Komoly veszélyek leselkednek a miniszterelnökre

A japán gazdaság és társadalom átalakítására tett kísérletet a tavalyi évben megválasztott Shinzo Abe. A japán miniszterelnök politikája eddig sikeresnek tekinthető, ennek ellenére komoly veszélyek leselkednek rá.

Kovács András
2013. 05. 25. 22:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Amikor Shinzo Abe 2007 szeptemberében egyévnyi miniszterelnökség után lemondott posztjáról, a japánok többsége politikai szempontból lemondott a krónikus betegségektől is sújtott vezetőről. Nem egészen öt hónappal újabb ciklusának kezdete óta Abe gyakorlatilag újjászületett. Erőteljes költségvetési és növekedési politikájának a célja, hogy kirángassa Japánt a több mint két évtizede tartó stagnálás állapotából. A távol-keleti ország geopolitikai és alkotmányos átalakítása révén a miniszterelnök célja, hogy Japán ismételten a világhatalmak sorába emelkedjen.

Megválasztása óta a tokiói tőzsde 55 százalékot emelkedett, míg az idei első negyedévben a fogyasztás 3,5 százalékot bővült. A választók 70 százaléka elégedett a miniszterelnök teljesítményével, így a kormányzó Liberális Demokrata Pártnak (LDP) minden esélye megvan arra, hogy a júliusi felsőházi választáson diadalmaskodjon, így a törvényhozás mindkét házában kötöttség nélkül tevékenykedhetnek. Az erős felhatalmazásra szüksége is van az LDP-nek, mivel a gazdaság beindítása hatalmas feladat.

Napjaink japán gazdasági teljesítménye megegyezik az 1991-essel, míg a tőzsde bár kiváló teljesítményt nyújt, de az index értéke csupán egyharmada a korábbi csúcsnak. Amíg a japán munkaerő mérete egyre kisebb, addig egyre több idősről kell gondoskodnia a társadalomnak, ráadásul a cégek és az emberek innovációs teljesítménye egyre gyengébb, ami szintén a versenyképesség javulása ellen hat. Ha Abe csak ígéretei felét teljesíti, már akkor is nagy miniszterelnökként fog bevonulni a japán történelembe.

Ami a korábbi évtizedekkel szemben megnehezíti Japán mozgásterét, az egyértelműen Kína, amely 2010-ben előzte meg a szigetországot, így a világ második gazdaságává vált. A kínai gazdasági erősödéssel egy időben többek között a Senkaku- és Okinawa-szigetek hovatartozásának a megkérdőjelezésével próbált nyomást gyakorolni Peking Tokióra. Abe úgy látja, hogy pontosan a kínai kihívás lehet képes arra, hogy felrázza az apátiából és a passzivitásból a japán társadalmat. Szerinte csak egy gazdag Japán lehet képes a sikeres önvédelemre. Az „Abenomics” nem csupán a költségvetési expanzió és a monetáris lazítás gazdaságpolitikája, hanem egy nemzetbiztonsági doktrína.

Eddig körülbelül 100 milliárd dolláros élénkítőcsomagot jelentett be a miniszterelnök, valamint a japán jegybank erőteljes pénznyomtatási politikába kezdett, ami a jen gyengüléséhez, de egyben az export felfutásához vezetett. Abének emellett természetesen strukturális reformokra is szüksége lesz a sikeres gazdaságpolitikához, amelynek egyik legújabb eleme az eddig meglehetősen zárt hazai mezőgazdasági szektor megnyitása a térség többi állama előtt.

A miniszterelnök politikájának egyik legfőbb veszélye, hogy a gazdaság, ahogy az korábban történt, elkezd majd lassulni, ami gátat szabhat a további átalakulásnak. A különféle gazdasági lobbik az LDP-n belül is helyet foglalnak, így idővel Abe a saját pártjával is konfrontálódhat. A másik veszélyforrás külföldről jöhet, mivel egy a korábbiakkal szemben erőteljesebb retorikát használó Japán félelmet kelthet a szomszédos országokban, ami később a kereskedelem visszaesésében jelenhet meg. Összességében Abének egy Kínával való felesleges háborúskodás helyett, a gazdaság megerősítésére kell helyeznie a hangsúlyokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.