Belépés Romániából? Csak ujjlenyomattal

A hírek szerint „biometrikus tartózkodási engedély” megszerzéséhez kötnék a Romániából és Bulgáriából érkezők nagy-britanniai tartózkodását.

BL
2013. 03. 23. 20:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tekintélyes konzervatív brit napilap értesülései szerint a konzervatív-liberális brit kormánykoalíció fontolóra vette, hogy „biometrikus tartózkodási engedély” megszerzéséhez kötné a két országból érkezők tartós nagy-britanniai letelepülését, biztosítandó, hogy csak az arra jogosultak vehessék igénybe a brit szociális ellátórendszer szolgáltatásait. Az elképzelés szerint elektronikus adatrögzítő kártyáról lenne szó, amely tartalmazná a tulajdonos ujjlenyomatát, arcképét és egyéb személyes adatait.

Nagy-Britanniában ilyen jellegű személyazonosító okmány egyébként nincs; a brit állampolgárok számára már az 1950-es években megszüntették a személyazonossági igazolványt. A Munkáspárt vezette előző kormány idején felmerült újbóli bevezetése, elsősorban a terrorizmus elleni hatékonyabb fellépés jegyében, de a kezdeményezés végül elhalt.

A román sajtó szerint decemberben tárgyalnak ismét az Európai Unió belügyminiszterei Románia schengeni csatlakozásáról, de egy esetleges döntés legjobb esetben is csak 2014-ben születhet meg.

 

Traian Basescu román államfő korábban üzent Nagy Britanniának, miután felmerült a munkavállalási jogok korlátozása 2014 után is. Basescu arról biztosította a briteket, hogy a román állampolgárok nem fogják ellepni a szigetországot.

A jelenlegi brit kormány – különösen a várható román és bolgár bevándorlással kapcsolatos, szinte folyamatos sajtókampány hatására – jó ideje hangoztatja, hogy a két ország állampolgárai a letelepülési korlátozások idei év végi lejártával sem számíthatnak automatikus hozzáférésre a brit szociális ellátórendszer teljes körű szolgáltatásaihoz.

Iain Duncan Smith brit munka- és nyugdíjügyi miniszter a BBC-nek a minap kijelentette: a brit kormány általánosságban is megpróbálja szigorítani a szociális juttatások igénybe vételének feltételeit a más EU-tagállamokból érkezők számára, és távol akarja tartani azokat, akik csak e juttatások miatt telepednének le Nagy-Britanniában. A miniszter szerint az Európai Bizottságnak meg kell értenie, hogy az EU-n belüli szabad mozgás nem jelentheti olyanok szabad letelepedését, akik csak a legjobb szociális ellátórendszerekhez igyekeznek hozzáférni.

A kormányzó brit Konzervatív Párt vezető politikusai részéről az utóbbi hónapokban többször is elhangzottak olyan nyilatkozatok, hogy az uniós társállamokból érkezők szabad nagy-britanniai munkavállalásának teljes rendszerét általános felülvizsgálatnak kell alávetni. Londonban egyre több előrejelzés jelenik meg arról, hogy hány bevándorló várható Romániából és Bulgáriából jövőre.

A MigrationWatch UK nevű konzervatív, a szabályozás nélküli bevándorlást az uniós társállamok esetében is erőteljesen ellenző kampánycsoport minapi prognózisában közölte: becslései szerint negyedmillió román és bolgár munkavállaló érkezhet Nagy-Britanniába a korlátozások felszámolását követő öt évben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.