A megkérdezettek 52 százaléka támogatja, hogy mihamarabb előre hozott parlamenti választásra kerüljön sor. Az a lehetőség, hogy a Rusnok vezette hivatalnokkormány a jövő májusban esedékes rendes parlamenti választásig irányítsa az ország ügyeit, csak a megkérdezettek 17 százaléka számára elfogadható.
Az eddigi jobbközép kormánykoalíció kormányzásának folytatása, de Miroslava Nemcová miniszterelnökkel az élen, csak az emberek 21 százaléka számára lenne elfogadható. A szóba jött többi kormányalakítási változatnak minimális a támogatottsága.
A megkérdezettek többsége, 57 százalék nem ért egyet azzal a jobboldali politikai körökben hangoztatott véleménnyel, hogy Milos Zeman köztársasági elnök a pártokon kívüli Jirí Rusnok kinevezésével és hivatalnokkormány felállítására szóló megbízásával megsértette volna az alkotmányt és nem tartotta volna tiszteletben a hagyományokat.
Ugyanakkor az emberek több mint 70 százaléka meg van győződve arról, hogy Zeman a kormányválság megoldási módjával az államfői hatalom megerősítését is szem előtt tartotta. Ellenkező véleményt a megkérdezettek 28 százaléka fogalmazott meg.
Jirí Rusnok kormányfő csütörtökön is folytatja megbeszéléseit a lehetséges miniszterjelöltekkel. Eddig három tárcavezetői posztról van többé-kevésbé végleges döntés. Nagy valószínűséggel Jan Kohout lesz a külügy-, Martin Pecina a belügy-, Marie Benesová pedig az igazságügyi miniszter. Rusnok a közszolgálati televízióban azt mondta, hogy mind a hárman vállalták a megbízatást, bár Kohout csak néhány nap múlva véglegesíti döntését.
A szakértői kabinet többi miniszteri posztjára általában két-három jelölt is van, s egyelőre nem tudni, ki kap majd bársonyszéket. Helyi megfigyelők nem zárják ki, hogy Vlastimil Picek védelmi miniszter megtarthatja tárcáját az új kabinetben is. Rusnok kijelentette: azzal számol, hogy a miniszterek többségének lesz tapasztalata a kormányzati munkában.