„Óriás volt, aki mellett minden más politikus eltörpül”

Istenítő nyilatkozatok az egyik oldalról, utcai ünneplés a másikról – így fogadta hazája Margaret Thatcher halálát.

Kovács N. László
2013. 04. 09. 10:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Amikor Ronald Reagan – a Vaslady egyik legfontosabb szövetségese és sok tekintetben amerikai megfelelője – 2004-ben meghalt, George W. Bush elnök és kihívója, John Kerry egyaránt felfüggesztett a a javában zajló választási kampányt a temetésig – a nagy jobboldali reformer és államférfi egyetemes tiszteletet vívott ki magának. Margaret Thatcher, aki Nagy-Britanniában és az egész világ színpadán hasonlóan fontos munkát végzett, hétfő éjjel végső nyugalomra szenderült. Megítélése jóval ellentmondásosabb: az egyik oldal szerint Thatcher megmentette Nagy-Britanniát a hanyatlástól, és a háború utáni idők viharai után ismét nyugodt vizekre kormányozta az ország hajóját, a főként baloldali kritikusok szerint azonban a Vaslady uralma széthúzást, közösségvesztést és gazdasági tévutakat jelentett a királyság számára.

A gyászjelentések hangneme a lapok politikai beállítottságától függően változik. A harcosan jobboldali, tory-párti Daily Mail például huszonöt oldalas mellékletben méltatja a néhai kormányfőt, címlapjáról pedig az ereje teljében lévő Thatcher mosolyog magabiztosan, felette a szalagcím: „A nő, aki megmentette Nagy-Britanniát”. „Kevés emberről lehet elmondani, hogy jelenlétük nagymértékben hozzájárult volna a Föld sorsához – róla igen. Thatcher óriás volt, minden más politikus egyszerűen eltörpül mellette” – szól a vezércikk. Richard Littlejohn publicista a Vaslady politikai üzenetének érvényességét hangsúlyozza: „Thatcher társadalmi ideája szabadságot és alulról építkező államot hirdetett, és éles kontrasztban állt a szocialisták bürokratikus elnyomásával. Különösen releváns ez, ha a jóléti állam körül tomboló vitákra gondolunk – most is az a kérdés, hogy biztonsági hálót akarunk vagy túlzó dajkaállamot” – fogalmaz a szerző.

Óvatosabb, de hasonlóan optimista az utóbbi időkben jobbra hajló The Times és a The Telegraph is. „A hetvenes évek közepén, amikor hatalomra került, Nagy-Britannia válságot élt meg. Thatcher azonban a fontos kérdésekben mindig helyes döntést hozott, és amikor tizenegy évvel később leköszönt, egységesebb és bizakodóbb országot hagyott maga után. Thatcher az egyszerű igazságokban hitt. Ahol kétségbeesést talált, oda reményt hozott” – méltatja az egykori vezetőt a The Times.

„Margaret Thatcher: munkások, nemzetek és a világ szabadságának bajnoka” – hirdeti a The Telegraph szalagcíme is. A konzervatív lap ugyancsak hosszan sorolja a Vaslady érdemeit: ő fordította meg Nagy-Britannia gazdasági hanyatlását, ő harcolt rendületlenül a kommunizmus bukásáért, ő hagyott hátra olyan örökséget, mely máig meghatározza a brit politika arculatát, és amelyet máig másolni igyekeznek az egész világon. „Háború utáni vezetőink közül egyedül gyermekkori példaképe, Winston Churchill jutott ilyen magasra” – fogalmaz a lap.

Nem jelentőségét, hanem tettei helyességét kérdőjelezi meg a baloldali sajtó. „El kell ismernünk, hogy Margaret Thatcher az elmúlt három és fél évtized meghatározó személyisége. Habár saját pártja húsz éve eltávolította a hatalomból, a brit politikát még ma, halála napja után is ő irányítja: az egyik oldal folytatni akarja a thatcheri művet, a másik pedig lerombolni, visszafordítani” – írja az egyik baloldali lap, a The Guardian. Ítélete végső soron negatív: a vezércikk szerint Thatcher komoly problémákkal küzdött meg tizenegy éve során, de végül rossz választ talált rájuk, olyat, amely csakis a brit felső- és középosztály számára jelentett megoldást. „Örökségként megosztottságot, önzést és a kapzsiság kultuszát hagyta ránk, melyek ma is gúzsba kötik szellemünket” – zárul az írás. Hasonlóan fogalmaz a Daily Mirror és a szocialista Morning Star is: „A nő, aki kettétépte Nagy-Britanniát” – harsogja az utóbbi címlapja.

Azt a méltatók is elismerik, hogy Thatcher harcos természetével nem kevés ellenséget szerzett magának élete során. „Sokan imádták és tisztelték, de kevesen szerették” – írja róla a The Timesban Matthew Parris, egykori politikustársa. A Vaslady befolyását mutatja, hogy egykori ellenségei még halála után sem bocsátottak meg neki. „Thatcher óriási kárt okozott mind Írország, mind Anglia népének – fogalmazott Gerry Adams, a Sinn Féin elnöke. – Drákói katonai rendelkezései csak elodázták a békekötést, és rengeteg embernek okoztak szenvedést.”

Nem sokkal kíméletesebb az egyébként inkább konzervatív The Scotsman skót lap sem, mely szerint Thatcher ugyan gazdaságilag sokat segített Skócia felzárkóztatásában, politikai merevsége hozzájárult a két nemzet eltávolodásához.

Ken Livingstone munkáspárti politikus szerint a Vaslady „egyszerűen leírta a gyáripart, és eldöntötte, hogy Nagy-Britannia meg tud élni 2-3 millió munkanélkülivel”. Nem lágyították meg az évek a bányászok emlékeit sem. „A gyermekeinknek nincs munkájuk, a közösségeink tönkrementek. Ez az az örökség, amit Thatcher ránk hagyott” – nyilatkozta David Hopper, a Durhami Bányászok Szakszervezetének elnöke.

Mások – a lapok szerint fiatalok és a munkásosztály tagjai – pezsgős ünneplést csaptak Thatcher halálának hírére, a néhány száz fős tömeg Londonban megdobálta a rendet fenntartani igyekvő rendőröket, és kirakatokat tört be. A Vaslady megítélésének kettősségét jelzi, hogy miközben egyesek az utcán ünneplik a halálát, mások – konzervatív politikusok és a jobboldali média – teljes állami temetést követel, olyat, amilyet Winston Churchillnek rendeztek: katonai parádéval, vadászgépekkel, egyebekkel. Thatchert a jelenlegi hírek szerint állami státusú, de szerényebb ceremónia keretében búcsúztatják majd. Lord Bell, az egykori kormányfő barátja és szóvivője szerint a mindig takarékos Thatcher kifejezetten kérte, hogy ne túl sok adófizetői pénzt pazaroljanak rá.

The Telegraph, The Guardian, The Times, Daily Mail, Daily Mirror

Jövő szerdán vesznek végső búcsút Margaret Thatchertől jelentette be kedden a brit miniszterelnöki hivatal. A Downing Street szóvivője keddi tájékoztatóján megerősítette, hogy Thatchert a hivatalos brit protokoll alapján a ceremoniális temetési szertartásnak nevezett tiszteletadással búcsúztatják, ez a protokollsorrendben az állami temetés után következik. Az állami temetés rendszerint a királyi család magas rangú tagjainak jár. Mindazonáltal az 1965-ben elhunyt volt miniszterelnököt, Sir Winston Churchillt, aki a második világháborúban győzelemre vezette Nagy-Britanniát, teljes állami temetési szertartással búcsúztatták. Ő volt az utolsó olyan nem királyi státusú brit közéleti személyiség, aki állami temetésben részesült. A keddi brit sajtó értesülései szerint Thatcher maga kérte, hogy halála után ne rendezzenek számára teljes állami temetést, vagyis ne ravatalozzák fel, és búcsúszertartása idején a légierő gépei ne tartsanak tisztelgő átrepülést a temetési menet útvonala felett. Ez az a két mozzanat, amelyben a hivatalos állami temetés különbözik a ceremoniális temetéstől. Közeli ismerőseinek beszámolója szerint Thatcher mindezt pénzpocsékolásnak tartotta, és kifejezetten kérte ezeknek az elemeknek az elhagyását. A brit miniszterelnöki hivatal bejelentése szerint Margaret Thatcher családjának képviselői kedden délelőtt egyeztető megbeszélést tartottak a Buckingham-palota az első számú londoni uralkodói rezidencia illetékeseivel a temetés részleteiről. A búcsúszertartást a londoni Szent Pál-székesegyházban, az anglikán világunió első számú nagy-britanniai templomában tartják, és ehhez szükség volt II. Erzsébet királynőnek, az anglikán egyház főkormányzójának és e minőségében legfőbb világi vezetőjének formális engedélyére.


Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.