Óriási pusztítást végzett a tornádó az USA-ban, százan meghaltak

A 3 kilométer szélességűre becsült forgószél a legtöbb kárt az Oklahoma állambeli Moore-ban okozta. A halottak között gyerekek is vannak, további 20-30 iskolás pedig eltűnt.

BL
2013. 05. 21. 4:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hatóságok eddigi tájékoztatói 51 halálos áldozatról szóltak, de az elmúlt órákban újabb 40 holttestet emeltek ki a romok alól. A helyi kórházakba 230 sérültet – köztük 45 gyereket – szállítottak, egyesek közülük válságos állapotban van.

A halottak között 20 gyerek. A KFOR televízió helyszíni jelentése szerint 20-30 kisiskolásnak nyoma veszett, nagy a valószínűsége annak, hogy életüket vesztették. A forgószél teljesen lerombolt két elemi iskolát, az egyikben 75 tanuló és nevelő próbálta meg átvészelni a hirtelen lecsapott vihart.

Moore-ban, Oklahoma City mintegy 50 ezres elővárosában a mentőalakulatok versenyt futnak az idővel a romok alatt rekedtek életéért. A megsemmisült iskola és az apokaliptikus pusztulás képét idéző környéke felett légtérzárat rendeltek el, nehogy a gépek hangja elnyomja a segélykiáltásokat.

A kutatásban mentőkutyákat és hőérzékelő kamerákat is alkalmaznak, a túlélőket a sötétedés után generátorról működtetett reflektorok fényében keresték. A mentést az eső, valamint az is akadályozta, hogy egy közeli autópályát eltorlaszolt a törmelék és sok autóroncs.

Barack Obama elnök, aki telefonon beszélt Mary Fallin kormányzóval, megígérte, hogy minden szükséges szövetségi segítséget megad a mentéshez. A szomszédos Texas kormányzója, Rick Perry is felajánlotta támogatását. Fallin a mentéshez Moore-ba vezényelte a nemzeti gárda egységeit. „A legrosszabb félelmeink váltak valóra ezen a délutánon” – nyilatkozott a CNN-nek Bill Bunting, a Nemzeti Óceán- és Légköri Igazgatóság vihar-előrejelzési központjának operatív igazgatója.

Áder János köztársasági elnök az Egyesült Államok elnökének címzett táviratban fejezte ki részvétét. „Mély megrendüléssel értesültem arról a megdöbbentő tornádókatasztrófáról, amely Oklahoma államot sújtotta. Engedje meg, hogy ezúton fejezzem ki részvétemet az Egyesült Államok népének, mindenekelőtt az áldozatok hozzátartozóinak. A tragikus természeti csapás sérültjeinek mielőbbi felgyógyulást kívánok” – fogalmazott az államfő.

Obama katasztrófa sújtotta övezetnek minősítette a térséget, és elrendelte a szövetségi segély eljuttatását a bajba jutott térségbe. A katasztrófa sújtotta háztartások és vállalatok állami segítségért folyamodhatnak, illetve kedvezményes hiteleket kaphatnak azok, akiknek a vagyona nem volt bebiztosítva.

A tornádó mintegy három kilométer átmérőjű volt, és 35 kilométeres utat tett meg, mindent elpusztítva, ami útjába került. Légi felvételekből ítélve az 50 ezres városban a tornádó útjában álló épületek megsemmisültek. Egy kórházat is lerombolt a hatalmas forgószél, de még időben kimenekítették a betegeket, így senkinek sem esett baja. Az amerikai hírtelevíziók számos kétségbeesett túlélőt szólaltattak meg, akik megrázó történeteket meséltek a megmenekülésükről. A becslések szerint mintegy 300 lakóház megsemmisült. Egy közeli farmon mintegy 100 ló pusztult el.

Az amerikai meteorológiai szolgálat előzetes adatai szerint a Moore-ra lecsapó tornádóban a szél sebessége elérte a 320 kilométert, amivel a forgószél a Fujita–Pearson skálán EF-4-es erősségűnek minősül. A tornádóknak kevesebb mint 1 százaléka éri el ezt az intenzitást. A hétfői tornádó csak egy hajszállal maradt el a legerősebb, EF-5-ös fokozatúaktól, amelyek az óránkénti 322 kilométeres sebességnél kezdődnek.

A településen egyébként 1999-ben egy olyan tornádó pusztított, amelyben a felszín közelében 486 kilométeres sebességű szél abszolút világrekordot állított fel. Az akkori forgószélnek 41 halálos áldozata, valamint 583 sérültje volt. A kár elérte az 1,4 milliárd dollárt, amivel az előző moore-i tornádó a harmadik helye került a legnagyobb pusztulást okozó amerikai tornádók között. Az anyagi veszteségek tekintetében annál súlyosabb csak a 2011-es joplini és tuscaloosai katasztrófa volt. A mindkét moore-i katasztrófát megélt szemtanúk szerint a hétfői forgószél nagyobb pusztítást okozott, mint az 1999-es.

Noha az előrejelzési módszerek tökéletesedtek azóta, a mostani tornádó váratlanabbul csapott le, mint az előző. 14 évvel ezelőtt egy órával a katasztrófa előtt ki tudták adni a figyelmeztetést, most csak 16 perc volt a menekülésre. Ez valamivel több az átlagos 8-10 percnél.

A Moore-on végigsöprő tornádó nem érte el a 600 ezres Oklahoma City központját. A város vonzáskörzetében ugyanakkor a délutáni órák során három forgószelet is észleltek. Oklahomában a viharkárok miatt összesen 16 megyében hirdettek szükségállapotot. Az államban mintegy 40 ezren maradtak áramellátás nélkül. Kansasból is súlyos károkat jelentettek.

Az Egyesült Államokban hétfőre a Nagy-tavak vidékétől Texasig tízre emelkedett azoknak az államoknak a száma, amelyekben tornádó vonul át, vagy forgószél fenyeget. A vasárnap kezdődött, és várhatóan még napokig eltartó ítéletidő által fenyegettet területen összesen 55 millió ember él. A tornádók következtében vasárnap ketten vesztették életüket és 39-en megsérültek Oklahomában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.