Csütörtökön új részletek láttak napvilágot a húsz kisiskolás és hat felnőtt életét követelő mészárlás elkövetőjéről, kiderült többek közt, hogy Adam Lanza a norvég tömeggyilkost, Breiviket tartotta példaképének, és hogy otthonában egész fegyverarzenált és töltényhegyet találtak. A decemberi tragédia ezzel hetek óta először ismét az újságok címoldalára került. Barack Obama nem volt rest kihasználni, hogy az emberek figyelme ismét a szörnyűségre terelődött, és érzelmekkel telített sajtótájékoztatót tartott a fegyverszabályozásról.
„Elképesztő belegondolni is, hogy két vagy három hónappal a newtowni események után már máson jár az eszünk – fogalmazott az elnök, akit a fegyveres erőszak áldozatainak családtagjai és barátai vettek körül. – Ezek nem mi vagyunk. Remélem, minden egyes amerikai figyel most rám. Szégyen, ha máris elfelejtettük. Én nem felejtettem el a gyerekeket. Szégyen, ha máris elfelejtettük.” Obama érzelmeit jelzi, hogy szokásától eltérően nem súgógépről olvasott, s a beszéd nélkülözte a tőle megszokott szerkesztettséget. Egyes pontokat többször megismételt, sőt többször nagy levegőt vett, és láthatóan össze kellett szednie gondolatait.
A különleges, morális töltetű beszéd a fegyverszabályozás körüli viták új időszakának kezdetét jelzi. A szenátus jövő hónap elején szavaz egy sor fontos rendeletről, többek közt a háttérellenőrzések szigorításáról és az úgynevezett támadófegyverek tilalmáról. Obamának és támogatóinak csupán néhány hét áll rendelkezésére, hogy meggyőzzék a felsőházat és a közvéleményt a rendelkezések helyességéről. Első lépésként az elnök hamarosan Coloradóba indul, ahol a fegyverek szigorításáért tartott demonstráción fog részt venni és beszélni. A kampányban mellette áll egy sor civil szervezet is, legfontosabb „fegyvertársa” azonban Michael R. Bloomberg, New York polgármestere, aki óriási vagyonát és befolyását kihasználva harcol a fegyvertartás szigorításáért. A milliárdos által finanszírozott Polgármesterek a Fegyveres Erőszak Ellen csoport legújabb lépéseként több tízmilliós tévés reklámkampányt indított 13 államban, melynek célja a habozó törvényhozók meggyőzése.
Hasonlóan nagy nevek állnak azonban a másik oldalon is. A Nemzeti Lőfegyverszövetség (NRA) nem adja fel a harcot: a szervezet vezetői ígérik, aktivistáik az elkövetkező két hétben minden egyes politikai rendezvényen ott lesznek, és érvelni fognak a második alkotmánykiegészítés mellett. A tízmilliós tagságú és óriási forrásokkal rendelkező lobbicsoport egyértelművé tette, mennyire komolyan veszi a küzdelmet: „Szabadságjogainkat még sosem fenyegették ilyen komolyan” – nyilatkozta szóvivőjük.
Közben a szenátusban is nagy erőkkel szerveződik az ellenállás. Öt felsőházi képviselő máris jelezte, ha rajtuk múlik, még csak tárgyalásra sem fog kerülni a törvény: a túlbeszélés módszerét alkalmazva ameddig csak lehet, meg fogják akadályozni, hogy a szigorító rendeleteket a szenátus vitára bocsássa. „Célunk, hogy gátat vessünk minden olyan törvénynek, mely sérti a fegyverviseléshez való alkotmányos jogot” – szól a csoport hitvallása. Az aláírók közt olyan nagy nevek találhatók, mint Marco Rubio, 2016 egyik esélyese, Rand Paul, aki legutóbb 13 órán át beszélt John Brennan CIA-elnöki jelölése ellen, vagy Ted Cruz, akit a konzervatívok egyik leghatározottabb és karizmatikusabb fiatal politikusaként tartanak számon. A republikánusok nemcsak a második alkotmánykiegészítést féltik, de úgy is vélik, a tiltás nem vezet eredményre. „Nem a törvénytisztelő, felelős fegyvertartókat kellene büntetni, hanem megszüntetni az erőszak forrását. A mentális problémákra és a családok szétesésére kellene koncentrálnunk” – nyilatkozta Rubio.
A helyzet tehát valójában nem sokat változott Newtown óta, állapítja meg a The Washington Post elemzése. „Mikor, ha nem most?” – tették fel a kérdést az általános iskolai lövöldözést követő napokban a szigorítás támogatói. A Post szerint most, két hónappal később már egyértelmű, a változást Newtown sem hozta, hozhatta el. „A jelenlegi ötvenhárom demokrata szenátor közül kevesebb mint negyven hajlandó a támadófegyverek tilalmára szavazni – nem is csoda, hiszen választóik ragaszkodnak fegyvereikhez. Igen, a szigorítást jelenleg a közvélemény többsége támogatja, a kongresszusi képviselőket azonban nem a közvélemény, hanem körzetük választja meg. Amerikát komoly kulturális szakadék osztja ketté a kérdésben” – írja a fővárosi lap. A végkövetkeztetés: Obama hangzatos beszédei ellenére örülhet, ha a háttérellenőrzések szélesítését el tudja érni, a támadófegyverek és a nagy kapacitású tárak tilalma továbbra is álom marad.
The Washington Post, The New York Times, Fox News, The Washington Times, Los Angeles Times