Darabosnak a kormányból való távozása nem okoz meglepetést, miután a hivatásos hadsereg bevezetéséről szóló elképzelését januárban népszavazáson utasították el az osztrákok, a miniszter modellje helyett a sorkötelezettség fenntartását választva. Ismert volt az is, hogy a miniszternek feszült volt a viszonya a hadsereg vezérkarával.
Megfigyelők szerint Darabos leváltása logikus lépés az SPÖ részéről, miután a várhatóan szeptemberben sorra kerülő országos választásokig mindkét jelenlegi kormánypárt – az SPÖ és az Osztrák Néppárt (ÖVP) is – igyekszik rendezni a sorait. A burgenlandi horvát származású SPÖ-s politikust megbízható SPÖ-s pártkatonaként ismerik, aki miniszteri kinevezése előtt kampányfőnökként sikereket könyvelhetett el. Most őt bízzák meg az őszi parlamenti választásokra való felkészülés vezetésével, és ő veszi át a párt második legfontosabb tisztségét, az országos ügyvivő posztját is. Faymann kijelentette: biztos benne, hogy a legjobb személyt találta meg a feladatra. Darabos utódja várhatóan Gerald Klug, az SPÖ-ben eddig inkább háttérben álló felsőházi (Bundesrat) frakcióvezető lesz. Az SPÖ eddigi ügyvivője, Günther Kräuter ombudsmani feladatokat kaphat.
Norbert Darabos kampányigazgatóként előbb Burgenlandban, majd országos szinten segítette hozzá választási győzelmekhez a szociáldemokratákat. 2003-ban, Alfred Gusenbauer akkori SPÖ-s pártelnök felkérésére egyszer már elvállalta az ügyvivői tisztséget. A pártigazgatói feladatokat a sikeres 2004-es elnökválasztási kampány és az SPÖ-nek első helyet biztosító 2006-os parlamenti választások után – szintén Gusenbauer kérésére – 2007-ben a védelmi miniszteri székre cserélte. Feladata az volt, hogy megerősítse a tárcának a megelőző, konzervatív-szabadságpárti (ÖVP-FPÖ) kormány alatt az Eurofighter-botrányban meggyengült tekintélyét.
2008-ban a jelenlegi, Werner Faymann vezette kormányban ismét ő kapta a védelmi tárcát. Míg azonban korábban pártmenedzserként jól szerepelt, a kormánytagok között tartósan neki volt a legkisebb népszerűségi mutatója. Rombolta a tekintélyét az is, hogy 2010-ben néhány hónapon belül gyökeresen megváltoztatta véleményét a sorozás kérdésében. Míg ugyanis nem sokkal korábban azt hangoztatta, hogy a sorkatonaság „kőbe van vésve” Ausztriában, 2010 őszén már Michael Häupl bécsi polgármesterrel értett egyet, aki a nagy jelentőségű bécsi tartományi választási kampányban a sorozás eltörlését javasolta.
A 2013-as „választási szuperév” nyitányaként a hét végén két tartományi választást is tartottak Ausztriában. Karintiában a történelmi vereséget szenvedő populista Karintiai Szabadságpárttól (FPK) szavazókat elhódítva az SPÖ kapta a legtöbb voksot. Alsó-Ausztriában ezzel szemben a jelenlegi osztrák kormány másik pártja, az Osztrák Néppárt ünnepelhetett, miután megőrizte a tartományi parlamentben abszolút többségét. Az országos választásokig még két tartományban – Tirolban és Salzburgban – vár megméretés az osztrák pártokra.