Kövér: A kisebbségek jogait nem kérdőjelezheti meg a többség

Kövér László, a magyar Országgyűlés elnöke levélben köszöntötte a szudétanémetek Augsburgban tartott pünkösdi gyűlését.

MD
2013. 05. 19. 21:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kövér Lászlót a szudétanémet bajtársi szövetség (SL) meghívta a szervezet 64. pünkösdi gyűlésére, de a házelnök hivatalos kötelezettségei miatt nem tudott részt venni a bajorországi városban vasárnap tartott rendezvényen, ezért levélben köszöntötte a gyűlést. Hangsúlyozta, hogy az Országgyűlés tavalyi határozatával, amely február 19-ét a Magyarországról elűzött németek emléknapjává nyilvánította, „egy nagy igazságtalanságot ismert el és állított mementóként az utókor elé”.

Hozzátette: a globalizáció korszakában különösen fontos a kisebbségek kulturális és nemzeti identitásának biztosítása. „A kisebbségek jogait nem kérdőjelezheti meg a többség” – emelte ki a házelnök. A magyarokat a nemzet történelme és a határon túli magyar kisebbségek arra kötelezik, hogy emeljék fel a hangjukat a kisebbségek „diszkriminációja, a kirekesztés, a rasszizmus és az idegengyűlölet ellen” – írta Kövér László.

Az Európai Unió a kisebbségek megőrzése révén „garantálhatja sokoldalúságát, és a kisebbségek hídszerepének támogatása révén teremtheti meg valódi egységét”, de mindennek „európai normaként történő kodifikálásával még adós” az EU – fejtette ki Kövér László.

Az augsburgi gyűlésen átadták a szudétanémetek hagyományos Károly-díját, amellyel a közép-európai népek közötti együttműködésért kiemelkedő munkát végző személyiségeket tüntetnek ki. Az aacheni nemzetközi Károly-díj mintájára létrehozott elismeréssel az idén Horst Seehofer bajor miniszterelnököt tüntették ki.

A gyűlésen méltatták a magyar parlament döntését az elűzött németek emléknapjának bevezetéséről, Horst Seehofer pedig a díjat megköszönő beszédében hangsúlyozta: Németországban is be kell vezetni az elűzöttek emléknapját, ezt az elképzelést azonban egyelőre nem övezi többségi támogatás. Bajorország ezért önállóan lép, tartományi szinten 2014-től minden év szeptemberének második vasárnapján megtartják az emléknapot – jelentette be a konzervatív politikus.

Szudétanémetnek a két világháború közötti Csehszlovákia nyugati és délnyugati vidékein élt német nemzeti kisebbség tagjait nevezik. A nagyjából 3 milliós népcsoportot a II. világháborút követő hónapokban súlyos atrocitások érték, az etnikai tisztogatásoknak becslések szerint több ezer halálos áldozata volt. Az úgynevezett vad üldözések időszakát a szervezett kitelepítés követte, a csehszlovákiai német kisebbséget így alig másfél év alatt csaknem teljesen felszámolták. A népcsoport elűzésének jogszabályi alapját Eduard Benes elnök hírhedt dekrétumai jelentették. Az elnöki rendeletek irányozták elő a felvidéki magyarság kitelepítését is.

A Benes-dektrétumok ügye hosszú ideje feszültséget okoz a cseh–német, illetve cseh–bajor kapcsolatokban. A feszültség az utóbbi hónapokban enyhült, miután Petr Necas cseh kormányfő februárban a bajor tartományi gyűlésben elmondott beszédében sajnálatát fejezte ki a szudétanémetek kitelepítése miatt.

A Csehországgal szomszédos Bajorországban azért kiemelt jelentőségű a szudétanémetek ügye, mert az elűzöttek többsége ott telepedett le, és az általuk alapított szervezetek számottevő politikai befolyással rendelkeznek.

A II. világháborút követően a Baltikumtól a Balkánig húzódó térségből csaknem valamennyi őslakos németet eltávolították, a kollektív bűnösség elve alapján végrehajtott kitelepítések során több mint tízmillió német kényszerült elhagyni szülőhelyét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.