Maia Pandzsikidze Magyarország segítségét kérte

Magyarország számára – a meghirdetett keleti nyitás politika részeként – Grúzia nagyon fontos partner, mondta Kövér László.

PR
2013. 05. 14. 16:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szilágyi Zoltán, az Országgyűlés sajtófőnöke az MTI-hez eljuttatott közleményében kifejtette: Kövér László megerősítette, hogy Magyarország – amely az elsők között ismerte el Grúzia függetlenségét – támogatja a kaukázusi ország euroatlanti integrációs törekvéseit, csakúgy mint területi függetlenségét és integritását.

A közlés szerint Maia Pandzsikidze Magyarország segítségét kérte néhány szkeptikus nyugat-európai ország meggyőzésére Grúzia „fejlődésének elismeréséhez” és az Európai Unióval kötendő társulási megállapodás mielőbbi aláírásához.

„Volt szocialista országként empatikusabban viszonyulunk azon országok problémáihoz, amelyek többé-kevésbé hasonló sorsban osztoztak az elmúlt hatvan évben” – jegyezte meg Kövér László, és felajánlotta az Országgyűlés közreműködését az úgynevezett Twinning programon keresztül a grúz parlament felkészítésében az uniós csatlakozás elősegítéséhez.

Kövér László, az Országgyűlés elnöke kedden hivatalában fogadta Abdulaziz bin Abdullah al-Szaúd herceget, a Szaúd-Arábiai Királyság külügyminiszter-helyettesét. Az Országgyűlés sajtóirodája közleményében ismerteti, hogy a házelnök a megbeszélésén hangsúlyozta: a magas rangú politikus látogatása tovább erősíti a 2010 után fellendülésnek indult magyar–szaúdi kapcsolatokat. Ebben a folyamatban fontos szerepet tölt be az Országgyűlésben nemrég megalakult baráti tagozat is – fűzik hozzá Kövér Lászlót idézve, aki – mint írják – érdeklődéssel és szimpátiával figyeli a Szaúd-Arábiában zajló fejlődést és változásokat.

A parlament elnöke szerint ugyanis, ahogy az arab állam „egyfajta kapu lehet a térség országai felé, úgy Magyarország is az lehet Szaúd-Arábiának Európa irányába”. Kövér László a megbeszélésen hangsúlyozta, a közép-európai térség a közeljövőben a kontinens legdinamikusabban fejlődő régiójává válhat, így a két ország közötti gazdasági együttműködés bővítése kölcsönösen hasznos lehet – olvasható a sajtóiroda közleményében. Tájékoztatásuk alapján a házelnök megemlítette azt is, hogy bár Magyarország keresztény állam, Szaúd-Arábia pedig az egyik legfontosabb iszlám ország, a hit, a nemzet, a család és a munka megbecsülése „összeköt bennünket”.

A Ház sajtóirodájának beszámolója szerint a szaúdi külügyminiszter-helyettes válaszában tiszteletét fejezte ki azon országoknak, amelyeket ezen értékek vezérelnek. „Magyarországot szövetségesnek és baráti országnak tekintjük” – idézik Abdulaziz bin Abdullah al-Szaúd herceget.

A 2010 óta zajló kétoldalú tárgyalások gyorsították fel az együttműködést az arab térséggel. Kállay Miklós, Magyarország szaúd-arábiai nagykövete a Lánchíd Rádióban kifejtette: arra már Keleten is rájöttek, hogy nyitniuk kell a világ felé. Magyarország az elsők között ismerte fel az ebben rejlő lehetőséget – fogalmazott a nagykövet. Szaúd-Arábia ugyanis az „olaj utáni időszakra” készül, ebben keres partnereket és nem utolsósorban lehetőséget, hogy mibe fektesse a pénzét.

Újabb magyar kereskedőház nyílik Abu-Dzabiban, valamint közvetlen Budapest–Dubaj légi járat indul októbertől – közölte korábban az MNO-val Szijjártó Péter az Egyesült Arab Emírségekben zajlott tárgyalásait követően.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.