Franciaországban zöld utat kapott a melegházasság

A francia parlament 331 igen szavazattal 225 nem ellenében kedden véglegesen elfogadta a melegházasság engedélyezéséről szóló törvényjavaslatot.

MD
2013. 04. 24. 8:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Házasodhasson mindenki! kormánypárti törvényjavaslat szavazásakor – amely kimondja, hogy a házasság „két különböző vagy azonos nemű ember között” létrejövő közösség – tíz képviselő tartózkodott. Európában Franciaország a 9., a világon pedig a 14. ország, ahol mostantól azonos nemű párok is egybekelhetnek.

A jobboldali ellenzék jelezte, hogy az alkotmánytanácsnál kezdeményezi a törvény megsemmisítését. A testületnek egy hónap áll rendelkezésre a véleményalkotásra. Amennyiben nem semmisíti meg a szöveget, a köztársasági elnök azt azonnal kihirdetheti. Christiane Taubira igazságügyi miniszter közölte: az első homoszexuális esküvőkre június közepétől lesz lehetőség.

A törvényt ellenzők bejelentették, hogy folytatják a melegházasság elleni utcai tiltakozó megmozdulásokat. A végszavazás előtt a vendégpáholyban két tiltakozó egy feliratot emelt a magasba, amelyen népszavazást követeltek a melegházasság engedélyezésének kiírásáról. „Vigyék innen ezeket a felbőszülteket, a demokrácia ellenségeinek itt nincs helyük!” – utasította Claude Bartolone, a nemzetgyűlés szocialista elnöke a teremőröket, akik el is távolították a két ismeretlent a tribünről. Eközben a nemzetgyűlés épülete előtt több százan tüntettek.

Hírmagyarázók arra emlékeztetnek, hogy az abortusz engedélyezése és a halálbüntetés eltörlése is hasonló feszült hangulatban történt Franciaországban.

„136 óra és 46 percnyi vita után a parlament elfogadta a törvényjavaslatot, amely megnyitja a házasság intézményét az azonos nemű párok számára” – mondta néhány perccel később Bartolone. A bejelentést a kormányzó baloldal képviselői tapsviharral üdvözölték, és azt skandálták, hogy „egyenlőség”.

„Ez a szabadság, egyenlőség és testvériség törvénye” – fogalmazott zárszavában az igazságügyi miniszter. A homoszexuálisoknak pedig az üzente: „Felejtsétek el a reménytelenséget, maradjatok önmagatok, emeljétek fel a fejeteket, semmit nem kell szégyellnetek!”.

Taubira „a demokrácia nagy pillanatának nevezte” a melegházasság parlamenti vitáját, és örömét fejezte ki azért, hogy „a köztársaság legszebb intézménye előtt megszűnt a diszkrimináció”, miközben „senkitől nem vettünk el semmit”. Taubirát állva ünnepelte a kormánypárti tábor, a képviselők egyesével gratuláltak neki.

A parlamenti végszavazást követően a melegbárjairól híres párizsi Marais negyedben spontán ünneplés kezdődött: színes parókákat és ruhákat viselő emberek lepték el a kávéházak teraszait, és a melegfelvonulásokra emlékeztető karneváli hangulatban, techno zene kíséretében üdvözölték a Házasodhasson mindenki! törvényjavaslat elfogadását.

A kerületnek a Szajna partján található polgármesteri hivatala előtt több százan hallgatták pezsgővel a kezükben a homoszexuálisok jogait képviselő egyesületek és a főváros vezetőinek ünnepi beszédeit. A tribünön megjelent Bertrand Delanoe, a homoszexualitását nyíltan vállaló párizsi főpolgármester is, aki korábban már elmondta: ő maga nem akar megházasodni, de anyakönyvvezetőként szeretne minél több párt összeadni.

Eközben a rendőrség adatai szerint mintegy 3500 vonultak fel az Invalidusok előtti téren, tiltakozásul a törvény elfogadása ellen. A tüntetések fő szervezője és szóvivője, Frigide Barjot, a katolikus vallását hirdető, provokatív humorista a menet élén vonulva kijelentette: „Egyesek azt hiszik, hogy mindennek vége, de majd megmutatjuk, hogy még nincs vége”. Egy perc néma csend után a tiltakozók Francois Hollande államfőt „a család ellenségének” nyilvánították.

Noha a megmozdulás végén a szervezők azt kérték az addig békés felvonulóktól, hogy „nyugalomban hagyják el a helyszínt”, több százan, közülük sokan arcukon maszkot viselve, provokálni kezdték a rendőröket: petárdákat, üvegeket, csöveket, utcaköveket dobáltak feléjük. A rendőrség könnygázzal válaszolt. Többen patrióta és szélsőjobboldali dalokat énekeltek a rendőrökre támadva. Az erőszakos összecsapások több órán keresztül folytatódtak a Szajna-parton. A rendőrség reggelre tucatnyi „bandavezért” azonosított és állított elő.

Francois Hollande államfő egyik fő választási ígérete volt a melegházasság engedélyezése. A törvényben szerepel az örökbefogadás engedélyezése is azonos nemű párok számára. Eredetileg a mesterséges megtermékenyítés szabályozásának módosítása is benne volt a tervezetben, de azt a folyamatos utcai tiltakozások nyomására a kormányzat végül kivette a szövegből, és a családügyi törvény év végén esedékes módosítási javaslatához csatolta. A melegházasság engedélyezését ellenzők elsősorban ez utóbbi pontok miatt tiltakoznak tömegrendezvényekkel, a katolikus egyház támogatásával.

Miután az utóbbi hetekben a vita az utcán és a parlamentben is radikalizálódott, egyre több homofób incidensre is sor került. A párizsi prefektúra ezért megerősítette a rendőri védelmet azokon a helyeken, ahova köztudottan gyakran járnak homoszexuálisok.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.