Biztatónak nevezte a Magyarországon bejelentett költségvetési intézkedéseket Olli Rehn, az Európai Bizottság monetáris és gazdasági ügyekért felelős alelnöke – közölte a közmédiával kedden Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter az Európai Unió pénzügyminiszteri tanácskozásának szünetében.
A miniszter elmondta: a túlzottdeficit-eljárás most nem szerepelt a tanács hivatalos napirendjén, de a megbeszélések szünetében röviden alkalma nyílt szót váltani Olli Rehnnel, aki elmondta, hogy a bizottság már ismeri a költségvetés egyenlegét javítani hivatott intézkedéseket, kollégái már elemezték is a tervezett lépéseket, amelyeket biztatónak nevezett.
Mint mondta, az intézkedések értékelése még tart, így korai lenne arról nyilatkozni, hogy a bizottság elegendőnek tartja a bejelentett lépéseket, vagy további intézkedéseket vár majd Magyarországtól, de Olli Rehn rövid megbeszélésük során nem jelezte, hogy a magyar kormánynak további erőfeszítéseket kellene tennie. „Olli Rehn nem ígért semmit, nagyon diplomatikusan úgy fogalmazott, hogy biztatóak a magyar lépések, és úgy érzi, hogy talán megfelelőek lehetnek, hogy Magyarország kikerüljön az eljárás alól” – mondta a tárcavezető. Varga Mihály jelezte: május második felében derülhet ki, hogy Magyarország kikerülhet-e a túlzottdeficit-eljárás alól.
Varga Mihály hétfőn bejelentette, az Európai Bizottság megkapta a magyar kormány által pénteken bejelentett pénzügyi intézkedések listáját, és már fel is tett néhány pontosító kérdést, mielőtt elvégzi az intézkedések értékelését. A gazdasági tárca vezetője hangsúlyozta, hogy ezek a tisztázó kérdések nem az intézkedéseket vonják kétségbe. Annak érdekében, hogy Magyarország kikerüljön a túlzottdeficit-eljárás alól, a kormány háromkörös javaslatot tesz – mondta el a nemzetgazdasági miniszter május 10-én, hozzátéve: a magyar gazdaság EU-n belüli pozíciójára igaz az a tény, hogy igazságtalan módon mérik meg. Varga május 12-én a köztévében hangsúlyozta: az idei költségvetési hiánnyal nem lehet gond, hiszen minimális intézkedéssel 3 százalék alatt lehet tartani a bruttó hazai termékhez viszonyított hiányszintet. A 2014. évi deficit lehet az igazi kérdés – tette hozzá. A gazdasági tárca vezetője szerint az Európai Bizottság továbbra is kettős mércét alkalmaz.