Csao Hszi-jong 2010 óta állította magáról, hogy a kínai kormány alá tartozó fejlesztési kutatóintézet vezetője, vagyis miniszterhelyettesi rangja van. Állítását tevékenységi területén, a délnyugat-kínai Jünnan tartományban éveken át senki sem kérdőjelezte meg, „a közgazdaság-tudományok doktoraként is ismert kutató” szerepében éveken át több tucat beszédet mondott hivatalos rendezvényeken, banketteken, fogadásokon, ezenkívül egyetemi konferenciákon vett részt, irodát tartott fenn, és gyakran járta a tartományt is, hogy az ottani helyi vezetők útját egyengesse, vagy éppen a vidéki lakosok gondjait hallgassa – számol be a részletekről a kínai sajtó.
Csao azonban a jelek szerint elvetette a sulykot. Tavaly novemberben egy tartományi fővárosban, Kunmingban megrendezett konferencián azt mondta: a város ipari és gazdasági fejlődését a központi kormány szabad-kereskedelmi övezet kiépítésével kívánja segíteni, ezzel is vonzóbbá téve azt a vállalatok számára. A bejelentés a kelleténél nagyobb visszhangra talált, azt a helyi újságok címlapjukon hozták, a tervvel kapcsolatban sok érintett egyenesen a kormányhoz fordult megerősítésért, ahol értetlenül fogadták a dolgot, ismeretlen volt a „központi kutató” neve.
Ebben a hónapban a kormány információs hivatala közleményben tagadta, hogy Csao a kormánynak dolgozna, leszögezte: soha semmilyen kutatói csapatot nem küldtek a területre. A férfi valódi kiléte egyelőre ismeretlen, mint ahogyan holléte is, mivel „olajra lépett”, elfogása esetén akár 10 év börtön is várhat rá.
Az eset a több százezer regisztrált felhasználót jegyző kínai Sina mikroblogon is felkapott téma lett. Számos kommentelő megrökönyödésének adott hangot, mondván, a korrupt kínai hivatali háló bizonyítottan annyira sűrűn szőtt, hogy a „potyautasok” egyáltalán nem tűnnek fel. Mások zseninek nevezték Csaót. Úgy fogalmaztak: a kínai vezetésnek a rendkívül sikeresen rejtőzködő férfit külföldi hírszerzési küldetésekre kellene bevetnie, így például Japánban vagy az Egyesült Államokban.