„Sosem voltunk még ilyen közel az unió elhagyásához”

Tovább távolodnak a britek az Európai Uniótól, hamarosan az EU-tagságról szóló népszavazás törvénybe iktatása is napirendre kerül a parlamentben.

Kovács N. László
2013. 05. 18. 15:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az euroszkeptikus UKIP előretörése valóban komoly változásokat hozott a brit politikában, vagy legalábbis felerősítette a konzervatív pártban már hónapok óta forrongó unióellenes indulatokat. David Cameron mindent megtesz, hogy lecsillapítsa őket: amerikai útjáról hazaüzenve kedden törvénytervezetet terjesztett elő, mely garantálná, hogy Nagy-Britannia meg fogja tartani az EU-tagságról szóló népszavazást 2017-ig, akármi is lesz a következő parlamenti választás eredménye.

Az elégedetlenkedő toryknak azonban ez sem volt elég: szerdán ismét fellázadtak a miniszterelnök ellen. 114 konzervatív (és 11 munkáspárti) képviselő szavazta meg a határozatot, mely nehezményezi, hogy a május 8-i királynői beszédben (mely valójában a kormányzat elképzeléseit tartalmazza), nem kapott helyet az EU-s népszavazás kérdése. A párt vezetése állítja, ezúttal nincs szó lázadásról, mivel minden képviselő szabadon voksolhatott, de a hangulat másról árulkodott. „Folytatni fogjuk a nyomásgyakorlást, amíg el nem érjük a célunkat. A szavazás azt üzeni, hogy nem bízunk a vezetésben. A törvényi garancia biztosabb, mint a halvány ígéretek” – nyilatkozta az egyik tory főlázadó, John Baron. A határozatot végül 277:130 arányban elutasították, intő jel azonban Cameron számára, hogy a 305 konzervatív képviselő majdnem fele tulajdonképpen ellene szavazott.

Nem segít Cameronon az sem, ahogy egyik közeli szövetségese leírta az EU és a melegházasság miatt elégedetlenkedő konzervatív szavazókat. Amikor az egyelőre meg nem nevezett személyt az újabb konzervatív lázadásról kérdezték, az – több újságíró füle hallatára – így válaszolt: „Valójában nincs semmi gond, a képviselőink csak azért szegülnek ellen, mert a helyi szervezetek erre kényszerítik őket, a helyi szervezetek pedig kizárólag ostoba fajankókból állnak”. Több lap is tisztában van a szavakat kimondó politikus személyével, de egyelőre várnak a közléssel, és Cameronra bízzák, hogy felfedje a szavazói bázis jelentős részét gyakorlatilag lehülyéző politikust.

Nem ért egyet az unió középpontba állításával a Munkáspárt és a Liberális-Demokrata Párt sem. A kisebb kormánypárt vezetője, Nick Clegg miniszterelnök-helyettes szerint a brit nép megelégszik azzal, hogy a konzervatívok törvényt fogadtak el arról, hogy 2015-ös győzelmük esetén lesz népszavazás – többet nem érdemes az EU-val foglalkozni, hiszen vannak sürgősebb kérdések is, például a gazdaság. Hasonló húrokat pengetett Ed Balls munkáspárti politikus is. „Koncentráljunk inkább az egyre sürgetőbb gazdasági válság megoldására” – fogalmazott.

Az euroszkeptikus toryk lázadásának meg is lett az eredménye: csütörtökön eldőlt, hogy a népszavazásról szóló törvényt végül önálló képviselői indítványként fogják az alsóház elé terjeszteni, vitája július 5-én kezdődik majd. A beterjesztés feladata egy fiatal, csupán 29 éves képviselőre, James Whartonra hárult (aki maga is a szerdai 114 lázadó közé tartozik). Wharton úgy fogalmazott, a kormányzattal együttműködve fogja kidolgozni a beadandó javaslatot, így abba a Cameron-féle keddi tervezet elemei is bekerülhetnek. „A konzervatív párt már egy ideje nyíltan hangoztatja, hogy elkötelezett a népszavazás megtartása mellett, ezért fontos, hogy ezt törvényben is rögzítsük. Az a véleményem, hogy nem számít, ki mit gondol az unióról: itt az ideje, hogy a politikusok az emberek kezébe tegyék a döntést” – fogalmazott Wharton. Az is kiderült, a konzervatív képviselőket a pártvezetés utasítani fogja, hogy szavazzanak igennel a törvényre.

„Óriási jelentőségű fejlemény ez” – állapítja meg Daniel Hannan konzervatív publicista a The Telegraph hasábjain. Az egyben európai parlamenti képviselőként is dolgozó, ám euroszkeptikus politikus szerint a törvénynek nincs sok esélye átjutni az akadályokon, mivel a liberális-demokraták és a munkáspártiak együttes ereje elegendő elbuktatásához. Hannan azonban megjegyzi, bármi is történik júliusban, egy dolog mindenképp örvendetes: Nagy-Britannia talán sosem volt még ilyen közel ahhoz, hogy elhagyja az uniót, mint most. „Ilyen lehetőségünk évtizedek óta nem volt. Használjuk ki!” – zárja sorait a publicista-politikus.

The Guardian (guardian.co.uk), The Telegraph (telegraph.co.uk), BBC (bbc.co.uk)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.