A Kuangtung tartományi Sangpu falu vezetősége január közepén írt alá szerződést egy nagy földterület hasznosításáról egy befektető vállalattal. A kártérítések tervezett összegét keveslők, illetve a döntéssel egyet nem értők tiltakozásuknak adtak hangot. Miután nem csillapodtak a kedélyek, a falubizottság feje, Li Pao-jü más falvakból felbérelt furkósbotos embereket, hogy elhallgattassa a zúgolódókat, erőszakkal érvényesítse az akaratát.
Ez vezetett a tömeges összecsapásokhoz, majd végül a faluvezető őrizetbe vételéhez, továbbá az illetékes járás vezetőjének és párttitkárának leváltásához. Utóbbiak elmozdítása a helyzet „nem megfelelő kezelése miatt” történt. Az elégedetlenséget kiváltó szerződést semmisnek nyilvánították. Helyszíni információk szerint Li maga is verekedésbe keveredett. Hivatalosan négy – kórházi ápolásra szoruló – sérültet és jelentős anyagi károkat jelentettek. A falusiak Li és a többi „bűnöző” súlyos megbüntetését követelik, legutóbb ugyanis szombaton támadtak rájuk. Mint kiderült, a gengszterek vezetőjét Vu Kuj-cunt a közbiztonsági minisztérium a legkeresettebb bűnözők között tartja nyilván.
Kínában több tízezer hasonló tüntetés és erőszakos megmozdulás történik évente a földterületek értékesítése, a velük kapcsolatos korrupció, valamint a kártérítések alacsony mértéke miatt. Az esetek nagy része a helyi vezető leváltásával, a kifogásolt eljárás megszüntetésével, új választás kiírásával és a rombolók felelősségre vonásával végződik. A földviták elkerüléséhez, a korrupció kiküszöböléséhez földreformra volna szükség és szigorúbb jogi szabályozásra – hangoztatta Tang Kuo-jing, a kínai társadalomtudományi akadémia kutatója a Global Timesnak. Szerinte a földterületek kollektív tulajdonára alapuló rendszer idejétmúlt, módosításra szorul, a művelési ág megváltoztatását pedig tiltani kellene.