Az újság szerint a román oktatási minisztérium elutasította a Bukaresti Tudományegyetem jelentését, amelyben „közvetve Victor Ponta doktori címének visszavonását indítványozta”, miután a tanintézmény etikai bizottsága plágiumnak minősítette a miniszterelnök doktori dolgozatát. A Gandul hozzáteszi, hogy írásos megkeresése nyomán, a törvényes határidő lejárta után kapott csak hivatalos választ az oktatási minisztériumtól, miután kilátásba helyezte, hogy bepereli a tárcát a közérdekű információkra vonatkozó törvény megsértéséért.
A lapnak küldött válaszában a szaktárca rámutatott, hogy az egyetem etikai bizottsága illetéktelenül folytatott vizsgálatot Victor Ponta doktori dolgozatának ügyében, mert a magas rangú közhivatalnokok feddhetetlenségével kapcsolatos kételyek esetén csak az oktatási minisztérium kötelékében működő Országos Etikai Tanács (CNE) hivatott állást foglalni. A Gandul emlékeztet arra, hogy három testület is megvizsgálta Pontának a Nemzetközi Büntetőbíróságról írt doktori dolgozatát, és közülük a szaktárcának alárendelt CNE volt az egyedüli, amely úgy döntött, hogy a miniszterelnök nem plagizált.
Az egyetem etikai bizottsága július 20-án megállapította, hogy Ponta többoldalas szövegrészeket vett át más szerzőktől 2003-ban megvédett disszertációjában, és ezeket sajátjaiként tálalta dolgozatában, nem használt idézőjeleket, nem jelölte meg az átvételeket. Az Egyetemi Címeket és Okleveleket Tanúsító Országos Tanács június 28-i ülésén szintén arra a következtetésre jutott, hogy Ponta plagizált, ám a testületet – az ülés megkezdése után, de még a döntés közzététele előtt – miniszteri rendelettel átszervezték, határozatát pedig semmisnek nyilvánították.
A Nature című brit tudományos hetilap június 19-én internetes oldalán arról adott hírt, hogy Ponta disszertációjának több mint fele plágium. Quirin Schiermeier, a plágiumbotrányt kirobbantó cikk szerzője a Gandulnak azt mondta, Németországban a plágiummal gyanúsított Annette Schavan oktatási miniszter ellen kevesebb bizonyíték volt, mégis lemondott tisztségéről. Schiermeier úgy vélekedett, hogy egy ilyen vizsgálatot független szakértőkre kell bízni, mert az oktatási tárca a kormány alárendeltségében működik, és ezért lojálisnak kell lennie hozzá.