A South China Morning Post és a The Standard című hongkongi lapok beszámolója szerint a háromezer lakosú Sangpu településről van szó. Hasonló eset történt 15 hónappal korábban a 100 kilométerre fekvő, szintén Kuangtung tartománybeli Vukan faluban. Sangpuban a helyi pártvezér és egy ingatlanfejlesztő – a lakosok és a farmerek megkérdezése nélkül, aláírások hamisításával – rizsföldek ipari zónává alakításáról döntött.
A döntés ellen a helyiek elkezdtek tüntetni, s a tiltakozás elfojtására a település vezetése falun kívülieket bérelt fel, akikkel végül egy héttel ezelőtt erőszakos összecsapásokra került sor. A lakosok elmondása szerint több tucat ismeretlen támadt rájuk, volt akinél kés, fegyver is volt. A falubelieket jelenleg 40 rendőr „őrzi”, vagyis nem engedi ki az embereket a településről, a lakosok pedig nem engedik be a hivatalnokokat – éppen úgy, ahogyan Vukanban történt 2011 végén. A helyiek paravánokat és táblákat teleírva követelnek demokratikus helyi választásokat: azt akarják elérni, hogy a mostanihoz hasonló, akaratukon kívüli földkisajátítás ne forduljon elő a jövőben, s olyan vezetése legyen a településnek, amely a lakók jogait képviseli.
A konfliktus rendezése a következő napokban nem várható, kedden kezdődik ugyanis a kínai parlament, az Országos Népi Gyűlés éves ülésszaka, ez alatt a döntéshozók kerülni igyekeznek a feltűnést keltő ügyeket. A falubeliek attól tartanak, hogy az ülésszak végeztével a hatóságok erőszakkal törnek majd be Sangpuba – írja a South China Morning Post.