A bíborosok az első tanácskozásra hétfőn délelőtt fél tízkor, a vatikáni VI. Pál aulában található szinódusi teremben gyűltek össze. Délután 5 órakor egy második kongregációt is tartanak ugyanott. A tanácskozásokon – nem tudni, hogy a konklávé kezdetéig hány ilyen lesz – a bíborosok megvitatják a világegyház valamennyi aktuális ügyét. A tanácskozásokon jelenleg mintegy 150 bíboros vesz részt.
A bíborosi kollégiumnak összesen 207 tagja van a Vatikán hivatalos honlapja szerint, de azok, akik február 28-ig betöltötték 80. életévüket, csak az előkészítő tanácskozásokon vesznek részt, a pápaválasztó konklávén nem.
Elvegyült a bíborosok közt
Egy püspöknek öltözött idegen férfi vegyült el hétfőn a bíborosok között, akik a VI. Pál audienciaterem előtt gyülekeztek, hogy részt vegyenek a konklávét előkészítő tanácskozáson. Az álpüspök keresztet, lila sálat és egy túlságosan rövid püspöki öltözéket viselt, ez „okozta vesztét”: a biztonsági őrök erről ismerték fel, hogy nem egyházi személy. Az álpüspököt a televíziós kamerák előtt vezették ki a helyszínről.
Előre hozni? Nem!
Ellenzi a konklávé előre hozását Walter Kasper német bíboros, az új pápát megválasztó testület legidősebb tagja kedden (lesz 80 éves), mert úgy véli, hogy a 115 fős testület tagjainak előbb alaposan meg kell ismerniük egymást. A Vatikánban dolgozó bíboros a Stuttgarter Zeitung című német lap hétfői számában megjelent nyilatkozatában kifejtette: az egyházfői tisztség betöltésénél nem az életkor vagy a nemzetiség a döntő, hanem a személyiség, ezért van szükség az alapos tájékozódásra. Az előző pápa munkásságát értékelve hangsúlyozta: XVI. Benedek révén csökkent a pápai hivatal „szakrális aurája”, miáltal „emberibbé vált” az egyházfői tisztség „arculata”. Hozzátette: XVI. Benedek nemcsak a lemondásával vonul be az egyháztörténetbe, hanem „nagy teológusként” is, akinek szava jóval szélesebb körben talált meghallgatásra, mint ahogy az jelenleg látszik.
A szentszéki szóvivő csütörtöki tájékoztatása szerint egyelőre 115 pápaválasztó bíborost várnak Rómába, miután Patrick O’Brien skót bíboros a napokban lemondott, Julius Riyadi Darmaatmadja dzsakartai érsek pedig egészségi okokból nem tud a Vatikánba jönni. A konklávé kezdetének időpontját akkor fogják kitűzni, ha már mind a 115 pápaválasztó bíboros a Vatikánban lesz. Még bő tucatnyian közülük nem érkeztek meg, szerdáig várhatóan ők is Rómába érnek.
Timothy Dolan New York-i bíboros érsek a Corriere della Sera című milánói napilapnak nyilatkozva meggyőződését fejezte ki, hogy az új pápát gyorsan megválasztják. „Ez a hét nagyon fontos lesz. Összes bíboros testvéremmel beszélni akarok, jobban meg akarom ismerni őket. Közülük sokat csak azokból a könyvekből ismerek, amelyeket ők írtak” – mondta a 63 éves érsek.
XVI. Benedek február 11-én jelentette be lemondását bíborosok előtt a Vatikánban, előrehaladott korára hivatkozva. Pápa korábban hasonló indokkal nem mondott le, s mint Török Csaba tévéreferens katolikus pap az MNO-nak elmondta, távozásra sem volt példa hatszáz esztendeje. A „sede vacante” (üres trón) február 28-án este 8-kor állt be, ekkortól a pápaválasztásig a bíborosok testülete vezeti a katolikus egyházat, élen a dékánnal.
A konklávé idejét egyelőre nem tudni, időpontról a hét közepén adhat hírt Róma, az eddigi szabályozás szerint 15 nappal a trónüresedés után van mód elkezdeni, de XVI. Benedek a minapi motu proprio, vagyis saját kezdeményezésű döntésével a bíborosi kar kezébe helyezte a döntést: ezek után előrébb lehet hozni. Federico Lombardi szentszéki szóvivő korábbi sajtótájékoztatóján utalt is rá, március 11-e lehet a start időpontja, Erdő Péter bíboros viszont ennél valamivel későbbre teszi a kezdést.
A nagyhétre (március utolsó hete) már jó eséllyel lehet új pápánk, a Vatikán ugyanis várhatóan nem hagyja főpásztorok nélkül a világ egyházmegyéit már virágvasárnapra (március 24.) sem. XVI. Benedeket egyébként a konklávé második napján megválasztották (negyedik szavazási forduló), elődjét, II. János Pált a negyediken (9. kör). A megválasztáshoz továbbra is a 115 bíboros szavazatának kétharmados többsége szükséges, a szavazás az elsőtől az utolsó körig teljesen titkos, az egyetlen kommunikációs eszköz a két szavazási körönkénti füstfelszállás lesz a vatikáni kéményből.