Észak-Korea elutasít mindenféle békés javaslatot

Ravasz trükknek minősítette és elutasította Észak-Korea vasárnap a tárgyalásokat szorgalmazó dél-koreai javaslatokat.

MD
2013. 04. 14. 11:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A két Korea békés újraegyesítéséért felelős phenjani bizottság szóvivője a KCNA észak-koreai hírügynökségnek adott nyilatkozatában kijelentette: ha Dél-Korea valóban tárgyalásokat akar folytatni, akkor „előbb fel kellene hagynia konfrontációra törekvő magatartásával”.

Pak Gun Hje dél-koreai elnök csütörtökön felajánlotta a szomszédos országnak a párbeszéd lehetőségét, és kijelentette, hogy „el akarja indítani a bizalom építését szolgáló folyamatot” a félszigeten. Azt javasolta, hogy első lépésként tárgyaljanak a két Korea határán lévő, közösen üzemeltetett keszongi ipari park működésének újraindításáról. Ju Kil Dzse dél-koreai országegyesítési miniszter csütörtökön szintén felszólította Phenjant, hogy térjen vissza a tárgyalóasztalhoz, és vitassák meg a 2004-ben felavatott közös ipari park helyzetének normalizálását.

A Jonhap dél-koreai hírügynökség szombaton Szergej Lavrov orosz külügyminisztert idézte, aki állást foglalt az Észak-Korea atomprogramjával foglalkozó, hat ország képviselőiből álló nemzetközi tárgyalások felújítása mellett. Lavrov még pénteken este nyilatkozott erről Svájcban, hangsúlyozva: ha minden érintett ország kész a tárgyalásokra, Moszkva természetesen támogatja őket.

 

John Kerry amerikai külügyminiszter is sürgette az érintett feleket szombaton Pekingben, hogy folytassanak párbeszédet, javítsák kapcsolataikat, és a kölcsönös bizalom megteremtésével segítsék elő a nukleáris leszerelést, Északkelet-Ázsia tartós békéjét.

Az észak-koreai szóvivő vasárnap alattomos és jelentéktelen gesztusnak nyilvánította Ju tárgyalási javaslatát, amelynek megítélése szerint az a valódi célja, hogy elleplezze az Észak lerohanására szőtt tervet. A párbeszéd felajánlása „ravasz trükk”, hogy elrejtsék mögé Dél-Korea konfrontációs politikáját, és félrevezessék a közvéleményt abban, hogy ki a felelős a keszongi ipari park válságba taszításáért – hangoztatta az észak-koreai illetékes. Hozzátette, hogy a feszültség kiéleződéséért a szokásos éves közös hadgyakorlatát megtartó Dél-Korea és az Egyesült Államok felelős.

Phenjan hétfőn jelentette be, hogy kivonja a munkásokat a különleges gazdasági övezetből, és egyelőre nem vesz részt az ipari park működtetésében. Több mint 120 dél-koreai vállalatnak van telephelye a két Korea határától tíz kilométerre, észak-koreai területen lévő ipari parkban, amelyben nagyjából 53 ezer észak-koreai munkás dolgozik. A dél-koreai munkásokat már egy héttel korábban kitiltották Keszongból az észak-koreai hatóságok.

Számos szöuli elemző úgy véli, hogy Észak-Korea nem enyhít háborús retorikáján, amíg a dél-koreai–amerikai hadgyakorlat be nem fejeződik. Dél-Korea és az Egyesült Államok Foal Eagle fedőnevű közös hadgyakorlata március elején kezdődött, s április végéig tart Dél-Korea déli és keleti partjainál.

Éles vita robbant ki vasárnap a BBC és az egyik legtekintélyesebb brit egyetem között, miután kiderült, hogy az egyetem Észak-Koreába látogató egyik tanulmányi csoportjához a brit közszolgálati tévétársaság egy álcázott forgatóstábja is csatlakozott, és titokban dokumentumfilmet készített az észak-koreai állapotokról.

John Sweeney, a BBC televízió Panorama című külpolitikai magazinműsorának újságírója magát phd-tanulmányokat végző kutatónak kiadva vett részt a London School of Economics (LSE) által szervezett túrán, és ugyancsak „kutatóként” utazó operatőrével rejtett kamerás felvételeket készített Észak-Koreában.

A filmet a Panorama a hétfő esti adásban tűzte műsorra, ám az egyetem vasárnap nyilatkozatban követelte, hogy a BBC ne sugározza a programot. Az LSE érvelése szerint a tanulmányúton részt vett hallgatókkal az utazás előtt nem közölték egyértelmű részletességgel, hogy egy titokban utazó BBC-stáb az utat dokumentumfilm készítésére kívánja felhasználni, és így nem volt kellő mennyiségű információjuk annak eldöntéséhez, hogy beleegyeznek-e a forgatócsoport jelenlétébe. Az egyetem szerint a csoport így súlyos veszélyeknek lett volna kitéve abban az esetben, ha az álcázott BBC-stáb még észak-koreai tartózkodásuk idején lelepleződött volna.

Az LSE tájékoztatása szerint Tony Hall, a BBC vezérigazgatója elutasította, hogy a dokumentumfilmet levegyék a Panorama műsoráról, és bocsánatot sem volt hajlandó kérni azért, hogy „az egyetem jó hírnevét csalásra használták fel”. A BBC szóvivője vasárnap kijelentette: a hallgatókkal az utazás előtt egyértelműen közölték, hogy a csoporttal tart egy BBC-stáb, és azt is, hogy emiatt az utazásnak fokozott kockázatai lehetnek. A szóvivő szerint a hallgatók figyelmét még arra a lehetőségre is felhívták az indulás előtt, hogy a BBC-forgatócsoport jelenléte miatt akár őrizetbe is vehetik őket, és a jövőben esetleg nem térhetnek vissza Észak-Koreába.

Az Egyesült Államok teljes mértékben elkötelezett Japán védelme iránt Észak-Korea fenyegetéseinek fényében, ugyanakkor kész tárgyalni Phenjannal bizonyos feltételek teljesülése esetén – közölte John Kerry amerikai külügyminiszter vasárnap Tokióban. Három országot érintő északkelet-ázsiai körútjának utolsó állomásán Kerry Kisida Fumio japán külügyminiszterrel folytatott tárgyalásokat Tokióban, ahol a két diplomata arról állapodott meg, hogy megerősítik a háromoldalú együttműködést az USA, Japán és Dél-Korea között a Koreai-félsziget feszültségei miatt.

Az amerikai külügyminiszter azt hangsúlyozta: a koreai helyzetet békés eszközökkel kell megoldani, s Kim Dzsong Un észak-koreai vezető előtt „világos út áll”, ha tárgyalni akar az Egyesült Államokkal. Ehhez azonban elengedhetetlen, hogy Phenjan kész legyen tárgyalni a leszerelésről – húzta alá a két külügyminiszter.

Kisida a találkozót követően leszögezte: a két szövetséges állam nem engedheti, hogy Észak-Korea atomfegyvereket birtokoljon, Phenjannak be kell tartania korábbi, atom- és rakétaprogramja feladására vonatkozó, valamint a kommunista rezsim által elrabolt külföldi állampolgárokkal kapcsolatos vállalásait – közölte. „A kérdés az, hogy milyen lépéseket kell tennünk ahhoz, hogy ne csak az elmúlt évek körei ismétlődjenek” – fogalmazott amerikai kollégája, arra utalva, hogy Észak-Korea már számos alkalommal megígérte fegyverkezésének feladását, de mindig újrakezdte az atomprogramot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.