Rómában is átvernek ám a cseles kínaiak

Az általam vártnál bővebb a római konklávé alatt titoktartást fogadottak köre, de nincs baj, mert van olyan, aki fogadja és érti is a kérdést, vagy legalábbis úgy csinál.

2013. 03. 12. 11:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A „nulladik” napon, hétfőn volt egy megérzésem: az olaszok XVI. Benedek pápa alatt megértették a német tempót, és bizonyos helyzetekben képesek magukat összekapni – pontosak, átláthatóak –, követhetőek lenni amellett, hogy egyébként is szolgálatkészek. A benyomás alapja a sajtóközpont délután 5-ös, pontos bezárása volt, ezért kipróbáltam a reggelizőhelyen, hogy valóban hozzáférhető-e elemózsia akkor, amikor ki van írva. 7.06-kor ott voltam a kiszemelt helyen, és gyorsan jól laktam, ugyanis a „fogyasztótársaknak” nem volt ennyire sürgős kelni. A teszt második fele a sajtóközpontnál zajlott le. Már 8-ra beértem a Szent Péter térre vezető sugárútra, hogy előkelő helyem legyen a sorban. 9 órakor pontban kinyitották, és egy perc alatt zavartak le egy embert, feltéve, hogy előzetesen interneten mindent rendben csinált.

Adódott így plusz pár percem a Szent Péter tér környékén, kifejezetten kispapokat akartam faggatni arról a két alapvető kérdésben alkotott véleményéről: milyen pápa kellene az egyháznak, illetve hogy milyen gyorsan választják meg. Nevet szándékosan nem tudakoltam, ugyanis nem csak tapintatlanság, hanem – mint erről már sokszor írtam – tökéletesen értelmetlen is. Nem egy papnövendéket próbáltam faggatni megérzéséről, de leesett a tantusz, hogy mi van, és aztán rá is kérdeztem egy római kispapnál.

– Titoktartást fogadtam az elöljáróimnak, még ezekre a kérdésekre sem válaszolhatok, ne haragudj – hangzott a sajnos kielégítő válasz a bazilikába bebocsátásra váró fiútól. Így bele kellett nyugodnom, hogy a velem percek óta együtt kutyagoló orosz fényképészduót faggathatom csak. A Mirgyin néven bemutatkozó szőke férfi azt mondta: „két nap alatt lezavarják”. Miután társával úgy döntöttek, hogy megkísérlik a bejutást a pápaválasztásért mondott 10 órai szentmisére, útjaink szétváltak, és néhány turistának segítettem az örök emlékű „Szent Péter-es” fotót elkészíteni.


Egy kínai párral folytatott eszmecserém igen tanulságos volt, érdeklődésemre, hogy mennyit utaztak, miért jöttek, mennyi idő alatt lesz szerintük pápa, hevesen és vidáman bólogattak – pont, mint a japánok –, majd készségesen és gyorsan megválaszoltak mindent: „no (fülére mutogat), no English”. Remélem, nem velem volt a baj.

A kávézókról – mégis csak első reggelem volt Rómában: sajnos nem érzékelik még a piaci rést (igazából tátongó űrt) a helytulajok, reggel 8 és 9 közt kezdik kipakolni az asztalokat, székeket a presszók elé, járókelők, zarándokok, potenciális kávéfogyasztók viszont már jóval korábban megjelennek az utcán. Erre a témára még visszatérünk akkor, amikor valóban tömeg lesz, remélem nem felejtem el, ugyanis én nem iszom kávét.

Folytatva viszont még egy korábbi témát, két sajtóközpont van, a kiadványok némelyike szerint mindkettő alkalmas az akkreditáció felvételére, a valóságban azonban nem így van. A Szent Péter tér oldalában lévő az interneten bejelentkezetteknek csak arra van, hogy ha a másik bezár 5-kor, negyed 6-kor azt mondhassák a sajtó munkatársainak, hogy vagy biléta, vagy holnap reggel. A valódi sajtóhelyen érdekes, hogy mennyire méla csend van, mindenki serényen melózik, kilenc kivetítőn kísérhetőek a helyi tévéadások, „pápaválasztási eseménykor” pedig a vatikáni történések – mint például a konklávéért Angelo Sodano bíborosdékán által mondott (és a teljes bíborosi testület által koncelebrált) szűk 2 órás szentmise. Az evangélium felolvasásakor brutális eső zúdult a téren lézengő mintegy háromezer turistára és hívőre – úgy kell nekem, nem olvastam el figyelmesen a sajtókiadványt, amiben világosan le volt írva, hogy erre a misére a hivatalos személyeken kívül híveket engednek be, újságírókat nem. Persze, hogy ott lógott a nyakamban a méretes narancssárga kártya. Megjegyzés kettő: Sodano prédikációja végén az eső teljesen elállt.

A pápaválasztás folyamata délután megkezdődik, pontos menetrendjét itt találja. Az első füst XVI. Benedek megválasztása előtt a nyitónapon este 8-kor érkezett, most sem fog később érkezni, sőt, talán inkább ez előtt. A füst fekete a szuroktól lesz, amivel a kályhába tett szavazólapokat megfestik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.