Obama terrorcselekménynek minősítette a bostoni robbantást

Az FBI terrortámadásként kezeli a bostoni merényletet, mert minden pokolgéppel elkövetett támadás annak számít – mondta az amerikai elnök.

TK
2013. 04. 16. 16:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Obama elmondta: az amerikai hatóságok még mindig nem tudják, hogy ki lehet felelős a támadásért, de ismételten hangsúlyozta, hogy a vétkest vagy vétkeseket felelősségre fogják vonni. Az amerikai elnök „förtelmes és gyáva” cselekedetnek nevezte a bostoni kettős pokolgépes támadást, amelynek célpontjai civilek voltak. Elmondta, hogy nemzetbiztonsági kabinetjének tagjai tájékoztatták őt a nyomozás állásáról.

„Amit még mindig nem tudunk, az az, hogy ki követte el ezt a cselekményt és milyen célból, hogy azt egy külföldi vagy hazai terrorszervezet hajtotta-e végre, vagy az egy rossz szándékú egyén cselekedete volt-e” – hangoztatta Barack Obama. Az elnök a bostoni bombarobbantások utáni első, hétfőn elhangzott nyilatkozatában még tartózkodott attól, hogy terrorcselekménynek minősítse az ügyet.

Az amerikai elnök kedden elrendelte, hogy a bostoni merénylet áldozatai előtti tiszteletadás jeleként a Fehér Házon, valamint minden szövetségi középületen, külképviseleten, katonai bázison és hadihajón eresszék félárbocra az ország zászlaját. A rendelet szombat napnyugtáig érvényes.

Chuck Hagel amerikai védelmi miniszter „kegyetlen terrorcselekménynek” nevezte a bostoni maratonon elkövetett kettős robbantásos merényletet. A Pentagon vezetője elismerte, hogy az amerikai hatóságok számára még mindig nem világos, hogy ki lehet a felelős a merényletért és hogy annak célpontja miért éppen a nagy múltú sportesemény volt.

Hszi Csin-ping kínai államelnök Barack Obama elnöknek és az amerikai népnek címzett üzenetében mély együttérzését és őszinte részvétét fejezte ki a halálos áldozatokat is követelő bostoni robbantásos merénylet miatt – jelentette az állami Hszinhua hírügynökség.

A kínai média és az online közösség nagy figyelemmel kísérte a bostoni történéseket, az interneten tömegek fejezték ki megdöbbenésüket a drámai esemény miatt. Az ország lakosságát érzékenyen érintette, hogy a bostoni egyetem egyik kínai kutatója is a sérültek között van; a nő kómában fekszik, de állapota stabilizálódott. A bostoni nemzetközi maratoni futásra regisztráltak között 86 kínai nemzetiségű volt.

Áder János köztársasági elnök határozottan elítéli a Boston Maraton versenyzői és nézői ellen elkövetett robbantásokat – az államfő erről szóló nyilatkozatát Altorjai Anita, a Köztársasági Elnöki Hivatal sajtóigazgatója juttatta el kedden az MTI-nek.

Egy futóverseny békés résztvevői elleni gyalázatos támadásra nincs, és nem is lehet elfogadható magyarázat – fogalmazott az államfő. A köztársasági elnök együttérzését fejezi ki az elhunytak hozzátartozóinak, és mielőbbi gyógyulást kíván a sebesülteknek.

A Terrorelhárítási Központnak (TEK) jelenleg nincs olyan információja, amelynek alapján a közeljövőben tartandó, nagy létszámú érdeklődőt vonzó magyarországi sport- és egyéb rendezvények esetében fennállna a terrorveszély.

A TEK azt közölte: a Terrorelhárítási Központ folyamatosan értékeli a beérkező információkat, és mérlegeli az aktuális fenyegetettség mértékét Magyarországon. Indokolt esetben – legyen az bármilyen rendezvény – a TEK megteszi a szükséges biztonsági intézkedéseket. Mint kiemelték: „a TEK mindent elkövet annak érdekében, hogy ne történhessen a bostoni tragédiához hasonló eset hazánkban”.

Az egyik áldozatnak, egy nyolcéves kisfiúnak az édesanyja és húga is súlyosan megsebesült a bostoni merényletben – közölték kedden amerikai médiaforrások.

Két házi készítésű, csapágygolyókkal megrakott bomba robbant fel a bostoni maraton befutójánál, ezen kívül egyet vagy kettőt még hatástalanítottak a rendőrök. Megy a találgatás, hogy ki és miért követte el a merényletet – mert hogy ez biztosan az volt. A Hír TV szakértőket, szemtanúkat kérdezett.

 

Néhány – a helyszínen tartózkodó – személyt szólaltatott meg a Boston Herald.

 

„Ez egyszerűen visszataszító” – mondta a történtekről a 37 éves denveri futó, Stacey West. Az ápolónő épp csak befejezte a versenyt, mikor hirtelen mindent beterítettek körülötte az üvegszilánkok, amik egy hatalmas törött ablakból repültek szerteszét. A szilánkok a nézők és a futók arcába, lábába és karjába csapódtak. „Egy bátor kisgyerek – 3 vagy 4 éves – eltörte a lábát, mikor az üveg nekiütődött. A jobb sípcsontja volt, egyszerűen kiugrott a helyéről” – számolt be Stacey West.

 

„Egy férfi az utcán feküdt, a cipője lerepült a lábáról. Láttunk egy lányt, repeszek lógtak ki mindkét lábából. Futott és kiabált: mi történt?” – mondta Jessica Newman, aki Tollandból utazott Bostonba, és a célvonalhoz közel állt meg, hogy minél jobban lássa a versenyt. „Néhányan a kardigánjukat tekerték a lány lába köré, hogy elállítsák a vérzést. Mi szalvétákat szorítottunk rá.” Newman, aki azt tervezte, hogy következő hónapban lefutja a maratont Providence-ben, így fogalmazott: „Csak nézzük egymást és azt kérdezzük: biztos, hogy akarjuk mi ezt?” A barátja, Kurt Mias elmondta: „Bármerre néztünk, sebesültek hevertek az úton, és nem tudtak felállni. Egy férfinak hatalmas, nyílt seb tátongott a combján.”

 

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.