Elfogadták az uniós költségvetést

Elfogadták az Európai Unió 2014 és 2020 közötti pénzügyi keretét – tudatta mikroblogján Herman Van Rompuy.

PR
2013. 02. 08. 15:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Megszületett a megállapodás! Az Európai Tanács megállapodott a többéves költségvetésről az évtized hátralévő részére. Megérte várni rá” – közölte a belga politikus. Az Európai Tanács elnöke a testület pénteki találkozóját követően azt mondta, az európai vezetők felelősségérzetét jelzi az új hétéves költségvetési keretről szóló megállapodás.

Herman van Rompuy sajtótájékoztatóján kiemelte: kiegyensúlyozott, növekedésösztönző költségvetésről állapodtak meg az állam- és kormányfők, amely „talán nem a legtökéletesebb költségvetés, de mindenki számára tartalmaz jó feltételeket”. Elmondta, hogy a büdzsé jövőorientált, mértékletes, és figyelembe veszi az európai gazdasági nehézségeket.

A tanács elnöke utalt arra is, hogy a pénteki felelősségteljes döntés után az Európai Parlamentnek is hasonló felelősségérzetet kell mutatnia, amikor határoz a költségvetésről. A tárgyalásokat értékelve Van Rompuy elmondta: leginkább ahhoz az elvhez ragaszkodott, hogy „nem adhatjuk fel az oktatásba, innovációba és növekedésbe irányuló befektetéseinket”. Az előző hét évekhez képest 2014–20-ban 34 milliárd euróval több forrás jut majd a versenyképesség javítására, illetve munkahelyteremtésre, és nettó többletkifizetés lesz az Erasmus és Horizon 2020 programokban – tette hozzá.

A költségvetés mérsékletességére utalva rámutatott, hogy 34 milliárd euróval csökken a főösszege, így a reggeli megállapodásnak megfelelően 960 milliárd euró kötelezettségvállalást és 908 milliárd euró kifizetést tartalmaz a büdzsé. Az EU költségvetése ezáltal éppen a térség bruttó nemzeti jövedelmének (GNI) 1 százalékát teszi ki – mutatott rá. Az unió előtt álló nehézségekkel kapcsolatosan kiemelte: a költségvetés 6 milliárd eurót különít el egy új, a fiatalok munkaerő-piaci esélyeinek javítását célzó programra, de a szegényebb államok is nagyobb részesedést kapnak a kohéziós forrásokból.

Az Európai Unió költségvetésének nettó befizetői, mint Németország és Nagy-Britannia, sikerrel vitték keresztül akaratukat – állapítja meg a német hírügynökség –, és az EU a történetében első alkalommal a következő hétéves periódusban kevesebb pénzből gazdálkodik, mint eddig.

Kevesebb pénz

A francia államfő üdvözölte a megállapodást, és Angela Merkel német kancellár is elégedetten nyilatkozott.

David Cameron személyes sikerként beszélt az egyezségről.

Angela Merkel német kancellár ragaszkodott ahhoz, hogy a költségvetés ne haladja meg az EU bruttó nemzeti jövedelmének az egy százalékát, ugyanakkor bebiztosította, hogy országa a felzárkóztatási alapok egyik legnagyobb haszonélvezője maradjon, hiszen Kelet-Németország elmaradottabb régiói is jelentős összeget kapnak az uniós alapokból.

A tagállamok tekintettel voltak a pénzügyi–gazdasági válságra, és a költségvetésben biztosítani akarták, hogy a hosszú távú befektetések, mint az energetikai és közműhálózatok is biztosabb alapokon álljanak – jegyzi meg a DPA.

A Reuters brit hírügynökség szerint a megállapodás kifejezi az északi országok, mint Nagy-Britannia és Hollandia takarékossági törekvését, miközben az agrártámogatásokban figyelembe vették a francia és lengyel kívánalmakat. A hírügynökség hangsúlyozta, hogy a megállapodást jóvá kell hagynia az Európai Parlamentnek is, ezért több hónapos csatározás várható, amelynek kimenetele korántsem biztos.

Az egy főre jutó nettó pozíciót tekintve Magyarország a második annak a megállapodásnak az értelmében, amely az Európai Unió 2014 és 2020 közötti többéves pénzügyi keretéről született – jelentette be Orbán Viktor kormányfő pénteken.

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.