A 87 esztendős korában hétfőn elhunyt egykori konzervatív párti kormányfő halálhíre szerte Nagy-Britanniában ellentmondásos érzelmeket kavart. A hivatalos megemlékezések méltatják Thatcher gyakran könyörtelen szigorral keresztülvitt gazdasági reformprogramjának máig ható eredményeit, egyes – főleg a Facebook közösségi portálon szerveződő – csoportok ugyanakkor egész héten utcai ünnepségekre és egyéb demonstrációkra toborozták azokat, akik éppen e gazdasági könyörtelenség miatt gyűlölték a politikust.
A szombati megmozdulások központi helyszíne a londoni Trafalgar tér volt, ahol hozzávetőleg ezren gyűltek össze a szakadó eső és a jeges szél ellenére. A demonstrációt komoly biztonsági előkészületek előzték meg, különös tekintettel arra, hogy más csoportok – főleg egyes londoni futballcsapatok köré szerveződő szurkolói közösségek – erőszakos ellendemonstrációkat helyeztek kilátásba az általuk balosnak nevezett Thatcher-ellenes tüntetőkkel szemben.
A hatóságok a térre bevezető utakon – köztük a kormányzati negyed központjának számító Whitehallon, amelyről a miniszterelnöki hivatalnak és rezidenciának otthont nyújtó Downing Street is nyílik – végig acélkordonokat helyeztek el.
A Nelson admirális szobráról világhírű Trafalgar teret a szombatra meghirdetett „utcabál” kezdetére teljes rendőrsorfal vette körbe, de késő estig egy-két kisebb dulakodástól eltekintve komolyabb rendbontás nem történt. Az MTI tudósítója a helyszínen azt látta, hogy néhány részvevőt a rendőrök kiemeltek a tömegből és elvezettek.
A demonstrálók többször a „Rejoice!” (örvendezzetek) jelszót skandálták, sokan pezsgőt bontottak, csillagszórókat gyújtottak és konfettit szórtak; amikor pedig a téren megjelent az elhunyt kormányfő bábuhasonmása, felhangzott a „Ding Dong! The Witch is Dead” (Ding-dong! A boszorkány halott) című dal, amely Thatcher halála óta az őt gyűlölők himnuszává vált. A dal az 1939-ben, Judy Garland főszereplésével forgatott Óz, a csodák csodája című film egyik híres betétdala, amely a gonosz keleti boszorkány pusztulását adja hírül.
Margaret Thatcher halálhíre után a Facebookon több csoport is kampányt indított, hogy minél többen töltsék le a filmdalt, amely ennek hatására az elmúlt héten az eladási listák élére ugrott, az iTunes netes zenebolt brit értékesítési statisztikájában például napok óta az első helyen áll.
A szombat esti londoni demonstráció egy csaknem két évtizeddel ezelőtti kezdeményezésből ered. A Class War (osztályharc) nevű, magát anarchistaként azonosító csoport már 1994-ben meghirdette, hogy ha Margaret Thatcher meghal, a halálát követő első szombaton este hat órai kezdettel a Trafalgar téren ünnepi gyűlést kell tartani. Annak idején matricákat és posztereket is nyomtattak a demonstráció népszerűsítésére. A Class War szerveződés már rég nem létezik, a 19 évvel ezelőtti kezdeményezést azonban Thatcher halálhíre után több Facebook-csoport is felelevenítette.
Margaret Thatchertől jövő szerdán vesznek végső búcsút katonai tiszteletadással. A temetési szertartáson jelen lesz II. Erzsébet királynő és férje, Fülöp edinburgh-i herceg is.