Egy malomban őrölnek

Generációk nőttek fel úgy Magyarországon, hogy csak a szűk kisebbség jutott el határon túli magyar közösségekhez, a többség legfeljebb tankönyvből szerzett tudomást a „külső” magyarok létezéséről.

2013. 06. 24. 12:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. ezért hirdette meg gimnáziumok számára a Határtalanul! programot, amelynek keretében anyaországi és határon túli iskolák diákjai közös, kölcsönös kirándulás keretében kötnek ismeretséget és barátságot. Ezzel a lehetőséggel élve nyert el a ráckevei Ady Endre Gimnázium 1 146 170 forintot A kultúra összeköt című pályázaton.

Az adysok a felvidéki – pontosabban kisalföldi, de Felvidék alatt trianoni szerződés óta már Szlovákiát értjük – Gúta Nagyboldogasszony Magyar Tannyelvű Egyházi Gimnáziumával fogtak össze. Előbb, áprilisban a gútaiak utaztak Ráckevére, majd májusban a keveiek viszonozták a látogatást; a programban összesen 45 diák (19 gútai és 26 ráckevei), valamint 5 kísérőtanár (2 gútai, 3 ráckevei) vett részt.

A ráckeveiek és a gútaiak gyorsan egymásra találtak, amit a két település hasonló adottsága is megkönnyített. Mindkét kisváros a Duna egy-egy mellékága mellett fekszik, nagyjából ugyanakkora (tízezer fő) a lélekszáma, s egyaránt vízimalmára lehet büszke. A vendégségben a két csoport nemcsak a szűkebb, hanem a tágabb környezettel is megismerkedett, így a diákok és tanáraik Budapest, Pozsony, Komárom és Nyitra nevezetességeit is felkeresték, s látogatást tettek Tihanyban és Várpalotán is. Ezenfelül kölcsönösen segédkeztek iskoláik csinosításában, Ráckevén a folyosói szekrénysort, Gútán a kerítést festették le.

A programnak, a pályázatnak és persze Gútának köszönhetően a ráckevei diákok számára a Felvidék, az ott élő magyarság ma már kézzel fogható valóság. Hazatérőben Komáromnál már nem a határon, hanem csupán a Duna hídján értek át. Ráckeveiek és gútaiak egy malomban őrölnek.

 

A budapesti Julianna Református Általános Iskola 7. osztályos tanulói is felfedezhették Erdély csodáit a Határtalanul! programnak köszönhetően.

 

A Határtalanul! program része a nemzeti összetartozás napja alkalmából tett kezdeményezéseknek; a nap bevezetéséről még 2010 októberében döntött az Országgyűlés. A program egyebek közt a magyarországi és a külhoni magyar fiatalok közti kapcsolatok kialakítását és erősítését célozza a közoktatásban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.