A tálibok közleménye hétfőn jelent meg, nem sokkal azután, hogy négy halálos áldozatot és 47 sebesültet követelő kettős robbantás és lövöldözés volt a Pakisztán északnyugati részén fekvő Pesavárban. A támadást eddig még egyik csoport sem vállalta magára. A pakisztáni tálibok tavaly év végén egy helyi újságban megjelent levelükben közölték, hogy nyitottak az iszlámábádi vezetéssel való tárgyalásra. A kormány, amelynek megbízatása hétvégén járt le, februárban jelezte, készen áll a béketárgyalásra. Akkor úgy tűnt, nem ragaszkodik ahhoz a tálibok által elutasított korábbi követeléséhez, hogy a megbeszéléseket megelőzően a szélsőségesek tegyék le a fegyvert, és mondjanak le az erőszakról.
Ahszanullah Ahszán tálib szóvivő hétfői videoüzenetében egyebek mellett azzal vádolta meg a pakisztáni hadsereget, hogy továbbra is folytatja a tálibok elleni harcát az amerikai katonai segélyek reményében. „A tábornokok és a politikusok saját érdekeiket szem előtt tartva feláldozzák az országot” – mutatott rá a szóvivő. Mint mondta, csoportjuk „ideiglenesen elhalasztja a tárgyalásokra vonatkozó ajánlatát” a kormány „komolytalan válasza” miatt. Ahszán ezenkívül felszólította a pakisztáni népet, hogy bojkottálja a májusban esedékes parlamenti választásokat, hozzátéve, hogy ehelyett az iszlám törvénykezést kell érvényre juttatni. „Amennyiben nincs elutasítva ez a rendszer, az elnyomás hosszú, sötét éjszakája folytatódni fog” – vélekedett.
Megfigyelők szerint a tálibok mostani figyelmeztetése nyomán félő, hogy a választási kampányt erőszakcselekmények fogják kísérni. A májusban esedékes voksolásig ügyvivő kormány látja el az ázsiai ország irányítását.