Szemtanúk szerint az öltönyt és nyakkendőt viselő férfi öt méter távolságról nyitott tüzet a csendőrökre, és nyolc lövést adott le rájuk. A csendőrök viszonozták a tüzet. A lövöldözésben az egyik csendőr a nyakán, a másik csendőr a lábán sebesült meg. A támadó is megsebesült, illetve egy járókelő is. A támadót a lövöldözés helyszínén őrizetbe vették. Indítékai nem ismertek, de Róma polgármestere röviddel a történtek után közölte, hogy nem terrorcselekmény történt. Alfano belügyminiszter szerint „elszigetelt esetről” van szó, „egy olyan munkanélküli tragikus cselekedetéről, aki öngyilkos akart lenni”. Az olasz média híradásai szerint a támadó 46 éves, olasz és feltehetőleg elmeháborodott. Korábban olyan hírek is napvilágot láttak, hogy észak-afrikai.
Nem tudni egyelőre, hogy a lövöldözés és a kormány vasárnapi eskütétele között van-e kapcsolat. Enrico Letta, a balközép Demokrata Párt (PD) politikusa hivatalosan szombaton fogadta el hivatalosan a kormányalakítási megbízatást, s aznap már ismertette is a sajtóval miniszterei névsorát. A miniszterelnök-helyettes és belügyminiszter Angelino Alfano, a Silvio Berlusconi volt kormányfő vezette jobbközép Szabadság Népe (PdL) főtitkára, a pénzügyminiszter Fabrizio Saccomanni, az olasz jegybank vezérigazgatója, Emma Bonino volt EU-biztos pedig külügyminiszter.
A 21 fős kormányban – nyolc tárca nélküli miniszterrel – a választásokon győztes PD, a PdL és a Mario Monti vezette centrum politikusai, valamint szakértők kaptak helyet. A politikusok között kilenc a PD, öt a PdL, három a centrum, egy a Radikális Párt tagja. Hét miniszter nő. A februári parlamenti választások után több mint hatvan nappal megalakult kormányban először lépett koalícióra a húsz év óta egymással versengő, Berlusconi vezette jobbközép és a balközép. Ehhez hasonló együttműködésre egyedül a második világháború után, 1947-ben volt példa, amikor a kereszténydemokraták (DC) és az Olasz Kommunista Párt (PCI) szövetkezett egymással. Kormányuk 119 napig állt fenn.