Victor Ponta szép csöndben doktor maradt

A román oktatási tárca titokban tisztára mosta Victor Ponta egyetemi priuszát címmel számolt be a bukaresti Gandul című lap csütörtökön arról, hogy a szaktárca lezárta a román miniszterelnök plágiumügyét.

2013. 03. 21. 13:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az újság szerint a román oktatási minisztérium elutasította a Bukaresti Tudományegyetem jelentését, amelyben „közvetve Victor Ponta doktori címének visszavonását indítványozta”, miután a tanintézmény etikai bizottsága plágiumnak minősítette a miniszterelnök doktori dolgozatát. A Gandul hozzáteszi, hogy írásos megkeresése nyomán, a törvényes határidő lejárta után kapott csak hivatalos választ az oktatási minisztériumtól, miután kilátásba helyezte, hogy bepereli a tárcát a közérdekű információkra vonatkozó törvény megsértéséért.

A lapnak küldött válaszában a szaktárca rámutatott, hogy az egyetem etikai bizottsága illetéktelenül folytatott vizsgálatot Victor Ponta doktori dolgozatának ügyében, mert a magas rangú közhivatalnokok feddhetetlenségével kapcsolatos kételyek esetén csak az oktatási minisztérium kötelékében működő Országos Etikai Tanács (CNE) hivatott állást foglalni. A Gandul emlékeztet arra, hogy három testület is megvizsgálta Pontának a Nemzetközi Büntetőbíróságról írt doktori dolgozatát, és közülük a szaktárcának alárendelt CNE volt az egyedüli, amely úgy döntött, hogy a miniszterelnök nem plagizált.

Az egyetem etikai bizottsága július 20-án megállapította, hogy Ponta többoldalas szövegrészeket vett át más szerzőktől 2003-ban megvédett disszertációjában, és ezeket sajátjaiként tálalta dolgozatában, nem használt idézőjeleket, nem jelölte meg az átvételeket. Az Egyetemi Címeket és Okleveleket Tanúsító Országos Tanács június 28-i ülésén szintén arra a következtetésre jutott, hogy Ponta plagizált, ám a testületet – az ülés megkezdése után, de még a döntés közzététele előtt – miniszteri rendelettel átszervezték, határozatát pedig semmisnek nyilvánították.

A Nature című brit tudományos hetilap június 19-én internetes oldalán arról adott hírt, hogy Ponta disszertációjának több mint fele plágium. Quirin Schiermeier, a plágiumbotrányt kirobbantó cikk szerzője a Gandulnak azt mondta, Németországban a plágiummal gyanúsított Annette Schavan oktatási miniszter ellen kevesebb bizonyíték volt, mégis lemondott tisztségéről. Schiermeier úgy vélekedett, hogy egy ilyen vizsgálatot független szakértőkre kell bízni, mert az oktatási tárca a kormány alárendeltségében működik, és ezért lojálisnak kell lennie hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.