Martonyi: A célban egyetért a NATO és Moszkva

Nagyon jó hangulatban zajlott le kedden Brüsszelben a NATO–orosz külügyminiszteri találkozó.

TK
2013. 04. 23. 15:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A NATO-országok külügyminisztereinek egynapos tanácskozása keretében külön megbeszélésre került sor Szergej Lavrovval, az orosz diplomácia irányítójával. Mint Martonyi elmondta, a találkozón hangsúlyozták a kölcsönös bizalom szükségességét, és méltatták az együttműködés területeit.

A magyar miniszter értékelése szerint maga Lavrov is gyakorlatias szemléletről tett tanúbizonyságot, kiemelte a NATO–orosz együttműködés hasznosságát Afganisztánnal, illetve Iránnal kapcsolatban, továbbá a számítógépes biztonság, a terrorizmus és a kábítószer-kereskedelem elleni küzdelem terén.

Szíriát illetően – folytatta tájékoztatóját Martonyi – nem annyira a célról, mint inkább az odavezető útról eltér egymástól a NATO és Oroszország álláspontja.

Abban egyetértés van – közölte –, hogy a politikai megoldás keresése során a genfi kommüniké tartalmához kellene visszatérni. Ezzel arra a dokumentumra utalt, amelyet tavaly június 30-án Genfben fogadtak el a nemzetközi hatalmak a szíriai nemzeti egységkormány felállítását célzó béketervről, és amelyben nyitva hagyták azt a kérdést, hogy játszhat-e bármiféle szerepet Bassár el-Aszad szíriai elnök a politikai átmenet folyamatában.

Míg azonban most Lavrov a rendszerellenes erők által elkövetett atrocitásokat emeli ki, és a fundamentalista erőkre hívja fel a figyelmet, addig a NATO-tagállamok azt mondják, hogy Aszad semmi esetre sem maradhat hatalmon – vázolta az eltérő nézeteket Martonyi János.

A magyar külügyminiszter elmondta, hogy Szíriáról nem csak Lavrovval, hanem saját körben is tárgyaltak a NATO-külügyminiszterek, és többen úgy vélekedtek: indokolt lenne, hogy legalább a humanitárius helyzet enyhítése érdekében szülessen határozat az ENSZ Biztonsági Tanácsában, hiszen az emberi szenvedések mértéke egyre tarthatatlanabb.

A NATO-nak most nincs szerepe Szíriában, a katonai beavatkozás nem oldaná meg a helyzetet – szögezte le Martonyi János, ismertetve az atlanti szövetség tagországainak közös álláspontját. Mint megjegyezte, a NATO számára esetlegesen is csak a politikai megoldás után nyílhatna szerep Szíriában.

Szóba került a NATO-külügyminiszterek tanácskozásán a múlt pénteken EU-közreműködéssel létrejött szerb-koszovói megállapodás is – közölte Martonyi. Felhívta a figyelmet arra, hogy a megállapodás értelmében még hosszú szerep vár a NATO vezette KFOR haderőre, hiszen a szerbek lakta Észak-Koszovóban a koszovói biztonsági erők kizárólag akkor ténykedhetnek majd, ha azt – a szerb önigazgatási szervek beleegyezése mellett – a KFOR jóváhagyja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.