A Hospodárské Noviny című gazdasági napilap úgy látja: Zeman már most is olyan darabot nyesett le az elnöki hivatalnak a hatalomból, amely a parlamenti demokratikus rendszerben eddig nem hozzá tartozott. Szakértői kormány felállítása a kommentár szerint alapvetően átrendezné az államfő és a parlament közti hatalommegosztást. „Ha Zeman ezt megcsinálja, Csehország gyakorlatilag elnöki köztársasággá válik” – írja az újság. Hangsúlyozzák, hogy egy parlamenti demokráciában az államfőnek a választás eredménye vagy a politikai pártok egyezsége alapján kell kineveznie a kormányt. „Minden más veszélyesen kilendíti a politika egyensúly mérlegének nyelvét” – véli a lap.
Egy másik kommentárjában a Hospodárské Noviny leszögezi: a szakértői kormány felállítása a válság legkevésbé stabil megoldása, de Zeman és pártja, a Polgári Jogok Pártja – Zemanék (SPOZ) számára a legkedvezőbb. Az államfő ezzel lehetőséget kapna arra, hogy bomlassza a Cseh Szociáldemokrata Pártot (CSSD), és tovább támadja a volt koalíciós pártokat. „Az elnöki kormány nagy valószínűséggel nem szerzi meg a képviselőház támogatását, ha a pártok nem bolondultak meg teljesen. A választások előtt azonban egy saját szakértői kormány többet ér, mintha valaki százmilliót adna a választási kampányra” – zárja kommentárját a tekintélyes gazdasági napilap.
A konzervatív Lidové Noviny azt állítja: az, hogy megváltozott az elnökválasztás – az államfőt nem a parlament, hanem a szavazók közvetlenül választják –, még nem ad Zemannak felhatalmazást arra, hogy a „félig elnöki” modell felé mozdítsa el a cseh politikai rendszert. Zeman elképzelésének megvalósítása átmeneti állapotokat teremt.
A liberális Mladá fronta Dnes rámutat: még ha a szakértői kormány élete nem is lesz hosszú, Zeman lehetőséget kap arra, hogy saját szája íze szerint küldjön embereket a nagyköveti posztokra. Moszkvába így könnyen kijuthat Vladimír Remek volt csehszlovák űrhajós, míg Pozsonyba Livia Klausová, Václav Klaus volt államfő felesége. Zeman „álomcsapata”, tehát a szakértői kormány aktívan befolyásolni tudja majd a választási kampányt is. „Milos Zeman a következő néhány hónapban megengedi magának azt a luxust, hogy olyan kormányt visz keresztül, amelynek tagjait nem a parlamenti pártok jelölték. Megmutatja, hogyan nézne ki, ha elnöki rendszerünk lenne és a kormány élén az államfő állna” – vélekedik a liberális újság.
Csehországban az után alakult ki kormányválság, hogy Petr Necas miniszterelnök június 17-én lemondott, mert a rendőrség hatalommal való visszaélés és korrupció vádjával vizsgálati fogságba helyezte kabinetfőnökét, Jana Nagyovát. A jobbközép kormánykoalíció, illetve a baloldali ellenzék eltérő módon szeretné megoldani a helyzetet. A koalíció azt szeretné, ha tovább kormányozhatna, de egy új, soraiból származó kormányfővel, míg az ellenzék határozottan előre hozott választásokat követel.