„Szégyen, ha máris elfelejtettük”

Egyre kevesebben hisznek a fegyvertartás szigorításában, az amerikai közvélemény három hónap alatt mintha elfelejtette volna a newtowni borzalmakat.

Kovács N. László
2013. 03. 29. 19:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csütörtökön új részletek láttak napvilágot a húsz kisiskolás és hat felnőtt életét követelő mészárlás elkövetőjéről, kiderült többek közt, hogy Adam Lanza a norvég tömeggyilkost, Breiviket tartotta példaképének, és hogy otthonában egész fegyverarzenált és töltényhegyet találtak. A decemberi tragédia ezzel hetek óta először ismét az újságok címoldalára került. Barack Obama nem volt rest kihasználni, hogy az emberek figyelme ismét a szörnyűségre terelődött, és érzelmekkel telített sajtótájékoztatót tartott a fegyverszabályozásról.

 

„Elképesztő belegondolni is, hogy két vagy három hónappal a newtowni események után már máson jár az eszünk – fogalmazott az elnök, akit a fegyveres erőszak áldozatainak családtagjai és barátai vettek körül. – Ezek nem mi vagyunk. Remélem, minden egyes amerikai figyel most rám. Szégyen, ha máris elfelejtettük. Én nem felejtettem el a gyerekeket. Szégyen, ha máris elfelejtettük.” Obama érzelmeit jelzi, hogy szokásától eltérően nem súgógépről olvasott, s a beszéd nélkülözte a tőle megszokott szerkesztettséget. Egyes pontokat többször megismételt, sőt többször nagy levegőt vett, és láthatóan össze kellett szednie gondolatait.

 

A különleges, morális töltetű beszéd a fegyverszabályozás körüli viták új időszakának kezdetét jelzi. A szenátus jövő hónap elején szavaz egy sor fontos rendeletről, többek közt a háttérellenőrzések szigorításáról és az úgynevezett támadófegyverek tilalmáról. Obamának és támogatóinak csupán néhány hét áll rendelkezésére, hogy meggyőzzék a felsőházat és a közvéleményt a rendelkezések helyességéről. Első lépésként az elnök hamarosan Coloradóba indul, ahol a fegyverek szigorításáért tartott demonstráción fog részt venni és beszélni. A kampányban mellette áll egy sor civil szervezet is, legfontosabb „fegyvertársa” azonban Michael R. Bloomberg, New York polgármestere, aki óriási vagyonát és befolyását kihasználva harcol a fegyvertartás szigorításáért. A milliárdos által finanszírozott Polgármesterek a Fegyveres Erőszak Ellen csoport legújabb lépéseként több tízmilliós tévés reklámkampányt indított 13 államban, melynek célja a habozó törvényhozók meggyőzése.

 

Hasonlóan nagy nevek állnak azonban a másik oldalon is. A Nemzeti Lőfegyverszövetség (NRA) nem adja fel a harcot: a szervezet vezetői ígérik, aktivistáik az elkövetkező két hétben minden egyes politikai rendezvényen ott lesznek, és érvelni fognak a második alkotmánykiegészítés mellett. A tízmilliós tagságú és óriási forrásokkal rendelkező lobbicsoport egyértelművé tette, mennyire komolyan veszi a küzdelmet: „Szabadságjogainkat még sosem fenyegették ilyen komolyan” – nyilatkozta szóvivőjük.

Közben a szenátusban is nagy erőkkel szerveződik az ellenállás. Öt felsőházi képviselő máris jelezte, ha rajtuk múlik, még csak tárgyalásra sem fog kerülni a törvény: a túlbeszélés módszerét alkalmazva ameddig csak lehet, meg fogják akadályozni, hogy a szigorító rendeleteket a szenátus vitára bocsássa. „Célunk, hogy gátat vessünk minden olyan törvénynek, mely sérti a fegyverviseléshez való alkotmányos jogot” – szól a csoport hitvallása. Az aláírók közt olyan nagy nevek találhatók, mint Marco Rubio, 2016 egyik esélyese, Rand Paul, aki legutóbb 13 órán át beszélt John Brennan CIA-elnöki jelölése ellen, vagy Ted Cruz, akit a konzervatívok egyik leghatározottabb és karizmatikusabb fiatal politikusaként tartanak számon. A republikánusok nemcsak a második alkotmánykiegészítést féltik, de úgy is vélik, a tiltás nem vezet eredményre. „Nem a törvénytisztelő, felelős fegyvertartókat kellene büntetni, hanem megszüntetni az erőszak forrását. A mentális problémákra és a családok szétesésére kellene koncentrálnunk” – nyilatkozta Rubio.

 

A helyzet tehát valójában nem sokat változott Newtown óta, állapítja meg a The Washington Post elemzése. „Mikor, ha nem most?” – tették fel a kérdést az általános iskolai lövöldözést követő napokban a szigorítás támogatói. A Post szerint most, két hónappal később már egyértelmű, a változást Newtown sem hozta, hozhatta el. „A jelenlegi ötvenhárom demokrata szenátor közül kevesebb mint negyven hajlandó a támadófegyverek tilalmára szavazni – nem is csoda, hiszen választóik ragaszkodnak fegyvereikhez. Igen, a szigorítást jelenleg a közvélemény többsége támogatja, a kongresszusi képviselőket azonban nem a közvélemény, hanem körzetük választja meg. Amerikát komoly kulturális szakadék osztja ketté a kérdésben” – írja a fővárosi lap. A végkövetkeztetés: Obama hangzatos beszédei ellenére örülhet, ha a háttérellenőrzések szélesítését el tudja érni, a támadófegyverek és a nagy kapacitású tárak tilalma továbbra is álom marad.

The Washington Post, The New York Times, Fox News, The Washington Times, Los Angeles Times


Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.