Három évig állította, hogy miniszterhelyettes

Három éven át magas rangú párthivatalnoknak adta ki magát egy férfi Kínában, hamis hivatalával ugyanakkor túl magasra akart törni, így lebukott.

NT
2013. 03. 20. 10:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csao Hszi-jong 2010 óta állította magáról, hogy a kínai kormány alá tartozó fejlesztési kutatóintézet vezetője, vagyis miniszterhelyettesi rangja van. Állítását tevékenységi területén, a délnyugat-kínai Jünnan tartományban éveken át senki sem kérdőjelezte meg, „a közgazdaság-tudományok doktoraként is ismert kutató” szerepében éveken át több tucat beszédet mondott hivatalos rendezvényeken, banketteken, fogadásokon, ezenkívül egyetemi konferenciákon vett részt, irodát tartott fenn, és gyakran járta a tartományt is, hogy az ottani helyi vezetők útját egyengesse, vagy éppen a vidéki lakosok gondjait hallgassa – számol be a részletekről a kínai sajtó.

Csao azonban a jelek szerint elvetette a sulykot. Tavaly novemberben egy tartományi fővárosban, Kunmingban megrendezett konferencián azt mondta: a város ipari és gazdasági fejlődését a központi kormány szabad-kereskedelmi övezet kiépítésével kívánja segíteni, ezzel is vonzóbbá téve azt a vállalatok számára. A bejelentés a kelleténél nagyobb visszhangra talált, azt a helyi újságok címlapjukon hozták, a tervvel kapcsolatban sok érintett egyenesen a kormányhoz fordult megerősítésért, ahol értetlenül fogadták a dolgot, ismeretlen volt a „központi kutató” neve.

Ebben a hónapban a kormány információs hivatala közleményben tagadta, hogy Csao a kormánynak dolgozna, leszögezte: soha semmilyen kutatói csapatot nem küldtek a területre. A férfi valódi kiléte egyelőre ismeretlen, mint ahogyan holléte is, mivel „olajra lépett”, elfogása esetén akár 10 év börtön is várhat rá.

Az eset a több százezer regisztrált felhasználót jegyző kínai Sina mikroblogon is felkapott téma lett. Számos kommentelő megrökönyödésének adott hangot, mondván, a korrupt kínai hivatali háló bizonyítottan annyira sűrűn szőtt, hogy a „potyautasok” egyáltalán nem tűnnek fel. Mások zseninek nevezték Csaót. Úgy fogalmaztak: a kínai vezetésnek a rendkívül sikeresen rejtőzködő férfit külföldi hírszerzési küldetésekre kellene bevetnie, így például Japánban vagy az Egyesült Államokban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.