Horvátország készen áll az uniós csatlakozásra

Az Európai Parlament által csütörtökön Strasbourgban elfogadott értékelés szerint Horvátország készen áll a július elsejei uniós csatlakozásra.

NT
2013. 04. 18. 12:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az EP felszólította a horvát csatlakozási szerződést eddig még nem ratifikáló két EU-országot, Dániát és Németországot, hogy az elmaradást mielőbb pótolja. Horvátország lesz az unió huszonnyolcadik tagja. Az Európai Parlament azt kérte a tagállamoktól, hogy a horvát állampolgárokkal szemben csak szükség esetén alkalmazzák a személyek szabad mozgását korlátozó átmeneti intézkedéseket. A korábbi bővítések tapasztalata ugyanis a képviselők szerint az, hogy a munkaerő-piaci hozzáférés korlátozása károsnak bizonyult az alkalmazó országok számára.

Horvátországban április 14-én tartottak európai parlamenti választásokat, a mintegy 4,3 milliós lélekszámú ország képviselői július elsején, az ország hivatalos EU-csatlakozása után foglalhatják el helyüket az Európai Parlamentben, de csak alig egy évre, a jövő év tavaszán tartják ugyanis az Európai Unióban a soros EP-választásokat. A mostani voksoláson ellenzéki jobbközép győzelem született.

Szerbiát, Montenegrót és Koszovót illetően az EP elsősorban a korrupció és a szervezett bűnözés elleni harc, az igazságszolgáltatás és a média függetlenségének érvényesítése, illetve az egyéb alapvető jogok biztosítása terén tart szükségesnek további reformokat. Az EP-ben úgy vélik: Szerbia EU-csatlakozási tárgyalásai ideális esetben már idén júniusban elkezdődhetnének. A képviselők szerint a szerb és a koszovói civil társadalmat jobban be kell vonni a Belgrád és Pristina közötti egyeztetésbe.

Schöpflin György fideszes EP-képviselő, a Szerbiáról elfogadott állásfoglalás néppárti „árnyék-jelentéstevője” közleményében hangsúlyozta: a Vajdaság autonómiája ellen alkalmazott politikai és jogi eszközök „kiemelt aggodalomra adnak okot”, Szerbiának „a szélesebb decentralizáció irányába mutató demokratikus normákat kell elfogadnia, nem pedig azok ellenkezőjét”.

A szintén fideszes Gál Kinga örömmel nyugtázta, hogy a délvidéki magyarokra vonatkozó konkrét utalások is bekerültek az elfogadott EP-állásfoglalás szövegbe, így például említést kapott a Vajdaság Autonóm Tartomány jogállása megerősítésének és finanszírozásának megoldatlan kérdése, továbbá az államigazgatásban, az igazságszolgáltatásban és a rendőrségnél való kisebbségi jelenlét szükségessége, a minőségi anyanyelvi oktatás biztosítása, illetve a nemzeti tanácsok pénzügyi támogatása.

Az állásfoglalásról folytatott európai parlamenti vitában Tabajdi Csaba, az MSZP EP-delegációjának vezetője nagyon fontosnak nevezte, hogy a dokumentum jelzi a szerb kormánypártok számára: fel kell lépniük a nagyszerb nacionalizmussal, az etnikai alapú atrocitásokkal, így a magyarverésekkel szemben is. „Tartós megoldást kell találni az észak-koszovói és a szórványban élő dél-koszovói szerbek számára is. Románia és Szlovákia példája bizonyítja, hogy amennyiben az autonómia nem elég széles körű, nincsenek törvényi garanciák és nincsen nemzetközi ellenőrzés, bármikor visszarendeződés következhet be a kisebbségi jogok terén” – figyelmeztetett Tabajdi.

A szintén szocialista Göncz Kinga egyebek közt arról szólt: a háború örökségével való szembenézés jó példája az a civil szervezetekből álló regionális hálózat, amely feladatul tűzte ki, hogy összegyűjti a tényeket a délszláv háborúk idején elkövetett háborús bűnökről és emberi jogi sérelmekről.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.