Tóásó ügyében is lépéseket tett Győri Enikő

Tóásó Előd érdekében is fellépett Győri Enikő, a Külügyminisztérium európai uniós ügyekért felelős államtitkára pénteki, madridi tárgyalásain – közölte a tárca.

WL
2013. 04. 05. 23:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A közlemény szerint Győri Enikő azt kérte, hogy a Santa Cruzban konzuli képviselettel rendelkező Spanyolország lépjen fel a négy éve fogva tartott Tóásó Előd ügyében, részesítse konzuli segítségben, a képviselet munkatársa látogassa meg a fogvatartottat, és a helyszínen tájékozódjon a körülményekről. A spanyol fél ígéretet tett arra, hogy a kérésnek soron kívül eleget tesz. Győri Enikő rámutatott, hogy az uniós szolidaritás fontos szerepet játszik Tóásó Előd jogai érvényesítésének előmozdításában.

A kommünikében arról is beszámoltak, hogy Magyarország Buenos Aires-i nagykövetsége jegyzékben tiltakozott a bolíviai külügyminisztériumnál, mert a bolíviai fél újra megnehezítette Tóásó Előd konzuli és ügyvédi érdekképviseletét. Tóásó Elődöt Bolívia fővárosából, La Pazból Santa Cruzba szállították, ahol rossz körülmények között tartják fogva a magyar állampolgárt. A magyar fél határozottan tiltakozott e bolíviai lépés ellen is.

A Külügyminisztérium kedden ismételten szorgalmazta Tóásó Előd mielőbbi szabadlábra helyezését. Kiemelték, a tárca folyamatosan figyelemmel kíséri a Bolíviában jogtalanul fogva tartott Tóásó Előd ügyének alakulását, „a per tárgyalásának újabb és újabb elhalasztását és a tárgyalások helyszíneinek váltogatását”.

2009. április 16-án Santa Cruzban kommandósok rajtaütöttek egy feltételezett terrorista sejten, az akcióban életét vesztette a bolíviai–magyar–horvát állampolgárságú Rózsa-Flores Eduardo, az erdélyi magyar Magyarosi Árpád és az ír Michael Dwyer. A hatóságok őrizetbe vették a magyar és román állampolgár Tóásó Elődöt, valamint a bolíviai–horvát kettős állampolgár Mario Tadic Astorgát. A bolíviai hatóságok azt állítják, hogy terrorcsoportot számoltak fel, amely Evo Morales elnököt is meg akarta gyilkolni. Az akció két túlélőjét a bolíviai törvények értelmében már rég szabadon kellett volna engedni, mivel 36 hónapnál hosszabb ideig senkit nem tarthatnak előzetes letartóztatásban.

A keddi külügyi kommüniké szerint a magyar kormány ismételten felhívja a bolíviai kormányt, hogy az ENSZ jogtalan fogva tartást vizsgáló munkacsoportjának ajánlása alapján és a saját büntetőeljárási rendelkezéseinek megfelelően mielőbb biztosítsa a lehetőséget, hogy Tóásó Előd szabadlábon védekezhessen, valamint a tisztességes, pártatlan és gyors büntetőeljárás lefolytatását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.