Költségvetési apokalipszis most

Nem lehetett tovább húzni: szombaton életbe lépett a drákói szigorúságú, 85 milliárdos megszorítócsomag az Egyesült Államokban.

Kovács N. László
2013. 03. 03. 19:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Január elején, amikor két hónapra elodázták a döntést, még lehetett reménykedni, hogy megszületik a nagyszabású kompromisszum az elnök és a republikánusok között, mely húsvágó bárd helyett sebészi szikével faragja le a költségvetés feleslegét. A megegyezés azonban nem valósult meg, egyértelművé vált, hogy nincs értelme tovább halogatni a megszorításokat. Az elnök költségvetési igazgatója, Jeffrey Zients több mint nyolcvanoldalas levélben ismertette a helyzetet: az idei fiskális évben a kormány 85 milliárd dollárral kevesebből gazdálkodhat. Ennek nagyobb része, 42 milliárd a védelmi kiadásokat érinti, 32 milliárd a különféle országos programokat, míg 11 milliárd az orvosoknak és a kórházaknak járó kifizetéseket kurtítja meg.

A megszorítócsomag elrettentő jellegű: azért találták ki, hogy kikényszerítsék a megegyezést. Ez azt jelenti, hogy az elvonás bárdja nem ismer irgalmat, kicsik és nagyok egyaránt érezni fogják a fájdalmat. A hadsereg például 5 milliárddal kevesebbet költhet javításokra, de a gyapjúgyártók szubvencióit is megkurtították 1 millióval. A skála két végpontja között iskolák, repterek, városok, minisztériumok foglalnak helyet. A Berkeley egyetem máris közleményben tudatta, kevesebb tanárt tud alkalmazni, Baltimore polgármestere sürgős megbeszélést hívott össze az egyébként is százmilliós adóssággal küzdő város jövőjéről, a nagyvárosok közötti repülőforgalom pedig akár 90 perccel is meghosszabbodhat a kevesebb légiirányító miatt.

A törvény kevés helyet hagy a manőverezésre, a minisztériumok közötti forrástologatást például kifejezetten megtiltja. Egyes területeken azért van lehetőség az ügyeskedésre: iskolák és kormányhivatalok például az irodai eszközök költségeinek lefaragásával és korai nyugdíjazással kerülnék el a kirúgásokat. Máshol már nem ilyen egyszerű a helyzet: a légierő 2 milliárddal kevesebből vehet harci gépeket, ezt az összeget vélhetően nehezebb lesz fénymásolópapírból kigazdálkodni. A szent tehenek sem maradtak érintetlenül: 16 millióval vágták meg a szeptember 11-i terrortámadás áldozatainak kárpótlási pénzeit. Maga a költségvetési hivatal sem úszta meg, a kormányiroda mostantól 5 millió dollárral kevesebből irányíthatja az elvonásokat.

„Nem a világ vége, de azért fájni fog, az egyes embereknek és a gazdaságnak egyaránt. Butaság, hogy ide jutottunk” – fogalmazott Barack Obama az elvonásokat bejelentő sajtótájékoztatón. Az elnök természetesen minden felelősséget a republikánusokra hárított, akik szerinte inkább ezt a módszert választották, mint hogy magasabb adókat szavazzanak meg a gazdagoknak és a nagyvállalatoknak. Az ellenzék ezzel szemben azt állítja, az egész megoldás a Fehér Ház ötlete volt, az elnök egyébként is 680 milliárdos adóemelést kapott januárban, további kompromisszumnak ezért helye nincs. „A szövetségi kormány már így is több bevételt tudhat magáénak, mint a történelem során bármikor. A probléma a költekezés, a megoldás pedig a megszorítás. Ez ilyen egyszerű” – fogalmazott Cathy Rodgers washingtoni képviselő a konzervatívok hivatalos válaszában.

Obama reméli, a megszorítások által generált elégedetlenség végül az ő malmára hajtja a vizet a 2014-es középidei választások során. A cél az, hogy jövőre az alsóházban is többséget szerezzenek a demokraták, és az elnök utolsó két évében megvalósíthassa bevándorlási reformból, fegyverszabályozásból és új költségvetésből álló programját, melyet a konzervatívok most akadályoznak. A megszorítások kapcsán tartott sajtótájékoztató is erősen kampányszagúnak hatott. „Most, hogy a politikusok elhagyták a Capitoliumot, jönnek a takarítók, felmossák a padlót, kiviszik a szemetet. Ezek az emberek mostantól kevesebb pénzből élnek, kevesebb fizetést fognak hazavinni. Ez a valóság” – próbált az érzelmekre hatni az elnök. Szavai hatását csak az kisebbítette, hogy a kormányépület igazgatója néhány óra múlva közölte, a capitoliumi dolgozókat nem fenyegeti fizetéscsökkentés.

Az elvont összeg az ország éves költségvetésének csupán 2,4 százaléka, hosszú távon mégis komoly spórolást jelent: a lépés számítások szerint tíz év alatt 4 billió dollárral csökkenti majd az államadósságot. Ez önmagában azonban még nem ok az ünneplésre. A deficitért nagymértékben felelős szociális programok – a Medicare, a Medicaid és a Social Security – ugyanis szerkezetileg érintetlenül maradtak, ez pedig újabb időzített bombát jelent. „Ez a megoldás figyelmen kívül hagyja a hosszú távú problémákat, csak hamis biztonságérzetbe ringat minket” – nyilatkozta Vin Weber egykori republikánus képviselő. Rövid távon pedig kifejezetten káros hatásokról számol be a költségvetési iroda előrejelzése: az elvonások 700 ezer elvesztett munkahelybe és félszázalékos GDP-csökkenésbe kerülnek Amerikának.

Van, aki szerint azonban a hosszú távú költségvetési biztonsághoz még ez is édeskevés. Rand Paul szenátor, a konzervatívok minél kisebb kormányzatban hívő szárnyának egyik vezéralakja szerint ennek az elvonásnak a többszörösére lenne szükség, hogy megfékezzék a felesleges kormányzati költekezést. Paul a The Washington Times hasábjain megjelent cikkében ismerteti, mire költötték az adófizetők pénzét. „Ötmillióból kutatták, mit taníthat nekünk az aranyos ponty a társadalmi összetartásról, másfél milliót fordítottak egy olyan kétszersült kifejlesztésére, melyet fel lehet tekerni. Jézus vajon a klingonokért is meghalt? – erre a kérdésre is a mi pénzünkből, százezer dollárból keresték a választ. Mindezt a védelmi minisztérium keretein belül. Biztonságban érzik magukat?” – fortyog Paul, aki szerint a fent említett példák remekül jellemzik, mennyire jó gazda az állam.

A szenátor szerint a 2 százalékos költségcsökkentés csepp a 17 billiós adósság tengerében – épp ezért felháborító, hogy Obama még ezt is vissza akarja csinálni. „Ha nem kezdünk komolyan foglalkozni az adósságunkkal, hamarosan búcsút mondhatunk az amerikai prosperitásnak. A jelenlegi csomag csak a kezdet, ennek többszörösére van szükség, hogy helyre tegyük a költségvetési mérleget. Kimondom: jóval nagyobb elvonások kellenek, mégpedig inkább hamarabb, mint később” – írja Paul.

(The Washington Post, Washingtonpost.com, The Washington Times, Washingtontimes.com, The New York Times, Nytimes.com, Fox News, Foxnews.com, The Wall Street Journal, Wsjc.com)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.