A CBS televízió nyomozókra hivatkozva arról számolt be, hogy a 19 éves fiatal sok vért vesztett a nyelvét és a tarkóját érő sérülés miatt. A nyomozók feltételezése szerint Dzsohar Carnajev – szájába véve fegyvere csövét – öngyilkos akart lenni elfogása előtt, jelentette a CBS.
Tom Menino bostoni polgármester vasárnap lehetségesnek nevezte, hogy Carnajevet soha nem tudják majd kihallgatni. A CNN szerint a nyomozók már korábban megemlítették annak veszélyét, hogy a gyanúsított soha nem tud majd beszélni. Ennek valószínűségét megerősítette Dan Coats republikánus párti szenátor, a hírszerzési bizottság tagja. „Ez nem jelenti azt, hogy nem tud majd kommunikálni, de egyelőre nem lehet információhoz jutni tőle” – fogalmazott.
Egyelőre nem lehet tudni, hogy Carnajev ellen milyen címen akarnak eljárást indítani. A szövetségi ügyészek kezében a lehetséges legsúlyosabb vád az emberölési kísérlet tömegpusztító fegyverrel, amiért halálra is ítélhetik. Massachusetts államban ugyanakkor nincs halálbüntetés.
A nyomozók azt tervezik, annak érdekében, hogy a lehető legtöbb információt megszerezzék a gyanúsítottól – például arra vonatkozóan, hogy bátyján kívül volt-e bárki bármilyen módon részese a bűncselekménynek –, egy kivételes lehetőséget akarnak alkalmazni: azt, hogy a lakosságot érő közvetlen veszélyre hivatkozva néhány napig nem ismertetik vele jogait, mert ezzel feljogosítanák őt a hallgatásra és arra, hogy csak ügyvéd jelenlétében nyilatkozzon. Az úgynevezett Miranda-jogok ismertetése előtt a terrorelhárító rendőrség egy különlegesen kiképzett kihallgatócsoportja próbálna kiszedni minél több adatot Carnajevből – közölte egy rendőrségi forrás.
A lakosságot érő közvetlen veszély például olyan esetben áll fenn, ha robbanásra kész pokolgépek vannak elrejtve valahol.
E terv miatt aggályának adott hangot az ACLU polgárjogi szervezet. Anthony Romero ügyvezető igazgató elmondta, hogy nem lehet határozatlan ideig a közveszélyre hivatkozni a Miranda-jogok megtagadása érdekében. Deval Patrick massachusettsi kormányzó szerint a közvetlen veszély véget ért azzal, hogy a rendőrség lelőtte Tamerlan Carnajevet, és elfogta az öccsét.
Több republikánus párti szenátor követelte, hogy Carnajevet – noha már amerikai állampolgár – nyilvánítsák ellenséges harcosnak. E státus azt jelentené, hogy a gyanúsítottat bírósági eljárás nélkül és határozatlan ideig őrizetben tarthatják, illetve hogy katonai törvényszék elé állíthatják. Ilyen jogállásuk van a guantánamói börtöntáborban fogva tartottaknak.