Bostoni robbantás: belföldi tettesre utalhat az elkövetés módja

Egy épület tetején megtalálták egy kukta tetejét, amelyet a robbantáshoz használt pokolgép tartályaként használtak.

TK
2013. 04. 17. 15:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) szerint a két, fémdarabokkal, szegekkel és csapágygolyókkal még pusztítóbb erejűvé tett robbanószerkezet közül legalább az egyiket egy hatliteres gyorsfőző edényben rakták össze. A másik pokolgépet is egy fémszerkezetben helyeztek el, de arról nem bizonyosodott be, hogy kukta volt.

Találtak olyan huzal-, áramkör-, fém-, hátizsák- és műanyagzsákdarabokat is, amelyek a pokolgépek alkatrészei lehettek. Ezeket az FBI quanticói laboratóriumába küldték, ahol megkísérlik rekonstruálni a robbanószerkezeteket. A nyomtatott áramkör maradványáról azt gyanítják, hogy a detonátor alkatrésze lehetett. Egy, a CNN által megszólaltatott rendőrségi forrás szerint a pokolgépeket időzítő szerkezet hozhatta működésbe, de ezt az FBI nem erősítette meg.

A The Wall Street Journal című napilap értesülése szerint a nyomozók nem zárják ki annak lehetőségét, hogy a pokolgépeket valahol a kettős merénylet közelében szerelhették össze, mert hosszabb szállítás esetén az is előfordulhatott volna, hogy a szerkezetek idő előtt felrobbannak.

A merénylet elkövetését mindeddig egyetlen szervezet sem vállalta magára. Hivatalosan senkit sem gyanúsítottak meg. Thomas Fuentes, az FBI volt igazgatóhelyettese a CNN-nek úgy nyilatkozott, hogy a merénylet eszköze az al-Kaidára vagy valamilyen más közel-keleti terrorszervezetre, az elkövetés módja viszont belföldi tettesre utalhat.

A hatóságokhoz eddig több mint kétezer lakossági bejelentés, valamint rengeteg digitális fotó és videófelvétel érkezett. Rick DesLauriers, az FBI bostoni kirendeltségének vezetője azt kérte, hogy mindenki jelentkezzen, aki hallott arról, hogy valaki a maraton elleni erőszakcselekményre készül, vagy tudomása van valakiről, aki különös érdeklődést mutat a robbantás iránt.

DesLauriers annak a jelentését is kérte, ha egy eldugott helyen detonáció – egy esetleges tesztrobbantás – hangját hallották, vagy egy olyan személyt láttak a robbantások helyszínének közelében, aki „egy szokatlanul nehéz, sötét színű” zsákot vagy táskát cipelt.

A Slate magazin arra hívta fel a figyelmet, hogy a kettős bombatámadás helyszíne valószínűleg azért lehetett a maratoni célegyenes, mert itt rengeteg professzionális és amatőr kamera rögzíthette a pusztítást, ekképp maximalizálva a várt hatást. A Slate számítása szerint noha a versenyzők élbolya rég befutott már, és a hivatalos személyek nagy része is távozott, a robbanás időpontjában a célegyenes közelében tartózkodók száma közel lehetett a napi csúcshoz.

A merénylet két sérültjének állapota továbbra is válságos. Több tucatnyi sebesült szorul kórházi ápolásra. Voltak olyan páciensek, akinek a testéből 10-40 fémdarabot, golyót vagy szöget kellett eltávolítani.

A korábbi hírekkel ellentétben nem indult a bostoni maratoni futóversenyen annak a nyolcéves kisfiúnak az édesapja, aki a kettős bombamerénylet egyik halálos áldozata volt, húga és édesanyja pedig súlyosan megsebesült. A korábbi hírek arról szóltak, hogy a 8 éves Martin Richard, anyja és húga a közönség első sorában állt, hogy láthassa, amint az apa célba ér a futóversenyen. Szerdán azonban kiderült, hogy az egész család csupán nézelődő volt, az apa, a 42 éves Bill Richard is ott volt családtagjaival, és ő is a befutókat figyelte.

A családi tragédia során a kisfiú hatéves húga, Jane elvesztette az egyik lábát. Az anya a fején sebesült meg, rajta agyműtétet hajtottak végre, állapota továbbra is válságos. Az édesapa és a család harmadik gyermeke csak könnyebb sérüléseket szenvedett.

Közben szinte az egész világot bejárta az a fotó, amely a merénylet áldozatául esett kisfiút ábrázolja, kezében egy általa rajzolt plakáttal. A pontosan egy évvel ezelőtt egy iskolai rendezvényen készült plakáton a következő szöveg állt: „Ne legyen több szenvedő ember – Békét!”

A bombamerénylet következtében Martin Richarddal együtt hárman vesztették életüket és 183-an szenvedtek sérüléseket. Csaknem 20 sebesült állapota továbbra is válságos.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.