Elkaszálták a New York-i kólatörvényt

A város felnőtt lakóinak negyede túlsúlyos. Becslések szerint évente több ezren halnak meg cukorbetegség következtében.

Kovács N. László
2013. 03. 12. 18:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A város felnőtt lakóinak negyede túlsúlyos, becslések szerint évente több ezren halnak meg cukorbetegség következtében, az elhízás ezeken kívül pedig több, kevésbé egyértelmű kárt is okoz az országnak: az autók több benzint fogyasztanak, a gazdaság kevésbé hatékonyan működik – és akkor az egekbe szökő egészségügyi kiadásokat még nem is említettük. Michael R. Bloomberg, New York független polgármestere számos, rendhagyónak mondható módon igyekezett küzdeni a „járvány” ellen: a városvezetés már szabályozta az ételek sótartalmát, meghatározta az úgynevezett transz-zsírok előfordulásának mértékét – néhány hónapja pedig rendeletben 16 unciásra (kevesebb, mint fél liter) csökkentette a poharas üdítők űrtartalmát.

Népszerűtlen lépés

A polgármester a szokatlan lépéstől az elhízás és a cukorbetegség visszaszorulását várta, hiszen az Amerikában átlagosnak számító 1,5 literes szívószálas üdítőkben mintegy 150 gramm cukor található - és ez még nem is a legnagyobb méret. Az üdítőipar azonban hamar ellentámadásba lendült. A legnagyobb kólagyártókat tömörítő American Beverage Association több millió dolláros reklámkampányt folytatott a rendelkezés ellen, többek közt repülők által húzott transzparensekkel és a várost elborító plakáttömeggel hívták fel a figyelmet Bloomberg „túlkapására”. New York sem volt elragadtatva az ötlettől: a város lakóinak 60 százaléka nem értett egyet a tiltással, melyben sokan a gondoskodást túlzásba vivő „dajkaállam” megnyilvánulását látták.

A végső döfést végül az üdítőgyártók által indított eljárás jelentette, melynek végeredményeként Milton Tingling állami alkotmánybíró eltörölte a rendelkezést. Tingling indoklásában kemény kritikával illette Bloomberg tervét, mely szerinte túl sok kiskaput tartalmaz – a limit ugyanis sem az utcai bódékra, sem a szupermarketekre, sem a tejalapú italokra nem vonatkozik. „Ezek a kivételek teljességgel értelmetlenné teszik az egész rendelkezést, ráadásul egyenlőtlen versenyfeltételeket teremtenek” – fogalmazott a bíró, akinek az sem tetszett, hogy a polgármester nem a városi tanács, hanem az ő befolyása alá rendelt Egészségügyi Bizottság révén vitte keresztül tervét. „Az ilyenfajta vezetői túlhatalom veszélyes precedenst teremt” – írta Tingling.

 

Az üdítőipar és fogyasztói szervezetek üdvözölték a döntést. „Bloomberg nagyképű, rendreutasító magatartása meghozta gyümölcsét. Azt javaslom, minden New York-i igyon egy jó nagy kortyot a szabadságra” – fogalmazott Justin Wilson fogyasztói jogvédő. A polgármester szerint azonban a bíróság komoly hibát követett el. Bloomberg bejelentette, azonnal fellebbeznek a döntés ellen. „Emberek halnak meg emiatt, nap nap után. Ezzel a problémával nem lehet tovább játszadozni” – fogalmazott Bloomberg. A milliárdos polgármester év végén elhagyja hivatalát – több ciklusra már nem pályázhat – ezért minden áron meg kívánja menteni egyik legfontosabbnak tartott kezdeményezését. A leköszönő Bloomberget egyébként is egyre jobban érdekli öröksége: nemrég két piacvezető reklámszakembert bérelt fel, és megbízta őket a hivatali ideje során elért eredmények népszerűsítésével.

Wsj.com, Nytimes.com

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.