Kenyatta ellenfele, Raila Odinga közölte, hogy nem ismeri el vereségét, szerinte az eredmény hamis, és fellebbezni fog ellene a legfelsőbb bíróságon, ha hivatalosan bejelentik Kenyatta győzelmét.
Kenyatta a szavazatok 50,03 százalékát kapta meg, vagyis 6,17 milliónyian adták rá voksukat az első fordulóban. Raila Odinga miniszterelnök 5,34 millió szavazatot kapott.
Az előzetes eredmények szerint az elnökválasztás már az első fordulóban eldőlt, mivel Kenyatta megszerezte a voksok több mint felét. Ugyanakkor mindössze négyezer vokssal került a szükséges 50 százalék fölé, amibe minden bizonnyal Odinga határozottan bele fog kapaszkodni.
Az elnökválasztást – egyben a parlamenti és az önkormányzati választásokat – erőszakos cselekmények közepette hétfőn tartották az afrikai országban. A mostanit megelőzően 2007-ben rendeztek választásokat, és akkor a feltételezett csalások miatt véres zavargások robbantak ki. Az erőszakos eseményekben több mint ezren haltak meg, és több százezren kényszerültek otthonuk elhagyására.
A 2010-ben életbe lépő alkotmány a mostani választás után megszünteti a kormányfői tisztséget, így az elnök egyben a végrehajtó hatalom feje is lesz.
A kelet-afrikai ország függetlenségét 1963. december 12-én kiáltották ki, s az első miniszterelnök, 1964-ben az első államfő Uhuru Kenyatta édesapja, a Kenyai Afrikai Nemzeti Uniót (KANU) vezető Jomo Kenyatta volt. Uhuru Kenyatta ellen a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) emberiesség elleni bűncselekmények címén eljárást indított, mert a gyanú szerint felbujtóként közreműködött a 2007-es erőszakcselekményekben. Az ICC-eljárás ellenére egy kenyai bíróság engedélyezte, hogy elnökjelöltként induljon a választáson, mert az ICC még nem emelt ellene vádat. Kenyatta pere július 9-én kezdődik.
Uhuru Kenyatta győzelme komoly hatással lehet a Nyugattal fenntartott kapcsolatokra. Az Egyesült Államok és több európai ország is arra figyelmeztette Nairobit, hogy következményei lesznek annak, ha ő nyeri meg a választást.