Elhunyt Margaret Thatcher

Elhunyt Margaret Thatcher volt brit miniszterelnök. A hétfői bejelentés szerint a Vasladyt szélütés következtében érte a halál.

2013. 04. 08. 12:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagy-Britannia első női miniszterelnöke 1925-ben született Granthamben, 1944-ben kezdett vegyészetet tanulni Oxfordban. Apja hatására ő is politizálni kezdett: 1959-ben választották meg országgyűlési képviselőnek. 1970-ben oktatásügyi miniszter lett, öt év múlva pedig ő lett a Konzervatív Párt elnöke. Egy év múlva kapta a Vaslady becenevet egy szovjet újságírótól, válaszul Thatcher kommunizmus-kritikájára. 1979-ben miniszterelnök lett, a Konzervatív Párt szlogenje ez volt: Labour is not working. (Lefordíthatatlan szójáték: utal a munkáspárti kormányzás alatti magas munkanélküliségre, és arra, hogy a kabinet ezt a helyzetet nem tudta kezelni.)

 

A Buckingham-palota – az első számú londoni királyi rezidencia – szóvivője szerint II. Erzsébet királynő szomorúan értesült egykori miniszterelnöke haláláról. Az uralkodó személyes üzenetben fogja kifejezni együttérzését Margaret Thatcher családjának – tette hozzá az udvar illetékese.

Politikájának hangsúlyos eleme volt a neoliberális gazdaságpolitika: adót csökkentett és ezzel párhuzamosan számos szociális kiadást meghúzott, korlátozta a szakszervezeteket, támogatta a privatizációt. Ezek kapcsán rengeteg demonstrációt tartottak. 1981-ben a közvélemény-kutatások szerint 25 százalékra esett az elfogadottsága, brit miniszterelnöknek addig soha nem volt ilyen rossz a megítélése. Egy év múlva azonban megnyerte Argentína ellen a Falkland-szigeteki háborút, így ismét győzni tudott a választáson. 1984-ben az IRA merényletet kísérelt meg ellene, de túlélte, akkor nyilatkozta a következőket: „Ez a merénylet sikertelen volt. Minden próbálkozás sikertelen lesz, amely a demokráciát terrorral akarja megdönteni.”

Külpolitikájában a kemény szovjetellenesség a nyolcvanas évek vége felé enyhült, több látogatást tett a KGST országaiban, Mihail Gorbacsov SZKP-főtitkárnak pedig azt mondta: mi együtt tudunk működni. Élesen kritizálta Nagy-Britannia elmélyülő uniós integrációját, különösen a közös pénznem bevezetése ellen tiltakozott. 1990-ben, utolsó kormányfői évében ezt nyilatkozta: „egy európai közös pénz tönkretenné a kontinens kevésbé versenyképes államait, mint Portugália vagy Görögország, ezzel pedig végveszélybe sodorná magát az egységes valutát is”.

1990-es lemondása után tagja lett a Lordok Házának. A Vasladyt több mint tíz évvel ezelőtt számos kisebb agyi érkatasztrófa érte, azóta ritkábban jelent meg magánrendezvényeken, nyilvános szereplése nem volt. Elhatalmasodó betegsége miatt Thatcher az utóbbi időben már emlékezetkieséssel küszködött, és mozgása is alaposan lelassult. Férje, Sir Denis Thatcher éppen tíz éve, 2003-ban, 88 éves korában hunyt el, és az ő halála is súlyosan megviselte az egykori kormányfőt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.