Robbanások rázták meg a Boston Maratont, többen meghaltak

Két robbanásról számoltak be szemtanúk a Boston Maraton célvonalánál. A jelentések egyelőre két halottról és legalább százharminc sebesültről szólnak. Nem sokkal később egy közeli könyvtárból jelentettek robbanást. A hatóságok terrorcselekményről beszélnek.

MNO
2013. 04. 15. 19:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A futam helyi idő szerint délelőtt 10-kor kezdődött, az első robbantásról pedig valamivel délután három előtt érkeztek a hírek, mintegy három órával az után, hogy a nyertesek célba értek. A BBC idézi az egyik szemtanút, aki arról beszélt, hogy sokan a földön maradtak. A versenyzők egy része az incidens miatt nem fejezhette be a távot, a helyszínen pánik tört ki. A CNN kormányforrásból úgy tudja, hogy a Mandarin Hotelben egy bombának gyanított tárgyat találtak, az AP két ilyen szerkezet megtalálásáról számolt be, az ABC háromról. A The Boston Globe szerint a Lenox Hotelt kiürítették, a rendőrség lezárta a környéket.

A lap egy műholdas térképet is közölt a robbantások helyszínéről. A grafikán az látható, hogy az első detonáció (a képen first explosion) volt közelebb a célvonalhoz (a képen marathon finish line), míg a második (a képen second explosion) attól mintegy száz méterre következett be.

A maraton szervezői saját Facebook-oldalukon azt írták, bombák robbantak. A szövetségi rendőrség hivatalosan is megerősítette, hogy merénylet történt. A szervezők a rendőrséggel együttműködve buszokat indítottak szerte a városban, hogy összegyűjtsék a verseny azon résztvevőit, akik még nem értek célba.

A bostoni rendőrség 2 halottról és 23 sérültről adott hírt Twitter-oldalán, később sajtótájékoztatón az utolsó számot 28-ra módosították, de a szám folyamatosan nőtt, a New York Post eközben 12 halálos áldozatról ír. A CNN szerint egyikük egy nyolcéves gyermek. Több portál is beszámolt róla, hogy a sebesülteket elsőként a helyszínen található egészségügyi sátorba szállították. Az állami hatóságok jelentése szerint ezután minimum 68 embert vittek kórházba, az ABC News több mint 130 sebesültről beszél. A Boston Heraldnak nyilatkozott egy szemtanú, aki arról számolt be, hogy az övével segített elállítani egy sérült vérzését. Többeket megcsonkított a detonáció.

Később egy harmadik robbanás volt a verseny közelében a John F. Kennedy könyvtárban, amelynek már volt sérültje. A bostoni rendőrség erről az esetről azt írta: „úgy tűnik, hogy az esetek összekapcsolódnak”. Korábban a rendőrfőnök arról beszélt, hogy nem tudják, hogy van-e köze a futóversenyen történt robbantáshoz, a könyvtári detonációnak, de együtt kezelik az ügyeket. A bostoni rendőrség azt közölte, hogy az utóbbi detonációnak nincs köze a maratoni robbantásokhoz.

A rendkívül népszerű, 1897 óta évente megrendezésre kerülő Boston Maratonon idén 27 ezer futó indult el.

Joe Biden alelnök a Huffington Post tudósítása szerint épp egy fegyvertartásról szóló konferencián volt, amikor értesült a merényletről. Úgy nyilatkozott: nem tudja, hány sérültje van a támadásnak, de mindannyiukért imádkoznak.

– Ez egy borzasztó nap Boston számára – áll Deval Patrick, Massachusetts állam kormányzójának közleményében. – Gondolatban és imáimban a sérültekkel vagyok – írja a politikus, aki hozzáteszi: kapcsolatba lépett az elnökkel és a város polgármesterével.

Barack Obama elnök elrendelte, hogy a szövetségi hatóságok minden segítséget adjanak meg a bostoni és massachusettsi rendőrségnek az ügy felderítésében. Az elnök telefonon beszélt Boston polgármesterével, Tom Meninóval és kifejezte együttérzését. Az elnök várhatóan hamarosan sajtótájékoztatót tart. A Fox News szerint nem zárható ki a terrortámadás lehetősége sem, New Yorkban és a Fehér Háznál elővigyázatosságból megszigorították a biztonsági óvintézkedéseket. Az ABC News arról adott hírt, hogy a hatóságok terrorcselekményként kezelik a robbantásokat, több, neve elhallgatását kérő tisztségviselő a Fehér Házból is úgy nyilatkozott a sajtónak, hogy „egyértelműen terrortámadással állnak szemben”.

Ed Davis, a bostoni rendőrség felügyelője nem sokkal a tragédiát követően sajtótájékoztatót tartott. Elmondta, minden bostoninak azt javasolják, hogy maradjon otthon. Két segélyvonal telefonszámát olvasta fel: az egyiket azok hívhatják, akik a detonációt követően nem tudnak hozzátartozójuk hollétéről, a másikat pedig azok, akik bármilyen fontos információval tudnak szolgálni a hatóságoknak a robbantás részleteiről. Beszámolt arról is, hogy eddig semmilyen szervezet nem vállalta magára a robbantást.

Repülési tilalmat léptettek életbe a robbantás fölötti légtérben, és részlegesen New Yorkban, illetve Washingtonban is. A vöröskereszt közölte, nincs szükség több önkéntes véradóra, mert elegendő mennyiségű vér áll rendelkezésre, hogy ellássák a sérülteket.

Dianne Feinstein, a szenátus nemzetbiztonsági bizottságának elnöke az ABC Newsnak úgy fogalmazott, hogy a támadásnak terrorizmusra utaló jelei vannak. Azt véleménye szerint csak találgatni lehet, hogy a robbantás kitervelői „a határon innen vagy túlról érkeztek”.

A bostoni kórházból érkező hírek szerint nagyon sok sérültön kellett amputációs műtétet végrehajtani. A robbanást követően az egyik helyszínen tartózkodó rendőr 25-30 olyan sebesültről számolt be, akik elvesztették valamelyik végtagjukat.

A CNN tudósítása szerint több mint 100 embert szállítottak körházba a detonáció után, közülük nyolcnak kritikus, tizennégynek súlyos az állapota. Nyolc sebesült gyermekkorú.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.