Martin Durm – aki hosszú ideje az ARD térségbeli tudósítója – a közelmúltban tényfeltáró riportúton járt Szíriában, és tapasztalatairól vasárnap számolt be a televíziónak. Elmondta, hogy hiány van az alapvető gyógyszerekből, kötszerekből, nem állnak rendelkezésre fájdalomcsillapító szerek és antibiotikumok, amelyek az emberek szenvedéseit enyhíthetnék. Durm éppen Észak-Szíriában volt a televízió másik tudósítójával, Jörg Armbrusterrel, amikor Nagypénteken orvlövészek támadtak rájuk. Armbruster súlyosan megsebesült, műtétet hajtottak végre rajta, és jelenleg egy törökországi kórházban ápolják.
A szíriai lakosság részére elsősorban Szaúd-Arábiából érkezik humanitárius segély, és azt a radikális iszlám milíciák osztják szét – számolt be Martin Drum. Mindez ahhoz vezet, hogy a háború sújtotta területek sokat szenvedő lakossága egyre inkább az iszlamistákkal szimpatizál, nem pedig a Nyugattal, mert az magára hagyta az embereket – állította a tudósító, hozzátéve: a nyugati országok a végén azt fogják mondani, hogy a szíriai lakosság radikalizálódott, ezért nincs helye az együttműködésnek. Az ARD tudósítója a Nyugat szégyenletes passzivitásáról beszélt, ami szerinte az iszlamisták karjaiba taszítja a lakosságot.
Időközben pedig felröppentek a hírek, hogy az ország vezetője, Bassár el-Aszad egy orosz hajóra vagy Iránba menekült. Az elnök cáfolta ezeket, azt nyilatkozta: „Szíriában tartózkodom, népem körében”. Hozzátette, hogy a haláláról, eltűnéséről szóló kósza híreket Szíria ellenségei terjesztik. Hangoztatta, hogy rendszerének bukása dominóhatást váltana ki a Közel-Keleten, és destabilizáló hatással lenne a térségen túli világra is hosszú éveken, évtizedeken át.