Németország nagyon agilisen lép fel a csoportosulás ellen, a szövetségi Alkotmányvédelmi Hivatal (BfV) észak-rajna-vesztfáliai részlege 1997 óta követi figyelemmel a tevékenységüket, és már az olyan szervezetekre is figyelmeztetnek, amelyek közvetlenül kötődnek a szcientológusokhoz. Burkhard Freier, a BfV észak-rajna-vesztfáliai vezetője elmondta, hogy a világszerte sokat támadott szervezet tagjai nem nyíltan végzik toborzó tevékenységüket és legfőképp a YouTube-on és a Facebookon aktívak. Főként a fiatalokat próbálják meg behálózni, és gyakran olyan gyorsan és akadálytalanul jutnak be a családokba, hogy a szülők mit sem sejtenek az egész dologról.
A hivatalvezető szerint a szcientológia veszélyes, ezért kampányokat szervezett, de így sem tudott annyi embert elérni, amennyit szeretett volna. „Egy totalitárius szerveződésről van szó, amely célzottan semmibe veszi az alapvető emberi jogokat. A szcientológusok pszichikailag függővé teszik a tagokat és sokakat pénzügyi romlásba döntenek, eközben saját gazdasági érdekeiket eltitkolják” – emelte ki Freier.
Észak-Rajna-Vesztfáliában öt évvel ezelőtt a münsteri bíróság jogosnak mondta ki a szcientológusok megfigyelését. Az 1954-ben az Amerikai Egyesült Államokban L. Ron Hubbard által alapított szervezetnek Németországban 3500-4000 tagja van, ugyanakkor az európai uniós tagállamban hivatalosan nem ismerik el egyházként.
Claudia Uhl, a düsseldorfi szcientológiai központ szóvivője visszautasította Freier szavait és teljesen feleslegesnek nevezte a megfigyeléseket, mondván, a BfV úgysem talál ellenük semmit, és csak az adófizetők pénzét pazarolják. Sabine Riede, az észak-rajna-vesztfáliai szektainformációs szolgálat vezetője viszont megfelelőnek nevezte a BfV tevékenységét, és hangsúlyozta, hogy az nagy segítséget jelent, mivel a szcientológiát elhagyóknak ezáltal sokkal kevésbé kell félniük. A megfigyelések előtt számos esetben fenyegették meg és zaklatták őket, s őt személy szerint is, de napjainkban már elég, ha közli, hogy kihívja a rendőrséget, és a zaklatók felszívódnak.