy Angela Merkel német kancellár – követve összes elődjének nyomdokait – ezúttal is hajlandó lesz német pénzt áldozni a francia politikai ígéretek megvalósítására – fogalmaz a The Daily Telegraph.
Magyar siker Brüsszelben
Magyarország egy főre jutó európai uniós nettó támogatása annak ellenére nő, hogy az EU költségvetésének összege csökken – jelentette be a miniszterelnök a 2014 és 2020 közötti uniós keretköltségvetésről döntő állam- és kormányfői csúcsot követő pénteki, brüsszeli sajtótájékoztatóján. Orbán Viktor elmondta: Magyarország Litvánia után a második az egy főre jutó támogatásokat tekintve.
Az elfogadott pénzügyi keret (MFF) végül 325,15 milliárd eurót szán a felzárkóztatást szolgáló kohéziós támogatásokra.
A lap szerint ugyanakkor lehetnek majd belpolitikai mellékhatásai is annak a hazai népszerűségnek, amelyet Cameron a megállapodással nyert. Sok konzervatív képviselő ugyanis az egyezséget úgy fogja értékelni, hogy eredményes lehet az EU-val szembeni kemény tárgyalási pozíció, és e képviselők azt fogják követelni, hogy Cameron hasonló keménységgel lépjen fel, amikor a Brüsszelnek átadott döntési jogkörök „hazatelepítéséről” tárgyal majd. Ez viszont már próbára teheti Németország türelmét.
Cameron és Merkel elérte, amit akart
A liberális irányzatú Financial Times szerint Cameron az első számú győztese annak „az ezermilliárd eurós téttel vívott küzdelemnek”, amely az elmúlt 18 hónapban lezajlott Brüsszelben és más európai fővárosokban. A brit kormányfő mindenekelőtt elmondhatja, hogy elérte az EU történetének első kiadáscsökkentését – ami trófea egy konzervatív brit miniszterelnök számára –, miközben megvédte a Nagy-Britanniának járó, „szent és sérthetetlen” uniós költségvetési visszatérítést.
A gazdasági napilap szerint Merkel is azáltal érte el csaknem pontosan azt a költségvetési egyezséget, amelyet akart, hogy hagyományos szövetségese, Hollande helyett ezúttal Cameron mellé állt.
A Financial Times szerkesztőségi kommentárja szerint biztató, hogy jóllehet Európa továbbra is a jövőjét meghatározó kérdések megoldásával küszködik, vezetői azonban továbbra is szóba állnak egymással, és az elmúlt hét eseményei megmutatták, hogy a legváratlanabb ügyekben is egyetértésre juthatnak.
Bebetonozott szerkezetről ír a Die Welt
Soha korábban nem volt példa az európai uniós keretköltségvetés megkurtítására – emelte ki a német sajtó az EU-tagországok állam-, illetve kormányfőinek tanácsában az EU 2014 és 2020 közötti büdzséjéről kötött pénteki megállapodással kapcsolatban.
A konzervatív Die Welt szombati kommentárja szerint a megállapodás „bebetonozza a kiadási szerkezetet és a közösségben kialakult viszonyokat”, hiszen a mezőgazdaság támogatására „továbbra is százmilliárdszámra költik az adófizetők pénzét”. Az újraelosztási gépezet működésén nem sikerült javítani, mert „az adófizetők lobbija sokkal gyengébb, mint a gazdáké”, holott „mindenki jól járna, ha több pénz maradna az emberek zsebében”. A kormány- és államfőket csak az érdekelte, hogy otthon ne kelljen túl nagy veszteségről beszámolni, ez pedig „túl kevés”.
A szintén konzervatív Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) szerint a közösségi költségvetési politika „jó irányba mozdult el”. A brüsszeli csúcs megmutatta, hogy az uniós kiadások visszafogását sürgető David Cameron brit kormányfő „még sincs annyira elszigetelt helyzetben, mint ahogy azt sokan mondják” – írta a FAZ.
„Lerobbant a francia-német motor”
Az európai uniós keretköltségvetés „történelmi csökkentését” a megszorításokat hirdető brit-német tengelynek Párizs feletti diplomáciai győzelmeként értékelte szombaton a francia sajtó, annak ellenére, hogy Francois Hollande francia elnöknek sikerült megmentenie a közös agrárpolitikát.
A konzervatív Le Figaro szerint David Cameron brit miniszterelnöknek a német kancellár támogatásával „sikerült ráerőszakolnia a megszorítási büdzsét” Európára. A Le Figaro szerint a számok mögött Európa két egymással ellentétes víziója csapott össze, s ez azt is nyilvánvalóvá tette, hogy a francia-német motor lerobbant. „A probléma lényege a Párizs és Berlin közötti politikai ellentét, amely megfertőzte az európai gépezetet” – írta a lap egy brüsszeli diplomatát idézve.
Kudarc Franciaországnak
A baloldali Libération szerint az Európai Unió megszorítási költségvetése diplomáciai kudarc Franciaország számára. Az európai ambíciókat a Cameron-Merkel páros Hollande „tehetetlen tekintete” előtt pénteken lehetetlenné tette. Legfőbb „áldozatok” a lap szerint „a növekedésre és a fejlesztésre fordítható pénzek és az európai bevándorlási, illetve külpolitika, miután Franciaország a közös agrárpolitika megtartásáért és a szegényebb régiók felzárkóztatására fordítható összegek megtartásáért küzdött”.