Bin Laden veje ártatlannak vallotta magát

Ártatlannak vallotta magát pénteken az amerikaiak megölésére történt összeesküvés vádjában az al-Kaida terrorszervezet volt szóvivője.

MD
2013. 03. 08. 21:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Jordániában február 28-án elfogott és másnap az Egyesült Államokba átszállított Abu Ghaith megbilincselve, kék rabruhában jelent meg a New York-i szövetségi bíróságon. Az arab tolmácsolással megtartott rövid meghallgatása során három ügyvédet rendeltek ki a védelmére, mert azt állította, hogy nincs pénze védőt fogadni.

Az ügyészség szerint a kuvaiti születésű Abu Ghaith magasztalta a szeptember 11-én New York és Washington ellen elkövetett terrortámadásokat és további hasonló akciókat helyezett kilátásba. Elítéltetése esetén a vádlottra életfogytiglani szabadságvesztést szabhatnak ki. Abu Ghaith következő meghallgatását április 8-ra tűzték ki.

A vád szerint a terrorszervezet volt szóvivője kimerítő, 22 oldalas vallomást tett a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) ügynökeinek. A nyilatkozatot, csakúgy mint a vádlott nyilatkozatairól készült felvételeket a védőügyvédek rendelkezésére bocsátották. Több jogi szakértő azonnal magyarázatot követelt azzal kapcsolatban, hogy milyen körülmények között és milyen eszközökkel vették rá a vádlottat a vallomásra.

A 47 éves Szulejman Abu Ghaith korábban tanító és prédikátor volt, aki arra biztatta követőit, hogy esküdjenek hűséget Bin Ladennek. Operatív szerepe nem volt, de szeptember 11. után „az al-Kaida hangjaként” ismerték. George Venizelos, az FBI New York-i hivatalának helyettes vezetője szerint a vádlott pozíciója egy maffiaszervezetben a consigliere, egy totalitárius államban pedig a propagandaminiszter posztjához hasonlítható. Tom Lynch, a washingtoni Nemzeti Védelmi Egyetem szakértője szerint a vádlott „egyike azon keveseknek, akik újból össze tudták volna hozni a régi csapatot”, ami nemzetközi szinten a terrorfenyegetés jelentős növekedésével járna.

Elfogását megelőzően Abu Ghaith amerikai források szerint Iránból érkezett Jordániába. Teherán korábban az al-Kaida több tagjának adott menedéket.

A terrorszervezet volt szóvivőjének szövetségi polgári bíróság elé állítása jelentős politikai győzelem az Obama-kormányzat számára, amely régóta szorgalmazza, hogy a terrorizmussal vádolt személyeket ilyen törvényszékek és ne a guantánamói hadbíróság előtt vonják felelősségre. Obama elnök 2009-es beiktatása után rendeletet írt alá a guantánamói fogolytábor egy éven belüli bezárásáról, ez azonban azóta sem történt meg. Különösen az ellenzéki republikánusok álltak ellen annak a törekvésnek, hogy a nagy kockázatot képviselő feltételezett terrorista foglyokat az Egyesült Államokba szállítsák.

Több republikánus politikus hangot adott meggyőződésének, hogy Abu Ghaith helye is a guantánamói bázison lenne, nem pedig az Egyesült Államok területén, a polgári igazságszolgáltatás kezében. Eric Holder amerikai igazságügyi miniszter Bin Laden vejének elfogásával kapcsolatban hangsúlyozta: „nincs az az eltelt idő vagy távolság, amely gyengítené Amerika eltökéltségét, hogy ellenségeit az igazságszolgáltatás elé állítsa”.

A Human Rights Watch jogvédő szervezet nyilvántartása szerint 2001 óta az amerikai szövetségi (polgári) bíróságok terrorizmus vádjával 67 külföldit ítéltek el. Összehasonlításképpen: a kubai Guantánamói-öbölben működő amerikai haditengerészeti bázison, ahol több ezer – terrorizmussal vádolt – személy fordult meg, a katonai törvényszék eddig mindössze hét vádlottat tudott elítélni. A guantánamói foglyok túlnyomó többségét rehabilitáció vagy további fogva tartás céljából külföldre szállították.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.