Lagarde egyelőre megúszta a vádemelést

Az egyszerű tanú és a gyanúsított közötti státuszba került pénteken Christine Lagarde, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatója, akinek egy nagy összegű, vitatott kártalanítási ügyben kellett megjelennie a francia bíróság előtt.

PR
2013. 05. 24. 21:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Jogi képviselővel rendelkező tanúként” Lagarde egyelőre elkerülte, hogy hamisításban való bűnrészesség és hűtlen kezelés miatt vádat emeljenek ellene Bernard Tapie üzletember ügyében. Tapie 2008-ban 285 millió euró kártérítést és mintegy 100 millió euró kamatot kapott az államtól az akkor pénzügyminiszteri tárcát vivő Lagarde saját hatáskörben meghozott döntése alapján.

Lagarde a döntés után úgy nyilatkozott újságíróknak, hogy nem lepődött meg, s hogy ő mindig az állam érdekében, a törvények alapján cselekedett. Csütörtökön megjelent a francia köztársasági bíróság (CJR) előtt Christine Lagarde, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatója, akit az állam megkárosításával gyanúsítanak egy üzletembernek, Bernard Tapie-nak 2008-ban megítélt nagy összegű kártalanítás ügyében.

Az 57 éves Lagarde gyanúba keveredése nem tesz jót az IMF hírnevének, amelynek vezetését 2011 júliusában vette át Dominique Strauss-Kahntól, miután az egy szexbotrány miatt lemondani kényszerült. A főigazgató vádemelés esetén sem köteles lemondani posztjáról, mivel a bíróság volt francia miniszterként idézte be, nem pedig jelenlegi minőségében, ugyanakkor Lagarde rá van utalva a legnagyobb részvényesek – köztük az Egyesült Államok – jóindulatára.

A Nemzetközi Valutaalap március óta hallgatásba burkolózik. Egy korábbi közleményben a szervezet végrehajtó bizottsága jelezte: „tud az ügyről”, és továbbra is bízik abban, hogy a főigazgató képes a feladatait hatékonyan és megfelelően ellátni.

Tapie 1993–1994-ben adta el az Adidas sportszergyártó céget egy, az akkor még állami tulajdonú Crédit Lyonnais bank által irányított állami vállalkozásnak. Az adásvétel a cég értéke miatt éveken át tartó pereskedésbe fordult a két fél között. Lagarde azonban 2007-ben saját hatáskörben úgy döntött, hogy nem hagyományos jogi úton, hanem a felek közti – úgynevezett magánbíróságon történő – megegyezéssel kell mielőbb lezárni az évek óta húzódó ügyet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.