Orbán: Ebben partner lesz Magyarország

Az államadósság csökkentése és a költségvetési hiány korlátok között tartása mellett kell gazdasági növekedést elérni Orbán Viktor szerint.

WL
2013. 03. 06. 16:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarország rengeteg energiát mozgósított, hogy csökkentse az adósságát és rendbe tegye költségvetését – mondta a miniszterelnök a visegrádi országok kormányfőinek csúcstalálkozója után, amelyen részt vett Angela Merkel német kancellár és Francois Hollande francia államfő is. A magyar kormányfő úgy fogalmazott, a lengyel fővárosban tartott találkozó arról győzte meg, hogy a V4-eknek a jövőben is van létjogosultságuk.

Orbán Viktor jelezte ugyanakkor, hogy a magyar kabinet szerint is a gazdasági növekedés beindítása a legfontosabb ma, s „olyan európai politikát szeretnénk látni, amely az adósságcsökkentés és a hiánykarbantartás mellett képes arra, hogy gazdasági növekedést hozzon létre. Magyarország egy ilyen európai gazdaságpolitika kialakításában akar és tud partner lenni a jövőben is.”

Európai sikertörténet lehet

Magyarországnak jó esélye van arra, hogy a következő években európai sikertörténetté váljon – mondta Orbán Viktor szerdán a Varsói Egyetemen tartott előadásában. A magyar miniszterelnök angol nyelvű beszédében azt a kérdést járta körül a körülbelül kétszáz érdeklődő, többségében az egyetem hallgatói és oktatói előtt – akik érkezésekor nagy tapssal fogadták őt az intézmény egyik nagyelőadójában –, hogy kinek van igaza: a kritikusoknak, akik fekete bárányként, Európára veszélyes országaként írják le Magyarországot vagy azoknak, akik sikertörténetként tekintenek rá.

A találkozón kiderült az is – mondta –, hogy a védelempolitika területén mindannyian készen állnak részt venni egy erős európai, illetve közép-európai katonai együttműködés kialakításában.

Az MTI kérdésére, hogy a magyar gazdaságpolitikai lépésekkel kapcsolatban milyen visszajelzéseket kapott, a miniszterelnök azt válaszolta: Magyarországnak van saját gazdaságpolitikája, és miként más találkozók, úgy a varsói fórum résztvevőitől is azt kérte – mivel Magyarország nem tagja az eurózónának, így az ott zajló lépések hatása az euróövezeti tagállamokra rendkívül korlátozott –, hogy a magyar gazdaságpolitika kapjon megfelelő mozgásteret „a saját gondjaink, bajaink megoldására alkalmas eszközök használatára”.

Magyarország problémái nem azonosak például Svédországéval vagy Angliáéval, ezért nem tűnik ésszerűnek elvárni ugyanazt a gazdaságpolitikát – magyarázta, hozzátéve: „Magyarország a józan ész nevében vesz részt ezekben a vitákban”.

Francois Hollande francia elnök a sajtóértekezleten arról beszélt, szeretnék, ha a valutaunió tagállamai jobban koordinálnák politikájukat, és bebizonyítanák, hogy a nem euróövezeti országokkal is képesek szolidaritásra. Ám utóbbiaktól szintén felelősséget várnak el a versenyképesség és a növekedés érdekében – jegyezte meg.

Kérdésre hangot adott azon véleményének is, hogy nemcsak a deficitet kell csökkenteni, hanem támogatni kell a növekedést is.

Az államfő kitért a Maliban zajló, az iszlamista csoportok ellen folytatott francia hadműveletre, és nyomatékosította, hogy a beavatkozás fontos ügyet szolgál, a terrorizmus elleni harcot, és azt, hogy Malinak joga van békében élni. Hozzátette, hogy áprilistól csökkenhet a francia haderő létszáma az afrikai országban. Egyúttal lerótta tiszteletét a mali harcok negyedik francia katonaáldozata előtt, aki szerda délelőtt halt meg az ország keleti részén.

A német kancellár az újságírók előtt köszönetet mondott a visegrádi országoknak, hogy akár tagjai az eurózónának, akár nem, nyitottak az európai gazdasági és valutaunió fejlesztésére, a költségvetések konszolidációjára. „Önök nem zárt klubot alakítottak [ ], hanem nyitottak” – fordult a V4-ek kormányfőihez Merkel.

A politikus szerint minden ország megpróbálja konszolidálni pénzügyeit, felépíteni a növekedést, ami reformok nélkül nagyon nehezen megy.

A sajtótájékoztatón a házigazda, Donald Tusk lengyel miniszterelnök hangsúlyozta: a varsói találkozó megmutatta, hogy a közép-európai országok Németországgal és Franciaországgal együtt felelősnek érzik magukat Európa egységességéért és az európai integráció jövőjéért.

A varsói megbeszélés résztvevőinek közös szándékaként szólt arról, hogy az Európai Parlament segítse az uniós költségvetés elfogadását.

Merkel és Hollande szavait megerősítve a lengyel kormányfő úgy fogalmazott, „Európában keressük az aranykulcsot”, azt, hogy miként lehet összekapcsolni a hiány kordában tartását a gazdasági növekedéssel. „Azok az országok kerülnek komoly bajba, amelyek úgy gondolják, szembe kell állítani a pénzügyi fegyelmet a növekedéssel” – mondta.

A védelempolitikát érintve Tusk felhívta a figyelmet arra, hogy a visegrádi országok védelmi miniszterei szerdán Varsóban aláírták a V4-es harccsoport felállításáról szóló nyilatkozatot.

Robert Fico szlovák miniszterelnök úgy fogalmazott, hogy „akkor leszünk sikeresek, ha közös perspektívánk lesz”. Hozzá hasonlóan Petr Necas cseh kormányfő is a V4-ben rejlő lehetőségekre hívta fel a figyelmet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.