A BT elé terjesztett dokumentum szerint Phenjan nem ismeri el az újabb szankciós határozatot, amelyet úgymond az Egyesült Államok nyomására hagytak jóvá – írta vasárnap a phenjani sajtó. Phenjan álláspontja szerint Washington a BT-t használja fel a vele szembeni ellenséges politikája megvalósítására, amelynek célja az ország lefegyverzése és gazdasági megfojtása, a koreai nép által választott ideológia és rendszer megsemmisítése.
Az észak-koreai külügyminisztérium a hét végén közleményben tudatta, hogy kizárja a párbeszéd lehetőségét Washingtonnal, amíg az folytatja ellenséges politikáját. Phenjan úgy látja, hogy Washington nem hajlandó felülvizsgálni irányvonalát, sőt még jobban bekeményít. A külügyminisztérium példaként hozza fel a washingtoni kormányilletékesek nyilatkozatait, amelyek azzal hozzák kapcsolatba a Koreai-félszigeten fokozódó feszültséget, hogy Phenjan atomfegyverre tett szert. A külügyminisztérium leszögezte: Washington téved, ha azt hiszi, Észak-Korea atomprogramját eszközként akarja használni ahhoz, hogy gazdasági előnyökhöz jusson.
Észak-Korea február 12-én kísérleti atomrobbantást hajtott végre, az ENSZ Biztonsági Tanácsa pedig válaszul újabb büntetőintézkedésekkel sújtotta Phenjant. Az atomrobbantás, illetve az újabb, március elejétől április végéig tartó amerikai–dél-koreai hadgyakorlat miatt pattanásig feszült a helyzet a Koreai-félszigeten. Észak-Korea közölte, hogy érvénytelennek tekinti az 1953-as háború után Dél-Koreával kötött fegyverszüneti megállapodást.
Kis hatótávolságú rakétát tesztelt a héten Észak-Korea – közölték szombaton dél-koreai katonai források. A kísérlet során indított két rakéta a Koreai-félszigettől keletre csapódott be a tengerbe az AP hírügynökség értesülései szerint. Tesztelésük minden bizonnyal a jelenleg is zajló amerikai–dél-koreai éves közös hadgyakorlatra adott válasznak tekinthető.