Rómában is bizony nagy nap lesz március 15.

Március közepére tűzte ki az új római parlament munkájának kezdetét kedden Giorgio Napolitano köztársasági elnök.

BuL
2013. 03. 06. 0:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tíz nap múlva várják Rómába a felsőház 315 és az alsóház 630 tagját. Ugyanezen a napon megszavazzák a képviselőház elnökét is, amihez a szavazó képviselők abszolút többsége szükséges. Március 16-ra meglesz a szenátus elnöke is, akit több szavazási körrel szoktak megválasztani. Korábbi terveivel ellentétben Napolitano nem hozta korábbra a parlament felállítását. A kormányzáshoz szükséges többség nélkül zárult választások után az államfői palota nem zárta ki annak a lehetőségét, hogy a bizonytalan belpolitikai helyzetben Itália a parlament mielőbbi megalakulásával igyekezzen stabilitást sugallni a piacok felé. Értesülések szerint Napolitano végül úgy ítélte meg, hogy a parlament előre hozott felállításához sem adottak a politikai feltételek.

Az államfő a parlament munkájának kezdete után indítja el a pártokkal való kormányalakítási konzultációt. Sajtóelemzések szerint Napolitano első lépésben Pierluigi Bersanira, a Demokrata Párt (PD) főtitkárára, a választásokon elsőnek érkezett balközép koalíció vezetőjére bízza a kormányalakítással való próbálkozást. Ha Bersani kudarcot vall, az államfő ismét szakértői kormányra bízhatná az országot. A szakértői kormány lehetőségére azonban Beppe Grillo, az 5 Csillag Mozgalom (M5S) vezére határozott nemet mondott. A PD politikusai is úgy nyilatkoztak, hogy a szakértői kormány helyett jobb, ha az olaszok visszatérnek az urnákhoz. A PD vezetősége szerdán dönt arról, belevág-e a kormányalakításba.

„Nem szakértői, politikai kormányra van szükség. Bersani bizonyítsa be, hogy igazi politikai vezető, és ne Grillo után fusson, mert így fejjel a falnak rohan” – hangoztatta Silvio Berlusconi, a jobbközép Szabadság Népe (PdL) elnöke. Hozzátette, Itália már megtapasztalta a „szakértő Montit, aki hatalmas csalódás volt”. Susanna Camusso, a CGIL szakszervezet főtitkára is azt mondta, „nem szakértők, hanem politikai válasz kell a választások eredményére”.

Mario Monti ügyvivő kormányfő kedden Matteo Renzi firenzei polgármesterrel egyeztetett. Elemzők szerint a PD fiatal generációját képviselő Renzi lehetne a megoldás: ha Bersani Renzinek adná át a helyét és a kormányalakítást, őt a PdL és talán az M5S is támogatná.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.