A britek és a franciák ömlesztenék a fegyvereket Szíriába

Érvényét veszti a fegyverszállítási embargó Szíriával szemben. Míg a Le Monde cáfolhatatlan bizonyítékot próbál szolgáltatni arról, hogy az országban vegyi fegyvert vetnek be.

GB
2013. 05. 28. 8:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Catherine Ashton, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője közölte, hogy a tagállamok augusztus előtt újra áttekintik a fegyverembargó kérdését. William Hague brit külügyminiszter – azok egyike, akik a legerőteljesebben álltak ki amellett, hogy tegyék lehetővé a Bassár el-Aszad szíriai elnök rezsimje ellen harcoló felkelők fegyverekkel való ellátását – elmondta: Nagy-Britanniának nincs azonnali terve arra, hogy megkezdje hadfelszerelés szállítását Szíriába. Az Ashton által ismertetett döntés értelmében egy évvel meghosszabbítják a hadfelszerelés kivételével a többi árucikkre – így elsősorban olajtermékekre – Szíriával szemben korábban kimondott uniós export-import korlátozásokat, továbbá bizonyos vállalkozások, infrastrukturális projektek, illetve kereskedelemtámogatási pénzügyi ügyletek korlátozását, az egyes szíriai személyekre elrendelt uniós beutazási tilalom hatályát, valamint egyes szíriai természetes vagy jogi személyeknek az EU-ban fellelhető javaira – alapvetően bankszámláira – elrendelt zárlatot.

A Szíriába irányuló esetleges fegyverexportot illetően az uniós kormányokat tömörítő tanács – az Ashton által felolvasott közlemény értelmében – tudomásul vette az egyes tagállamok kötelezettségvállalását, hogy hadfelszerelést csak a szíriai ellenzéki és forradalmi erők nemzeti koalíciója számára fognak szállítani a polgári lakosság megvédése céljából, valamint hogy megfelelő óvintézkedéseket tesznek a visszaélések megelőzése érdekében, és biztosítják a fegyvereknek a rendeltetésszerű címzetthez való eljuttatását.

A közös politikai nyilatkozat szól arról is, hogy a tagállamoknak egyelőre nem áll szándékukban a Szíriába irányuló fegyverszállítás, valamint hogy az álláspontok augusztus elseje előtti felülvizsgálata során konzultálni kívánnak az ENSZ főtitkárával a szíriai polgárháború befejezését célzó amerikai-orosz kezdeményezés sorsáról.

A fegyverembargó feloldása mellett érvelő Nagy-Britannia, Franciaország, valamint Olaszország szerint hadfelszereléssel is segítséget kellene nyújtani az orosz támogatást élvező Bassár el-Aszad elnök állig felfegyverzett hadserege ellen harcoló felkelők mérsékelt szárnyának. Ezzel szemben azonban elhangzik az az ellenérv, hogy a Szabad Szíriai Hadseregnek szánt nyugati fegyvereket a radikális iszlamista felkelők – például az an-Nuszra Front emberei – kaparinthatnák meg.


Azzal, hogy augusztus előtt el kell végezni a felülvizsgálatot, az EU annyi időt akar magának biztosítani, amennyi elég lehet ahhoz, hogy kiderüljön, komolyan vehető-e a felek megbékélési szándéka a mostani helyzetben, amikor a nemzetközi diplomácia terepén újabb genfi konferenciát igyekeznek előkészíteni a nagyhatalmak.

A Genf 2-ként emlegetett újabb Szíria-tanácskozás júniusi összehívásának esélyét az a friss fejlemény növelte meg, hogy nyugati elemzések szerint az Aszad-rezsim helyzete katonai szempontból szilárdabbá vált. Amerikai részről most már nem beszélnek arról, hogy bármiféle rendezés első lépéseként, mintegy előfeltételeként Aszadnak távoznia kell a hatalomból.

Francia szakértők vizsgálják a Le Monde tudósítói által átadott mintákat, amelyeket Damaszkusz egyik külvárosában gyűjtöttek össze állítólagos vegyi fegyverrel végrehajtott támadás után – közölte egy párizsi illetékes. „A mintákat a Le Monde újságírói átadták a hírszerző szolgálatainknak” – mondta a névtelenül nyilatkozó tisztviselő, aki szerint megvizsgálják a mintákat, és az elkövetkező napokban ismertté válnak az eredmények. A francia illetékes azután nyilatkozott újságíróknak, hogy hétfő este Párizsban tárgyalt a szíriai helyzetről John Kerry amerikai, Szergej Lavrov orosz és Laurent Fabius francia külügyminiszter. A tisztviselő szerint a három tárcavezető egyetértett abban, hogy „megváltoztatná a játékszabályokat” az, ha bebizonyosodna, hogy valóban a vegyi fegyverek használtak a szíriai polgárháborúban.

A Le Monde hétfőn számolt be arról, hogy két tudósítója, aki áprilisban és májusban a polgárháború dúlta országban járt, szemtanúja volt annak, hogy a szíriai kormányhadsereg vegyi fegyvert vetett be a felkelők ellen, akik ellenőrzésük alatt tartják Damaszkusz egyik külvárosát. A különtudósítók több egymást követő napon tanúi voltak annak, hogy a bevetett vegyi robbanószereknek milyen hatásuk volt a felkelőkre.

Április 13-án Laurent Van der Stockt fotóriporter is látta, amint több felkelő köhög, majd – sietség nélkül – gázmaszkot vesz fel. „Leguggoltak, fuldokoltak, hánytak” – írta. Az újságírók tanúvallomásokat gyűjtöttek össze arról, hogy a Damaszkusz távolabbi övezetének több pontján is bevetettek ilyen szereket.

Haszan Naszrallah sejk, a Hezbollah vezetője első ízben elismerte egy szombati beszédében, hogy a libanoni síita szervezet a kormányerők oldalán hónapok óta részt vesz a szíriai polgárháborúban, és fogadkozott, hogy végig kitart Bassár el-Aszad szíriai elnök mellett, illetve győzelemre segíti őt.

A szíriai elnök tunéziai pártpolitikusokat fogadva kijelentette: eltökélt, hogy győzelmet arasson a terrorizmus (lázadás) felett, ám egyben békés megoldást keres az országát sújtó válságra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.