Vasárnap kezdetét veszi a nagy menetelés a szeptemberi, ausztriai parlamenti voksolásokig az alsó-ausztriai és karintiai tartományi választásokkal. Nyugati szomszédunknál áprilisban és májusban tartanak majd ezenkívül újabb tartományi felmérőket a nagy megmérettetés előtt. A mostani voksolások jelentőségét többek között azért sem szabad lebecsülni, mivel tartományi választásokat legutóbb 2010 októberében Bécsben tartottak. Azóta csupán közvélemény-kutatások alapján lehet tájékozódni az osztrák pártok támogatottságáról.
Alsó-Ausztriában a legutóbbi, 2008-as tartományi voksoláson az Osztrák Néppárt (ÖVP) abszolút többséget szerzett a szavazatok 54,39 százalékával. Az Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) 25,51, az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) 10,47, míg a Zöldek 6,91 százalékot összesítettek. A választások előtti felmérések azt mutatják, hogy az ÖVP-nek ismételten minden esélye megvan arra, hogy megszerezze az abszolút többséget, mivel 48-51 százalékon áll, míg az SPÖ 23-25, az FPÖ 8-11, a Zöldek 7-8 százalékra számíthat.
Ami keresztülhúzhatja a néppártiak számításait, az az, hogy Frank Stronach kanadai–osztrák milliárdos euroszkeptikus pártja körülbelül 8 százalékra számíthat. Nem véletlen, hogy Erwin Pröll jelenlegi tartományi vezető pártja schwechati kampánynyitóján a legtöbbet a Stronach vezette alakulattal foglalkozott. Azzal vádolta a milliárdost, hogy annak ellenére, hogy indul a választáson, nem kíván majd helyet foglalni a tartományi parlamentben. Stronach alakulata ezalatt olyan plakátokkal borította el a tartományt, amelyen Pröll látható, mint „a legfőbb ellenség”.
Karintiában a legutóbbi, 2009-es tartományi választást a még Jörg Haider által alapított Szövetség Ausztria Jövőjéért (BZÖ) nyerte meg a voksok 44,89 százalékával. Őt követte az SPÖ 28,74, az ÖVP 16,83, a Zöldek 5,15, és az FPÖ 3,76 százalékkal. 2010-ben az FPÖ pár, a BZÖ-ből kiszakadt képviselővel ismételten létrehozta a Karintiai Szabadságpártot (FPK). A legfrissebb felmérések azt mutatják, hogy roppant nehéz lesz a kormányalakítás a tartományban, mivel az SPÖ várhatóan több mint 30, az FPK 25-26, az ÖVP 12-13, a Zöldek 12-15, míg a BZÖ 5 százalékot érhet el.
„Eljött az idő mindnyájunk számára” – hirdeti a BZÖ kampányfilmje, amely azzal a jelenettel zárul, amikor az amerikai katonák elfoglalják Ivo Dzsima szigetét a japánoktól, és kitűzik a zászlójukat. A radikális párt annyit változtatott ezen a képen, hogy a katonák Karintia sárga-piros-fehér lobogóját tűzik ki, majd egy „Szabad Karintiát március 3-án” szlogen hangzik el. A hirdetés jól kifejezi az osztrákok hangulatát, akiknek egyre inkább elege van a nagy pártokból.
Az elmúlt években tucatnyi korrupciós ügy látott napvilágot, amelyek egyaránt negatívan érintették az SPÖ-t és az ÖVP-t. Ennek ellenére könnyen elképzelhető, hogy a szeptemberi parlamenti választásokat követően továbbra is az ő nagykoalíciójuk vezeti majd az országot, mivel egyik ellenzéki párt sem tudott jelentősen megerősödni.
Bár 2011-ben úgy tűnt, hogy az FPÖ közel 30 százalékos támogatottságával képes lehet a voksolás megnyerésére, támogatottsága mostanra 22 százalékra csökkent. Bizonyos szinten követ dobott az osztrák politika mocsarába Stronach alakulata tavaly nyári belépőjekor, de nem sikerült 9-11 százalék fölé menniük, így vélhetően nem lesz beleszólásuk a kormányalakításba.