A guantánamói rabok több százezer privát leveléhez fértek hozzá

A guantánamói rabok ügyvédjeinek több százezer e-mailjét irányították át titokban a katonai ügyészségnek – írta a The Washington Post.

MD
2013. 04. 12. 21:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ügy kirobbanása nyomán Karen Mayberry ezredes, legfőbb katonai jogtanácsos arra utasította a guantánamói foglyok ügyvédjeit, hogy mindaddig ne használják az amerikai védelmi minisztérium komputerhálózatát privilegizált vagy titkos információk továbbítására, amíg nem szavatolják az effajta kommunikáció biztonságát.

Az e-mailekkel kapcsolatos visszaélés úgy lepleződött le, hogy informatikai szakemberek – a vád kérésére – átvizsgálták a katonai számítógépes rendszert. Az eljárás közben összesen 540 ezer olyan üzentre bukkantak, amelyek a védelem illetékességébe tartoztak.

James Pohl ezredes, guantánamói főbíró az ügy miatt elrendelte, hogy két hónappal halasszák el a katonai törvényszék Abd al-Rahim al Nasiri elleni eljárását. A férfit azzal vádolják, hogy Jemenben 2000-ben ő szervezte meg a Cole amerikai hadihajó elleni támadást. Ugyancsak halasztást kérnek a 2001. szeptember 11-i terrortámadás értelmi szerzőjének tekintett Hálid Sejk Mohamed és négy vádlott-társa jogi képviselői.

Az e-mailek eltérítése nem az első eset, amely idén ráirányította a figyelmet az amerikai kormány lehetséges titkos beavatkozására, felerősítve a vitatott igazságügyi eljárás legitimitásával kapcsolatos kételyeket.

Februárban az derült ki, hogy füstdetektoroknak látszó lehallgató készülékeket szereltek fel azokban a szobákban, ahol a foglyok jogi képviselői a védenceikkel konzultáltak. Az illetékes katonai vezetők azt állították, hogy a szerkezeteket nem használták fel lehallgatásra, és azokat már jóval azelőtt felszerelték, hogy az ügyvédek elkezdték használni a helyiségeket. A mikrofonokat kormányzati bejelentés szerint később eltávolították.

Ugyancsak februárban került nyilvánosságra, hogy egy kormányzati ügynökség – a lap szerint feltehetően a CIA – olyan rejtett főkapcsolót rejtett el a guantánamói hangszigetelt tárgyalótermének hangrendszerében, amellyel meg lehetett szakítani az eljárások kihangosítását a nyilvános nézőteremben. Pohl főbíró úgy rendelkezett, hogy csak neki áll jogában elnémítani a rendszert, ha a tárgyaláson titkos információk hangzanak el.

Eközben a guantánamói foglyok körében folytatódik az éhségsztrájk, a fogolytáborok illetékesei és a rabok ügyvédjei pedig továbbra is számháborút vívnak. A Pentagon szerint a 166 fogvatartott közül 43-an választották a tiltakozásnak ezt a formáját, közülük pedig 11 embert részesítettek kényszertáplálásban. A jogi képviselők szerint ezzel szemben az 5-ös és a 6-os számú fogolytábor mintegy 120 rabjának a túlnyomó többsége folytat éhségsztrájkot.

Peter Maurer, a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottságának (ICRC) elnöke a The Washington Postnak kijelentette, hogy a fogva tartottak – köztük olyanok is, akiknek a guantánamói bázisról történő leszállítását korábban már jóváhagyták – amiatt tagadják meg az evést, mert elkeserítette őket a határidő és felülvizsgálat nélküli fogva tartás.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.