„Amerikaiak, haza”

Itt az ideje, hogy az Egyesült Államok letegyen a világrendőri szerepről, véli két történész is az amerikai médiában megjelent cikkekben.

Kovács N. László
2013. 03. 10. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A napokban ismét terítékre került az Egyesült Államok hanyatlása: a világ egyetlen nagyhatalmának ezúttal hazai pályán akadtak gondjai. A megegyezni képtelen politikusoknak köszönhetően az amerikaiak idén 85 milliárd dollárral kevesebből gazdálkodhatnak. Két történész szerint a gond az Egyesült Államok túlzott szerepvállalása a világ színterén – itt az ideje, hogy Amerika szögre akassza a világrendőri gumibotját, és megossza a szerepet szövetségeseivel, érvelnek.

Elizabeth Hoffman kaliforniai professzor szerint az Egyesült Államok a második világháború után biztonságban tartotta a világot. „1947 óta, amikor Truman elnök kijelentette, hogy országunk támogatni fogja a szabad népeket, az USA szolgált a világ rendőreként. A világ biztonságosabb hely lett, mint a század katasztrofális első felében: hazánk több háborút vívott ugyan, mint korábban, de a Föld összességében kevesebb vérontást látott” – írja a történész a The New York Times hasábjain. Hoffman szerint azonban a hidegháború lezárulta óta a helyzet óriási mértékben megváltozott, az amerikaiak mégis a Truman-doktrína szellemében tekintenek a világra – ez pedig előbb-utóbb súlyos következményekkel járhat a botladozó nagyhatalomra nézve.

„Itt az idő, hogy befejezzük a második világháborút” – írja Hoffman, majd felsorolja, milyen terheket kellene leráznia vállairól Amerikának: Németország és Japán, ahol a legnagyobb katonai erőket állomásoztatja, tökéletesen képes megvédeni magát, és elvárható, hogy ezt a védelmet kiterjessze szomszédaira is. A világ stratégiai erőforrásait – értsd: olajkészletét – vegyék szárnyuk alá az európaiak, akik sokkal jobban rászorulnak, mint Texas és Alaszka tulajdonosa. „Nagyképűség azt gondolni, hogy minderre csak mi vagyunk képesek, hogy a világ működéséhez egyedül Amerika vigyázó szeme szükséges. A jó vezetők újabb jó vezetőket termelnek ki. Nekünk is ezt kellene tennünk” – fogalmaz az írás.

Miközben Amerika óriási adósságával birkózik és megszorít, Kína, India, Brazília és Törökország gazdagodik, és növeli lakói életszínvonalát – ahogy azt az USA is tette a világrendőri szerep előtt. „Hiszem, hogy nem csak újabb kölcsönök és egekbe szökő hiány révén tudjuk elérni globális céljainkat. Amerika 1945 óta fizeti a béke árát – vérrel, pénzzel és jó hírnevével. Itt az ideje, hogy szövetségeseink is kivegyék a részüket a munkából” – szögezi le Hoffman.

Hasonló témákat feszeget Andrew Bacevic nemzetközi hírű történész is a The Washington Post hasábjain. A bostoni professzor és vietnami veterán arra próbál választ keresni, volt-e értelme az iraki háborúnak, amely idén tíz éve kezdődött – ítélete nem túl kedvező. „Mi volt az oka a beavatkozásnak? George W. Bush és köre számtalan indokot szolgáltatott: tömegpusztító fegyverekről beszéltek, arról, hogy Szaddám Huszein segítette az al-Kaidát, és hogy biztosítani kell az arab világ függetlenségét. Mára csak a harmadik maradt érvényben, és az is komoly fenntartásokkal: Bush még a szabadság katedrálisát képzelte el a Közel-Keleten, Obama már egy rozoga garázzsal is beéri” – fogalmaz Bacevic.

A történészprofesszor szerint az iraki háború ennek megfelelően nem a fontos összecsapások, hanem a jelentéktelen kis ütközetek közt fog bevonulni a történelemkönyvekbe – ha egyáltalán emlékeznek majd rá. „Igen, az amerikai csapatok elfoglalták Bagdadot és elűzték Szaddámot. Na és? A 21. század igazán fontos eseménye a Közel-Keleten később kezdődött, amikor az iszlám világ úgy döntött, saját sorsának kovácsa kíván lenni. Irakban és Afganisztánban Amerika a beleszólás birodalmi jogát akarta érvényesíteni. Az, hogy nem aratott teljes és egyértelmű győzelmet, megkérdőjelezi ezen jog érvényességét. A muszlim önérvényesítés folytatódni fog, akár tetszik Washingtonnak, akár nem” – írja Bacevic.

Hoffmanhoz hasonlóan Bacevic is úgy véli, az Egyesült Államok világrendőri szerepe véget ért, ám szerinte a szövetségesek még nem képesek átvenni a feladatot. „Ott vagyunk, ahol a britek az 1920-as években: nem bírunk a tányérunkra vett óriási falattal. Az összeomló brit birodalom nyugati szövetségesére, azaz ránk lőcsölte a felelősséget. A baj csak az, hogy most nem látszik a láthatáron egyetlen balek sem, akire ráverhetnénk a magunk által kreált balhét” – fogalmaz a professzor.

(The New York Times, nytimes.com, The Washington Post, washingtonpost.com)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.